Özer: Eğitime ara veren okulumuz yok

Özer: Eğitime ara veren okulumuz yok

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "İlkokuldaki sınıf öğretmenlerimizin aşılanma oranı diğer öğretmenlerimize göre oldukça yüksek. Sınıf öğretmenlerimizin birinci doz aşı oranı yüzde 98'e, ikinci doz aşı olma oranı ise yüzde 89'a ulaştı" dedi.

Haberin Devamı

Balıkesir'in Bigadiç İlçesi’nde yapımı devam eden okul inşaatlarında inceleme yapan Bakan Özer, daha sonra Balıkesir Valiliğini ziyaret etti. Özer'i Vali Hasan Şıldak ve kent protokolü karşıladı. Valilik şeref defterini imzaladıktan sonra açıklama yapan Özer, 6 Eylül'de tüm Türkiye'de yüz yüze başlayan eğitim öğretim sürecinin Sağlık Bakanlığı ile koordineli şekilde yürütüldüğünü söyledi. Vakaların görüldüğü sınıflarda yüz yüze eğitime ara verildiğini belirten Özer, şöyle konuştu:

"Geçen hafta sonu itibarıyla Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bilim Kurulu, 14 günlük yüz yüze eğitime ara vermeyi 10 güne düşürdü. Herhangi bir semptom göstermeyen bu yüz yüze eğitime ara verilen sınıftaki öğrencilerimizden 5 gün sonunda velinin rızası olması durumunda PCR testi yapıp sonucu negatif çıktığı zaman yüz yüze eğitime dönme imkanı getirildi. Şu andaki süreç eylül ayındaki duruma göre çok daha rahat bir şekilde kısa süreli aralarla başarılı bir şekilde devam ediyor. Geçen hafta itibarıyla 71 bin 320 okulumuzun sadece iki tanesinde yüz yüze eğitime ara verilmişti. Bugün itibarıyla 71 bin 320 okulumuzdan yüz yüze eğitime ara veren okulumuz bulunmamaktadır."

İKİNCİ DOZ AŞI OLMA ORANI İSE YÜZDE 89'A ULAŞTI
Özer, her geçen öğretmenlerin aşılanma oranlarının yükseldiğini dile getirdi. Tüm Türkiye'de ikinci doz aşısını tamamlamış öğretmen oranının yüzde 85'e ulaştığı bilgisini paylaşan Özer, şunları aktardı:

Haberin Devamı

"Aşı olmadan hastalığı geçirip bağışıklık kazanıp antikor oluşturan öğretmen oranımız da yüzde 5'ler seviyesinde. Şu an itibarıyla ikinci doz aşı olmuş veya antikor oluşturmuş öğretmen oranımız yüzde 90'a ulaşmış bulunmaktadır. Okulları açık tutmayla ilgili süreçteki en büyük avantajımız, öğretmenlerimizin aşılanma oranının çok yüksek olması. İlkokuldaki sınıf öğretmenlerimizin aşılanma oranı diğer öğretmenlerimize göre oldukça yüksek. Sınıf öğretmenlerimizin birinci doz aşı oranı yüzde 98'e, ikinci doz aşı olma oranı ise yüzde 89'a ulaştı. Milli Eğitim Bakanlığı olarak okullarımızı yüz yüze eğitime devam ettirme noktasındaki kararlılığımız devam ediyor, herhangi bir sorun yok, süreç kontrollü bir şekilde devam etmekte."

Süreçteki desteklerinden dolayı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kuruluna teşekkür eden Mahmut Özer, sahada süreçleri takip ettiklerini belirtti. Balıkesir'deki değerlendirme toplantısında 5 haftalık süreyi ele alacaklarını, Balıkesir'deki eğitimin kalitesinin arttırılması için de görüşmeler yapacaklarını söyledi.

Haberin Devamı

Özer'e Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Balıkesir milletvekilleri Mustafa Canbey, Belgin Uygur ve Yavuz Subaşı, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ve AK Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran ve kurum müdürleri de eşlik etti.

‘198 TESCİL ALDIK, YIL SONUNA KADAR 250'Yİ HEDEFLİYORUZ’
Özer, mesleki eğitimdeki tescil hedefleriyle ilgili "Şu anda 198 tescil aldık. Yıl sonuna kadar 250'yi hedefliyoruz ki çok rahat karşılayacağız çünkü 800'ün üzerinde başvuru şu anda değerlendirme aşamasında" dedi. Balıkesir'in Altıeylül ilçesindeki Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyaret etti. Okul müdüründen çalışmalarla ilgili bilgi alan ve kurulan stantları gezen Özer, Balıkesir Üniversitesine ait "Ebabil Drone Takımı"nın standını da inceledi.

Haberin Devamı

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş ve öğrencilerle görüşen Özer, patent, marka-model ve tasarım ile tescil alanında mesleki eğitimin çok iyi bir enformasyon üstlendiğini belirtti. Öğrencilerin çalışmalarını çok beğenen ve üniversiteyle mesleki teknik liselerin iş birliğinin önemine değinen Özer, şöyle devam etti:

"Şu anda 198 tescil aldık. Yıl sonuna kadar 250'yi hedefliyoruz ki çok rahat karşılayacağız çünkü 800'ün üzerinde başvuru şu anda değerlendirme aşamasında. Mesleki eğitimde ne üniversitelerdeki mühendislik fakülteleriyle ne kadar çok iş birliği halinde olabilirsek hem sizin öğrencileriniz hem de bizim öğrencilerimiz için iyi olur. Sizin öğretmenleriniz de bizin derslere girebilir, dolayısıyla güç birliği yapıp çok daha iyi ürünler ortaya çıkartırız. Bu tip şeylerde sponsora gerek yok, biz her türlü destekleriz. Burada bir AR-GE merkezi kuralım, onun içini donatalım, üniversitedeki öğrencilerimiz de kullansın. Gelsinler burada öğrencilerle birlikte projeler geliştirsinler. Bir de ortak tescile odaklanalım yani üniversite ile mesleki teknik öğrencileriyle birlikte bir tescili alalım. Dolayısıyla bunu da 'İlk olarak Balıkesir'de aldık.' diyebilelim. Biz de her türlü destek olalım."

Haberin Devamı

Öğretmenler odasına da giden Özer, burada öğretmenlerle görüşerek eğitimin kalitesinin artmasına yönelik çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

 

ÖĞRENCİLERE TABLET HEDİYESİ
Bakan Özer, okuldaki diğer öğrencilerin çalışmalarını da inceledikten sonra Balıkesir Büyükşehir Belediyesine geçti ve Başkan Yücel Yılmaz görüştü. Daha sonra yürüyerek AK Parti Balıkesir İl Başkanlığına giden Özer, esnafla sohbet etti ve vatandaşlarla selamlaştı. Kendisine "Mahmut hocam" diye seslenen öğrencilerin de yanına giden Özer, onlarla sohbet ederek tablet hediye etti.

Haberin Devamı

Bakan Özer, engelli bir kişinin akülü engelli aracı isteğine de olumlu karşılık vererek Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz'dan konu hakkında yardımcı olunmasını istedi. AK Parti Balıkesir İl Başkanlığını da ziyaret eden Özer, İl Başkanı Ekrem Başaran'la görüşerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.