GeriEğitim Özel gereksinimli çocuklar için eğitimde eşitlik çağrısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özel gereksinimli çocuklar için eğitimde eşitlik çağrısı

Özel gereksinimli çocuklar için eğitimde eşitlik çağrısı

47 kuruluştan özel gereksinimli çocuklar için eğitimde eşitlik çağrısı yapıldı. Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin, “MEB'den kolaylaştırıcı kişi uygulaması için tüm paydaşların katılacağı bir çalıştay düzenlemesini talep ediyoruz. Kolaylaştırıcı olmaya hazırız" dedi.

Özel gereksinime sahip çocuk ve bireylerin toplumsal ve eğitim alanındaki eşitliğini sağlamak için bir araya gelen 'Eğitimde Eşit Haklar Platformu', kolaylaştırıcı kişi kavramının genişletilmesi ve eğitimin tüm alanlarında yaygınlaştırılması çağrısında bulundu. 47 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu 'Eğitimde Eşit Haklar Platformu', Levent'teki 1907 Fenerbahçe Derneği'nde basın toplantısı düzenledi. Platform adına konuşan Down Sendromu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gün Bilgin, şunları söyledi:
"'Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için' mottosuyla kurulan platform, tüm özel gereksinimi olan çocukların eğitim hayatındaki standartların yükseltilerek diğer çocuklarla uyum içinde olabilmesi için çalışmalar yürütüyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından başlatılan 'kolaylaştırıcı kişi' uygulaması tanıya göre değil ihtiyaca göre belirlenen özel gereksinimli tüm öğrencileri kapsayan ve sadece bu maddi yükü kaldırabilecek ailelerin değil tüm aileleri içine alacak bir yapıya taşınması talep ediyoruz. Ayrıca bu sistemin temelini oluşturan ve MEB tarafından eğitilen ve denetlenen kolaylaştırıcı kişilerin özel gereksinimli öğrenciler, sınıftaki diğer öğrenciler, sınıf öğretmenleri ve tüm toplum için faydalı olacak. Platform olarak MEB'den bu konuda tüm paydaşların katılacağı bir çalıştay düzenlemesini talep ediyoruz."

False