Oyun ve oyuncaklar kurultay konusu oldu

Oyun ve oyuncaklar kurultay konusu oldu

Türk Dünyası Çocuk Oyun ve Oyuncakları Projesi (TÜDÇOOP) kapsamında, 2. Uluslararası Türk Dünyası Çocuk Oyun ve Oyuncakları Kurultayı yapılacak. Kurultayda, kültürel anlamda oyun ve oyuncakların çocuğun gelişimine katkısı ve eğitim yaşantısındaki önemine ilişkin çok yönlü araştırmalara yer verilerek ortak kültürel miras olan oyun ve oyuncaklar tanıtılacak. Kurultay için bildiriler 15 Mayıs’a kadar gönderilebilecek.

Haberin Devamı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi iş birliğinde yapılacak kurultay 4-7 Ekim tarihleri arasında Kırgızistan- Türkiye Manas Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Kurultay, günümüzde unutulmaya yüz tutmuş Türk dünyasında yer alan çocuk oyun ve oyuncaklarının ortaya konulmasıyla, Türk dünyasında kültürel bir bilincin oluşmasına katkı sağlaması amaçlıyor. Türk dünyasından kültürel çocuk oyun ve oyuncaklarına yönelik araştırmaları olan çok sayıda akademisyen, yazar ve oyuncak ustasının katılacağı kurultayda ayrıca, kültürel çocuk oyun ve oyuncakların çocuğun gelişimine katkısı ve eğitim yaşantısındaki önemine ilişkin çok yönlü araştırmalara da yer verilecek.

Bildiri gönderimleri için son tarih 15 Mayıs

Haberin Devamı

Kurultaya katılmak isteyen akademisyen, yazar ve oyuncak ustalarının şu başlıklarda özgün çalışmalarını sunmaları gerekiyor: Dünden bu güne kültürel çocuk oyun ve oyuncakları; toplumda kültürel oyun ve oyuncağın yeri; kültür - sanat ve edebiyatta oyun ve oyuncak; kültürel oyun, oyuncak ve sağlık, hukuk ve medya; oyun ve oyuncağın ekonomi-politiği; kültürel çocuk oyun ve oyuncakların yaygınlaştırılması ve seri üretimi,  sınıflandırılması; millî bilincin kazandırılması; millî kimliğin inşasında kültürel oyun ve oyuncakların yeri ve önemi; Türk ve akraba topluluklardaki çocuk oyun ve oyuncaklarının karşılaştırması; kültürel çocuk oyun ve oyuncakların eğitimdeki yeri, önemi ve uygulama örnekleri; kültürel oyun ve oyuncaklarla anadil, matematik, fen, sosyal bilgiler ve ahlak/değerler eğitimi, Türk dünyası masalları, Türk dünyası sayışma ve tekerlemeler, Türk dünyası ninnileri. Ayrıca listede yer almayan oyun ve oyuncaklarla ilgili özgün çalışmalara da yer verilecek. Kurultaya  bildiri gönderimi yapılabiliyor. Gönderilerek hakem sürecinden geçecek bildiri özetleri, en az 250 ve en çok 500 kelimeden Türkçe veya İngilizce oluşturulması gerekiyor. Katılmak isteyenler; bildiri başlığı ve çalışmayı betimleyen beş anahtar kelime, ad, soyad, unvan, kurum ve adreslerini içeren iletişim bilgilerini tudcoop@gmail.com e-posta adresinden 15 Mayıs tarihine kadar yüklemeleri gerekiyor.

 

Haberle ilgili daha fazlası: