KPSS sonuçları açıklandı mı? 2017 ÖSYM KPSS sonuç sorgulama

Güncelleme Tarihi:

KPSS sonuçları açıklandı mı 2017 ÖSYM KPSS sonuç sorgulama
Oluşturulma Tarihi: Haziran 16, 2017 17:36

KPSS A grubu ve Öğretmenlik sınavlarının sonuçları için heyecan doruk noktaya ulaştı. ÖSYM'nin sınav takvimine göre 2017 KPSS sonuçları bugün açıklanacak. Memur adayları, sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin sonuç sorgulama adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebilecekler. Sınav sonuç belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecek. İşte 2017 ÖSYM KPSS sonuç sorgulama sayfası ve son durum!

Haberin Devamı

KPSS sonuçları bugün saat kaçta açıklanacak? ÖSYM'nin sonuçları 16 Haziran'da açıklanacağını duyurması ardından tarih sorusu yerini saat sorularına bıraktı. 21 Mayıs ve 27 Mayıs tarihlerinde girdikleri KPSS A grubu ve Öğretmenlik sınavlarının sonucunun açıklanmasını bekleyen memur adayları saatlerin ilerlemesiyle birlikte sabırsızlanmaya başladı. Bazı adaylar sosyal medyadan sitemde bulundu. Peki, ÖSYM KPSS sonuçlarını bugün saat kaçta açıklayacak?

KPSS sonuçları için araştırmalar erken saatlerden başladı. ÖSYM, 21 Mayıs tarihinde gerçekleştirdiği KPSS A grubu ve Öğretmenlik sınavlarının sonuçları için net bir tarih vermiş, ana sayfası üzerinden yayınladığı duyuru ile sonuçların 16 Haziran'da açıklanacağını duyurmuştu.  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) düzenlenen sınav, 81 ilde ve Lefkoşa'daki merkezlerde yapıldı. 21 Mayıs Cumartesi günü genel yetenek ve genel kültür testleriyle başlayan KPSS 27 Mayıs Cumartesi günü alan sınavıyla tamamlandı. Şimdi ise tüm adayların gözü kulağı KPSS sonuçlarında!

Haberin Devamı

Sınav sonuçlarının saat kaçta açıklanacağıyla ilgili ise net bir açıklama yapılmadı.

KPSS SONUÇLARINI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN!

SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

A VE B GRUBU NEDİR?

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir