GeriEğitim ÖSYM Başkanı Aygün: Bu yıl 19 yabancı dil sınavı yapacağız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ÖSYM Başkanı Aygün: Bu yıl 19 yabancı dil sınavı yapacağız

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, bu yıl 15'i elektronik ortamda olmak üzere 19 yabancı dil sınavı yapacaklarını söyledi.

ÖSYM Başkanı Aygün: Bu yıl 19 yabancı dil sınavı yapacağız
Abone Olgoogle-news

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 2020'de yapacakları ilk sınav olan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'nın (e-YDS) 25 Ocak’ta Ankara, İstanbul ve İzmir'deki e-Sınav merkezlerinde gerçekleştirildi. Geçen yıl elektronik ortamda 13 e-YDS yaptıklarını hatırlatan Aygün, şöyle konuştu:
"Bu yıl 19 yabancı dil sınavı yapacağız, 15'i elektronik ortamda olacak. Geçen yıl ilkbahar döneminde İspanyolca, Farsça, İtalyanca, Yunanca ve Bulgarca sınavları basılı ortamda yapıldı. Bu yıl ise bu sınavlar elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Elektronik ortamdaki 15 yabancı dil sınavından 10'unda İngilizce, birer tanesinde de Farsça, İspanyolca-İtalyanca, Yunanca-Bulgarca, Almanca-Fransızca ve Arapça-Rusça testleri uygulanacak.

YÖKDİL İKİ KEZ GERÇEKLEŞTİRİLECEK
YDS'yi bu yıl basılı ortamda iki kez yapacağız. YDS-1 Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Çince, Danca, Ermenice, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça ve Ukraynaca (Ukraince) olmak üzere 20 dilde 12 Nisan'da; YDS-2 25 Ekim'de uygulanacak. 2019'da ÖSYM tarafından ilk kez uygulanan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı'nı (YÖKDİL) bu yıl, ilkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere iki kez gerçekleştireceğiz. İlkbahar döneminde 1 Mart'ta gerçekleştireceğimiz YÖKDİL-1, İngilizcede fen bilimleri, sağlık bilimleri ile sosyal bilimler alanlarında, Arapçada sosyal bilimler alanında uygulanacak. Sonbahar döneminde 13 Eylül'de gerçekleştirilecek YÖKDİL/2 İngilizcede fen bilimleri, sağlık bilimleri ile sosyal bilimler alanlarında, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde yalnızca sosyal bilimler alanında uygulanacak. Geçen yıl 13'ü elektronik ortamda olmak üzere 17 yabancı dil sınavı uyguladık, bu yıl 19 yabancı dil sınavı gerçekleştirileceğiz. Sınavlara girecek adaylarımıza şimdiden başarılar dilerim."

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle