GeriEğitim Okumasına izin vermeyen babası şimdi onunla gurur duyuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okumasına izin vermeyen babası şimdi onunla gurur duyuyor

Okumasına izin vermeyen babası şimdi onunla gurur duyuyor
Abone Olgoogle-news

Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki Örnek köyünde, babasının okumasına izin vermediği Hatice Temir, Çukurca’da oturan ablasının yanına yerleşip, ilkokula başladı. Tüm engellemelere, tüm zorluklara rağmen, önce ilk ve ortaöğretimini sonra da üniversiteyi bitirdi. Üniversite mezunu olarak döndüğü köyünde kendisiyle aynı durumda olan kız çocuklarına ve kadınlara destek olmak için dernek kurdu. Şimdi 29 yaşında olan Hatice Temir, kurduğu dernek sayesinde bir yandan kız çocuklarının eğitimine destek oluyor bir yandan da okuma yazma bilmeyen kadınlara eğitim veriyor.

Yüksekova’ya 20 kilometre uzaklıktaki Örnek köyünde oturan, babasının okumasına izin vermediği Hatice Temir, Çukurca’da yaşayan ablasının yanına yerleşip, ilkokula başladı. İlkokul üçüncü sınıfa geldiğinde, Temir’in eniştesi, kayınpederi Cemal Temir’e "Dersleri çok iyi, öğretmen sürekli övüyor" deyince, babası bu durumu öğrendi. Cemal Temir, kızını yanına alarak sadece ilkokulu okumasına izin vereceğini söyledi.

HEM KIZLARA DESTEK OLUYOR HEM OKUMA YAZMA ÖĞRETİYOR
Liseyi de başarılı bir şekilde bitirip üniversite sınavına giren Temir, Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü kazandı. Bu bölümü de bitiren Temir, daha sonra memleketine dönüp kadınlara destek olmak için Yüksekova Kadınları Toplumsal Destekleme ve Kültür Derneği’ni kurdu. Kurduğu dernekle birlikte çok sayıda kız çocuğunun eğitime destek olan Temir, okuma yazma bilmeyen kadınlar için okuma yazma kursları düzenliyor, kadınlara psikolojik destek sağlıyor.

‘BAŞARI BELGELERİMİ DUVARA ASIYORLARDI’
İlkokulu bitiren Temir, daha sonra okumak istediğini ailesine söylediğini, ailesinin ise olumsuz yanıt verdiğini anlattı. Okumakta ısrar ettiğini belirten Hatice Temir, şunları anlattı:
"Ben daha çok inat ederek başardım. Sürekli okul birincilikleri aldım. Köyde herkes toplanıp ‘Acaba Hatice ne getirdi?’ diye merek ediyorlardı. Ağabeyim başarı belgelerimi evin duvarlarına asıyordu. Böylece ortaokulu bitirdikten sonra burs almaya başladım.

KÖYDEKİ KIZLAR İÇİN UMUT OLMAK İSTEDİM
Liseye başlarken ilk kez ailem benimle konuşup neler yapacağımı sordu ve ilgilendi. Ailem liseyi başarılı bir şekilde bitirmem durumunda üniversite okumam için engel olmayacaklarını söyledi. Bu benim için bir dönüm noktası oldu. Liseye Van’da devam ettim ve burslar almaya başladım. Köydeki kızlar için bir umut kaynağı olmak istedim.

HEDEFİMİZ KADINLARI EKONOMİYE KAZANDIRMAK
Kadınlar üretim yapıp hayata karışmak istiyor. Kadınlar sosyalleşebileceği bir alan istiyor. Burada okuma yazma ve resim kursları açtık. Okuma yazma öğrenmeden ölmek istemeyen kadınlar gördük. Böylece derneğimiz gün geçtikçe büyüdü ve kadınlar bize başvurmaya başladı. Köydeki ürünleri pazarlamak isteyen kadınlar oldu. Tarım müdürlüklerinde kooperatif kurduk. Yüksekova’da hayalleri olan bir ekibiz. Hedefimiz kız çocuklarının eğitim konusunda desteklemek, kadınları ekonomiye kazandırmak."

‘HEM PİŞMAN HEM DE GURURLUYUM’
Köyde çiftçilik yapan 10 çocuk babası Cemal Temir, en küçük kızı Hatice’nin kendisinden habersiz okul hayatına başladığını ve hayallerine ulaştığını belirterek, "Şimdi hem pişmanım hem de gurur duyuyorum. Keşke kızımı dinleseydim okutabilseydim. Ama o kendi kendine okumayı kafasına sokmuştu. Okumaması için elimden geleni yaptım ama Hatice kazandı. Yüksekova’da Kadın Derneği açtı. Kadınların ve kızların umudu oldu. Buradan bütün kız babalarına sesleniyorum ben okutmadım sizler kız çocuklarınızı okutun" dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle