GeriEğitim Okullarına kavuştular! Maskeli, mesafeli ama umutlu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okullarına kavuştular! Maskeli, mesafeli ama umutlu

Okullarına kavuştular! Maskeli, mesafeli ama umutlu
Abone Olgoogle-news

Koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitim gören öğrencilerin bir bölümü daha, mart ayından bu yana uzak oldukları okullarına kavuştu. Öğrenciler ilk kez okula başlamış gibi heyecanlıydı.

Yüz yüze eğitimde ikinci aşamaya geçildi. Okulöncesi eğitim kurumları ve ilkokul birinci sınıfların ardından ilkokul 2, 3, 4'üncü sınıflar, ortaokul 8’inci sınıflar, lise hazırlık ve 12’inci sınıflar, köy okulları ve özel eğitim öğrencileri de yüz yüze eğitime başladı. Okulun ilk gününü İstanbul’da Bahçeşehir Koleji Etiler Kampusu ve Çamlıca Bilfen İlkokulu’nda izledik. Maske ve siperliklerle ders başı yapan öğrenciler için okul eskisinden farklıydı. Sınıfların mevcudu azalmış, ders saatleri kısalmıştı. Teneffüsler de eskisi gibi değildi. Ama yine de hem öğrenciler hem de öğretmenler okula döndükleri için mutluydu.

Okullarına kavuştular Maskeli, mesafeli ama umutlu

KADEMELİ, MESAFELİ, MUTLU
Küçük Çamlıca’daki okulun bahçesinden ilk girdiğimizde pazartesi sabahlarının ritüeli olan tören için öğrenciler sınıf öğretmenlerinin gözetiminde sıraya girmişlerdi. Hepsinin rengarenk maskeleri, üstüne bir de siperlikleri vardı. Aralarında en az bir metre mesafe olacak şekilde dizilip İstiklal Marşı'nı okudular. Sonra başta öğretmenleri arkada öğrenciler sınıflarının yolunu tuttu.

Etiler’de de benzer görüntüler vardı. Velilerin alınmadığı okul bahçesindeki törenin ardından öğrenciler sınıflarına girdi. Okula girişte öğretmenler tarafından sosyal mesafe uyarıları yapıldı. Her öğrenci sosyal mesafe kuralına göre dizilmiş, üzerlerinde isimlerinin yazılı olduğu sıralara oturdu. Sınıflarda da öğrencilerin maskelerini taktığı görüldü. Bazı öğrenciler sınıfa girişlerde, kapı yanlarına yerleştirilmiş el dezenfektanlarını kullandı.

Okullarına kavuştular Maskeli, mesafeli ama umutlu

TENEFFÜS ZİLİ YOK
Öğrenciler eskisi gibi aynı anda teneffüse çıkmadı. Teneffüs zili de çalmadı. Öğretmenlerinin kontrolünde guruplar halinde okulun bahçesine çıkıp sosyal mesafeli oyunlar oynayıp sonra tekrar sınıflarına döndüler. Yani zilin çalmasıyla bir anda koşuşarak bahçeye ya da kantine giden kalabalık öğrenci görüntüleri yoktu. Zaten şimdilik kantin de yok okullarda.

Okullarına kavuştular Maskeli, mesafeli ama umutlu

HAFTANIN İKİ GÜNÜ OKULDA
Okulöncesi öğrencilere haftanın beş günü, diğer kademelere haftanın iki günü okula var. Öğrenciler gruplara ayrılarak, haftanın farklı günlerinde okulda olacaklar. Her ders süresi 30 dakika, dersler arası dinlenme süresi de 10 dakika olarak uygulanacak. İlkokul ve 8’inci sınıflar haftada 12, 12’nci sınıflar 16 dersi yüz yüze görecek. İmam hatip ortaokullarında ise haftada iki gün, bir günde yedi saat olmak üzere toplam 14 ders saati uygulanacak.

İsteyen veli çocuğunu okula göndermeyecek ancak bu öğrenciler de uzaktan eğitime katılacak ve müfredattan sorumlu olacak. Yüz yüze eğitime geçmeyen diğer kademelerdeki öğrenciler için şimdilik sadece uzaktan eğitim söz konusu. 

Okullarına kavuştular Maskeli, mesafeli ama umutlu

İLK GÜNÜ ANLATTILAR

Öğretmen ve öğrenciler okullarına kavuştukları ilk günü şu sözlerle anlattı:

ÜZERİMDE BİRİNCİ SINIF HEYECANI VAR
Bade Yılmaz (3'üncü sınıf öğrencisi): Yedi aydır okula gelemiyorduk. Biraz sıkıldım evde. Okulu çok özledim. Sabah okula ilk geldiğimde çok heyecanlandım. Anneme de söyledim gelirken. 'Sanki birinci sınıfa başlıyormuşum da okula ilk defa geliyormuşum gibi hissediyorum' dedim. Arkadaşlarımı da çok özlemişim. Ama sosyal mesafeden dolayı çok da temas edip sarılamadım. Normalde hemen ebelemece oynardık ama artık bu oyunlardan biraz uzak kalacağız. Maske biraz bunaltıyor bir de siperlikten yansıma oluyor bazen güzel göremiyorum. Ama olsun okula dönmek çok güzel. Bir daha kapanırsa bu kez çok kızarım. Lütfen bir daha kapanmasın okullar.

BEDEN EĞİTİMİNİ ÖZLEMİ
Bade Nur Çetin (8'inci sınıf öğrencisi): Ben evde olduğum dönemde akademik anlamda bir eksiklik hissetmedim ama manevi anlamda okula gelmek tabi ki daha iyi hissettiriyor. Derslerin çoğunda hiçbir sorun yaşamadık bir tek beden eğitimi dersinden uzak kaldık. Aktivite yapılan dersler yüz yüze olunca daha iyi oluyor. O yüzden de okula dönmek daha güzel oldu.

Arzu Eşkar (Beden eğitimi öğretmeni): Bahçe zemininde belirlediğimiz alanlarda emojiler ve şekiller var. Sosyal mesafe kurallarına uyarak öğrencilerle bahçede çok fazla efor sarf etmeden onların hareket kabiliyetlerini geliştirici egzersizler yapıyoruz. Şu anda malzeme kullanımı yok. Kendi vücut ağırlıklarıyla çalışmalarını sağlıyoruz. Amacımız hareket kabiliyetlerini aktive etmek.

SON SENEYİ OKULDA GEÇİRMEK BÜYÜK MUTLULUK
Serhan Eryüksel (8'inci sınıf öğrencisi): Arkadaşlarımızı görememek büyük kayıp olurdu bizim için. Buradaki tanıdığımız insanları belki lisede bir daha göremeyebiliriz. Bu yüzden onlarla son seneyi birlikte geçirmek büyük mutluluk benim için. Bir de akran öğrenmesi diye bir durum var. Sınıf ortamında biri bir soru sorduğu zaman sizin de merak ettiklerinizden biri oluyor genelde. Cevabı aldığınızda o sizin de aklınıza girmiş oluyor ister istemez.

OKULDA DAHA ÖZGÜR HİSSEDİYORUM
Çağan Uras Yılmaz (4'üncü sınıf öğrencisi): Arkadaşlarımı ve öğretmenlerimi çok özledim. Evde yoksa bir eksiklik hissetmedim. Okulumuz Google Meet üzerinden dersler verdi bize. Ödevleri de düzenli olarak verdiler. Ama çok sıkılmıştım çünkü evde yapacak bir şey yok. Evde küçücük bir alanda sıkışmış gibiydik. Şimdi daha özgür hissediyorum.

Okullarına kavuştular Maskeli, mesafeli ama umutlu

ÇOCUKLAR DAHA DUYARLI
Gülden Erden (Çamlıca Bilfen Okul Müdürü): Çok büyük bir heyecan bizim için de. Eğitim öyle bir şey ki uzaktan mutlaka yapılır ama yüz yüze olmak çocukla aynı ortamda olmak o bağı kurmak apayrı. Çünkü çocuklarımız çok küçükler daha. Birinci sınıftan 8'inci sınıfa kadar olan yaş grubunu konuşuyoruz. Çok yerinde bir karar oldu. Biz mart ayından bu yana çok büyük hazırlıklar yaptık. Çocuklarımızın sağlığını korumada çok hassas davranıyoruz. Sosyal mesafe işaretleri, sınıflarımızın mevcudu, maskesi, siperliği yani bu konuda alınabilecek bütün önlemler alındıktan sonra aslında bir sorun olacağını düşünmüyorum. Ayrıca gördük ki çocuklar daha hassas davranıyorlar kurallara uyma konusunda. Daha bilinçli davranıyorlar. Keşke diğer sınıflar da aynı şekilde başlasa. Çünkü bizim işimiz duygu. İki metre mesafeden bile olsa gözünün içine bakabiliyor olmak çocuğun sosyal ve duygusal gelişimi açısından çok önemli. O yüzden çocuklar okula gelmeli. Tabi çok az da olsa bazı aileler hala göndermek istemeyebiliyor. Ama biz onlar için de gerekli desteği sağlıyoruz.

'ÖĞRETMENİM' DENMESİNİ ÖZLEDİK
Derya Altay (Türkçe öğretmeni): Biz çocukların seslerini, koşuşturmalarını, sınıfta olmalarını, el kaldırışlarını, öğretmenim demelerini özledik. Tabi biraz yarımız. Bütün kademelerde başlayacağımız günü heyecanla bekliyoruz. Ama bu bile çok mutlu etti bizi. Öğretmenin ve okulun doldurduğu boşluğu evde tam olarak doldurmak maalesef mümkün değildi. Çok doğru bir karar oldu. Çocuklar bu yedi aylık arayı çok hızlı bir şekilde kapatacaktır.

UZAKTAN EĞİTİMİN FAYDASI DA OLDU
Gül Eşsizoğlu (Matematik öğretmeni): Bizim Gagne’nin (eğitim psikoloğu) öğrenme hiyerarşisine  göre planlanmış kazanımlarımız vardı. O yüzden bu süreçte akademik olarak kesintiye hiç uğramadık. Tabi ki buradaki sıkıntı sosyalleşme ve işbirlikte öğrenme oldu. Öğrenciler okul ortamında grup çalışmaları yapıyorlardı. Biraz onlardan mahrum kaldılar. Ama uzaktan eğitimde öğrenciler her şeyini kendileri hazırladı, ev çalışmalarını kontrol ettiler, öğretmenleriyle bire bir iletişime geçtiler, bu sürecin onların öz yeterlilik anlamında çocukları geliştirdiğini de düşünüyorum.

Okullarına kavuştular Maskeli, mesafeli ama umutlu

ÖĞRENCİLER: OKUL HEP AÇIK KALSIN
Ahmet Çevik (2'nci sınıf öğrencisi):
Okula geldiğim için çok mutluyum. Arkadaşlarımı ve öğretmenimi çok özlemiştim. Okula gelmek çok güzel ama maskemizi takmaya dikkat etmemiz lazım. Okulda maskemi takıyorum, ellerimi yıkıyorum. Arkadaşlarımla mesafeli oynuyoruz. Uzaktan eğitimde öğretmenlerimizi göremiyoruz, okula gelmek çok daha iyi.

Kuzey Köker (3'üncü sınıf öğrencisi): Bu sabah heyecanla yataktan fırladım. Giyinip okula geldim. İlk teneffüsümüzü yaptık. Kesinlikle okula gelmek daha güzel. Arkadaşlarımı, öğretmenlerimi çok özledim. Hepsini her gün online olarak görüyoruz ama gerçek görmek gibi değil. Böylesi daha güzel. Maske takıyorum, yanıma yedek maske aldım. Kolonya, dezenfektan sürüyoruz. Arkadaşlarımızla mesafemizi koruyoruz. Az önce ebelemece oynarken bile uzaktan oynadık.

Sara Isabella Babayeva (4'üncü sınıf öğrencisi): Arkadaşlarımla oynadığım için çok mutluyum. Ama maske olmasaydı daha iyi olurdu. Okula gelmek uzaktan eğitimden daha güzel. Okulumu, arkadaşlarımı, öğretmenlerimi çok özlemiştim. Bence okul hep açık kalsın.

Kaan Turan (8'inci sınıf öğrencisi): Okullar açıldığı için mutluyum. Uzaktan eğitim yüz yüze eğitim kadar verimli değil. Şimdi daha iyi oldu bence. Hocamıza da istediğimizde soru sorabiliyoruz. Mesafemizi koruyoruz, dışardan yiyecek, içecek getiremiyoruz. Maskemizi takıyoruz. Arkadaşlarımızla da sosyal mesafeli şekilde konuşuyoruz.

Karem Seferoğlu (8'inci sınıf öğrencisi): Kursa geliyorduk şimdi okullarımız açıldı. Evde sıkıcı geçiyordu, okula geldiğimiz için mutluyuz. Maskemizi takıyoruz, mesafemizi koruyoruz. Sık sık ellerimizi yıkıyoruz. Bu yıl bir de sınava hazırlanıyoruz. Bol bol test çözüyoruz. Uzaktan eğitimdense okula gelmek daha iyi.

Elif Melis Yenel (8'inci sınıf öğrencisi): Okula geldiğimiz için mutluyum. Maskemizi taktık, dezenfektanlarımızı getirdik. Okulda da zaten dezenfektanlarımız var. Teneffüslerde de mesafe bırakmaya dikkat ediyoruz. Uzaktan eğitim de iyiydi ama okula gelmeyi tercih ederim.

Doğa Çakır (8'inci sınıf öğrencisi): Okuldan uzun süredir uzak kalmıştık, okula geldiğimiz için mutluyuz. Arkadaşlarımı özlemiştim. Tedbirlerimizi alıyoruz. Maskemizi takıyoruz, ellerimizi sınıfa girmeden önce dezenfekte ediyoruz ve ellerimizi sık sık yıkıyoruz. Arkadaşlarımızla da sosyal mesafemizi koruyoruz.

Berk Bahadır (8'inci sınıf öğrencisi): Kursa geliyorduk, artık normal okula da geliyoruz. Okulların açılmasını bekliyorduk. Bence okula gelmek daha iyi çünkü uzaktan eğitimle çok bir şey ben anlayamıyorum. Bu yıl sınava da hazırlanıyoruz.

Okullarına kavuştular Maskeli, mesafeli ama umutlu

ÖĞRETMENLER: ÖĞRENCİLERİMİZİ ÖZLEMİŞTİK
Gülşah Neşeli Eskici (Sınıf öğretmeni):
Ben burada hem öğretmen hem de veliyim. Tüm tedbirler alındığı için rahatız. Çocuğum da 2'nci sınıf öğrencisi. Kurallara uyunca sorun olacağını düşünmüyorum. Tedbirlerimizi aldık. Çocukları görmek güzel. Onlineda zordu. Çok mutluyuz. Öğrencilerimizi çok özlemiştik. Bu sabah okula ilk başlıyormuş gibi heyecanla geldim. Hiç bu kadar ayrı kalmamıştık öğrencilerimizle.

Deniz Kapısız (Matematik öğretmeni): Öğrencilerimizi çok özledik. Uzun süredir online işliyorduk derslerimizi. Onları okul içerisinde görmek bizi çok mutlu ediyor. Hazırlıklarımız tam yapıldı. Öğrencilerimiz isimlerine göre sıralara oturuyorlar. Mesafelerimiz uygun. 8'inci sınıf öğrencilerimiz bu yıl sınava girecek. Gelmeyen öğrencilerimizin sayısı çok az. Onlarla da ayrıca online ders yapıyoruz. Önlemlerimizi aldığımız için de rahatız. Umarım bu süreci de atlatacağız.

Hale Güneş (Bahçeşehir Kolejleri Genel Müdür Yardımcısı): 2, 3, 4, 8 ve 12'nci sınıflarımız da yüz yüze eğitime başladı. Bu kararı son derece olumlu buluyoruz. Temel eğitim dediğimiz gruptaki öğrencilerimizin yüz yüze eğitim alması, öğretmenin öğrencilerin gözünün içine bakarak derslerini yapması bambaşka. Bizler de öğretmenler olarak çok heyecanlıyız. Önlemlerimizi aldık. Diğer kademelerin de hızlı bir şekilde açılmasını umut ediyoruz. Velilerin tedirginlikleri azaldı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle