Okul sütü tamam, sıra kuru üzümde

Güncelleme Tarihi:

Okul sütü tamam, sıra kuru üzümde
Oluşturulma Tarihi: Nisan 27, 2016 11:43

‘Okul Sütü’ programı kapsamında 2011-2016 eğitim öğretim yılları arasında okullarda dağıtılan kutu süt sayısı 1 milyar 248 milyona ulaşırken, 6 milyon öğrenciye yönelik mayısta başlatılacak kuru üzüm dağıtımının ise perşembe günleri yapılması planlanıyor.

Haberin Devamı

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, 2 Mayıs 2012'de Türkiye genelinde okullarda süt dağıtımının 5’inci yılını doldurması ve mayısta başlatılacak kuru üzüm dağıtımıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Okul Sütü programının amacının ‘anasınıfı ile ilkokul çağındaki öğrencilerin süt içme alışkanlığı kazanması, yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerinin sağlanması’ olduğunu söyleyen Gençoğlu, uygulamanın Gıda Tarım ve Hayvancılık ile Sağlık bakanlıklarının ortaklığında 2011-2012 eğitim öğretim döneminden itibaren 5 yıldır uygulandığını hatırlattı.     

Program kapsamında, yıl içinde 16 hafta boyunca pazartesi, çarşamba ve cuma günleri süt dağıtımı yapıldığını belirten Gençoğlu, "Okul Sütü Programı, gıda ve sağlık politikalarının en önemli ayağını oluşturan toplum sağlığının korunması ve iyileştirilmesi hedeflerine ulaşmak için alınan en önemli kararlardan biridir. Program, kapsamı itibarıyla bu amaçla en geniş kitleye erişim sağlayan ilk ve tek uygulamadır" dedi.     

Haberin Devamı

Gençoğlu, bu yıl 8 Şubat'tan dönem sonuna kadar 34 bin okulda 6 milyon öğrenciye 288 milyondan fazla kutu sütün verileceğini, böylece uygulamanın başladığı 2 Mayıs 2012'den itibaren dağıtılan toplam kutu süt miktarının 1 milyar 248 milyona ulaşacağını bildirdi.     

Programla ilgili iş ile işlemlerin daha sağlıklı yürütülmesi ve anlık takibi için hazırlanan Okul Sütü Modülü'ne dağıtımdan önce analiz sonuçlarının girildiğini, sütlerin bunlar görüldükten sonra okullarca teslim alındığını belirten Gençoğlu, "Her yıl programdan yararlanmak isteyen öğrenci sayımız artıyor. Velilerin de süt nedeniyle oluşabilecek laktoz intoleransıyla ilgili kaygılarının azalması ve öğrencilerin okul sütü içmek istemesi, bu artışta etkili oluyor" diye konuştu. 

Kuru üzüm dağıtımı mayısta başlayacak     

Gençoğlu, 8 Nisan 2016'da Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, bu yıl anaokulu, uygulama sınıfı, temel eğitim birinci kademe ilkokul öğrencilerine sağlıklı ara öğün tüketim alışkanlığı kazandırılması ile çocukların yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerinin sağlanması amacıyla kuru üzüm dağıtılacağını vurguladı.     

Haberin Devamı

Kuru üzümün, süt dağıtımının yapılmadığı perşembe günleri 25 gramlık paketlerde öğrencilere verileceğini anlatan Gençoğlu, bu kapsamda kuru üzüm programından 81 il ve 957 ilçede 6 milyondan fazla öğrencinin yararlanmasının planlandığını söyledi.     

Gençoğlu, kuru üzümlerin okullara sevkiyat hazırlığının başladığını ve mayısta tüm okullara ulaştırılmasıyla öğrencilere dağıtımın yapılacağını sözlerine ekledi.     

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!