GeriEğitim OKS'de organize kopya
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  85
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

OKS'de organize kopya

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı'nın (OKS) gerçekleştirildiği 9 okuldan 8'inde organize kopya olayının yaşandığı belirtildi.

OKS'de organize kopya
refid:9413218 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

OKS PUANINIZI BURADAN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

 

Kızıltepe'de Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı'nın yapıldığı 9 okuldan 8'inde organize kopya olayının yaşandığı, soru kitapçıkları dağıtıldıktan sonra hemen soruların bazı kişilerce çözülerek doğru yanıtların sınav salonlarındaki bazı öğrencilere, oradaki görevli veya görevlilerce işaretlendirildiği belirlendi.

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, kopya olayının ardından başlatılan soruşturma kapsamında vali yardımcısı başkanlığında bir komisyon oluşturulduğunu belirterek, “8 okulda kopya olayı yaşanmış. Olayı araştırmak için komisyonun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığınca görevlendirilen bir müfettiş de olayı araştırmak için geldi. Soruşturma sürüyor” dedi.


OKS SONUÇLARI AÇIKLANDI


FEN, Anadolu ve meslek liselerine girmek isteyen yaklaşık 1 milyon öğrencinin heyecanla beklediği son Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) sonuçlarını Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik düzenlediği basın toplantısı ile duyurdu.

 

97 BİRİNCİ VAR


İşte Hüseyin Çelik'in açıkladığı sonuçlar;

 

- Sınava 905 bin 930 aday girdi. Bunlardan 874 bin 709'unun puanı hesaplanmaya değer bulundu. 31 bin 221 kişi ham puan barajını aşamadı.

 

- 263 öğrenci 100 sorunun 100'ünü de doğru cevaplandırdı.

 

- İlköğretim başarı puanı ile değerlendirildiğinde; Türkiye çapında 500 tam puan alan öğrenci sayısı 97 öğrenci oldu. 

 

- 97 öğrenci yurt satına dağıtıldı. Bütün sorulara doğru cevap veren öğrenci 41 vilayetinde 100 sorunun 100'ünü de doğru cevapladı.


“KOPYA ÇEKME OLAYI”
Bakan Çelik, “kopya çekme olayı”nın nerede gerçekleştiğinin ve  öğretmenlerin karışıp karışmadığının sorulması üzerine, şunları söyledi:
“Kopya çekme olayı zaten salondakilerin ihmali olmazsa mümkün olmaz.  Bu, durup dururken olabilecek bir olay değil. Bunu burada açıklamayayım  çünkü bir sepetin içinde bir çürük olduğu zaman bütün sepeti çürüten bir  unsur olarak değerlendirilir. Bir ilçemizde binlerce öğrenci girmiştir,  36 öğrenci ile ilgili böyle bir şey olmuştur. O ilçenin ismini  açıklamayayım ama soruşturma devam ediyor.”

“Geçen yıl puanlar hesaplanırken hata yapılmıştı. Bu yıl herhangi bir  önlem alındı mı?” sorusuna Çelik, “O olay, okulların ilköğretim başarı  puanlarını yanlış girmesinden kaynaklanan bir hataydı, o hata  düzeltildi. Böyle bir şey olacağını sanmıyorum, temennimiz olmaması  yönünde ama işleyen bir mekanizmada hata her an mümkündür. Ancak hukuk  içerisinde hatalar düzeltilir, kimse mağdur edilmez” yanıtını verdi.

BURDUR BİRİNCİ İL

 

İller arasında Burdur birinci il oldu. Her iki puan türünde de Eskişehir ikinci il, Edirne ise üçüncü il oldu.

 

- 31.221 öğrencinin puanı 0.5'in altında kaldı. Bu öğrencilerden 3.825'i 28 soruyu doğru cevaplandırdı. Yanlışlar doğruları götürdüğü için puanlar düşüyor ve öğrencilerin puanları da düştü. Bu sebeple bu öğrenciler için sıfır çekti demek doğru değildir.

 

EN ÇOK BİRİNCİ İSTANBUL'DAN

OKS'de 97 öğrenci birinci olurken, 41 il birinci çıkardı. Buna göre, en çok birinci 18 öğrenciyle İstanbul'dan çıktı. İstanbul'u 10 öğrenciyle Ankara, 6 öğrenciyle İzmir izledi.

500 tam puan alarak birinci olan adayların illere göre dağılımı ise şöyle:
Adana-4, Adıyaman-1, Afyonkarahisar-1, Ankara-10, Aydın-1, Bilecik-1, Bingöl-1, Bursa-3, Çanakkale-2, Çorum-1, Diyarbakır-1, Düzce-2, Edirne-1, Eskişehir-1, Gaziantep-3, Hatay-1, Isparta-1, İstanbul-18, İzmir-6, Kahramanmaraş-1, Kars-1, Kastamonu-1, Kayseri-1, Kırıkkale-1, Kırklareli-1, Kırşehir-2, Kocaeli-7, Konya-4, Kütahya-1, Malatya-2, Mersin-2, Muğla-3, Muş-1, Osmaniye-1, Sakarya-1, Samsun-2, Sivas-1, Tekirdağ-2, Tokat-1, Van-1, Zonguldak-1.
Birinci olan 97 öğrencinden 52'sinin özel ilköğretim okullarından mezun oldukları belirlendi.

EN BAŞARILI İLLER

TM puan türünde başarı sıralamasına göre Türkiye birincisi olan il geçen yıl da il birinci olan Burdur oldu. Bu puan türünde başarı sıralamasını göre ikinci il Eskişehir, üçüncü il Edirne, dördüncü il Nevşehir, beşinci il Isparta, altıncı il Kırşehir, yedinci il Çanakkale, sekizinci Ankara, dokuzuncu il Yalova ve onuncu il de Kırklareli oldu.

MF puanına göre illerin başarı sıralamasında ise Burdur yine birinci il oldu. Burdur'u sırasıyla Eskişehir, Edirne, Isparta, Kırşehir, Nevşehir, Çanakkale, Ankara, Kırklareli ve Yalova izledi.

Öte yandan, birinci çıkaran İstanbul MF ve TM puan türlerindeki il başarı sıralamasına göre 52. sırada, İzmir de her iki puan türünde 24. sırada yer aldı.

MF ve TM puan türlerine sınavda en başarısız il Hakkari oldu. MF puan türüne göre Hakkari'yi Şırnak, Ardahan, Ağrı, Van, Kars, Iğdır, Bingöl, Mardin ve Bitlis takip etti. TM puan türünde de en başarısız olan Hakkari'yi Şırnak, Ağrı, Ardahan, Van, Kars, Iğdır, Bingöl, Mardin ve Muş izledi.


BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ ŞÖYLE İŞLEYECEK

Bugün sınav sonuçları açıklanıyor. 11-18 Temmuz 2008 tarihleri arasında öğrenciler 20 tercih yapacak.

 

20 tercih değiştirilmeyeceği için öğrencilerin dikkatli tercih yapmaları gerekiyor.

 

Tercihler yapıldıktan sonra 25 Temmuz'da yerleştirme işlemleri başlayacak, 28 Temmuz - 4 Ağustos tarihleri arasında yerleştirme sonuçları açıklanacak.

 

6 - 10 Ağustos 2008 arasında ise 2. yerleştirme işlemleri yapılacak.

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANI'NDAN VELİLERE UYARI

 

Çocuklarımızı şartsız sevmeliyiz. Eğer başarısızlıkları varsa bu başarısızlığı gidermek bizim görevimizdir.

 

Benim kızım da bu sınava girdi. Ben kızımı 500 tam puan alan öğrencilerle kıyaslayacak değilim.

 

Onların mutluluğu bizim için esastır.

 

- Bundan sonra ilköğretim başarı puanı %30'luk değerlendirilecektir.


- Öğrencilerin Seviye Belirleme Sınavlarında çok daha başarılı olabilmeleri için düzenli olarak okula devamının sağlanması gerekir.


- Sınav sistemi sürekli olarak değişiyor deniyor. OKS sınavı 70'li yıllardan beri uygulanıyor. Bundan sonra öğrencilerin başarılarını günümüz koşullarıyla değerlendirebilmek için Seviye Belirleme Sınavları yapılacak. Öğrencilerin başarılarını artık Seviye Belirleme Sınavları ile ölçeceğiz.

 

- Tercih yapılırken özellikle çocuklarımızın yüzdelik dilimlere dikkat etmeleri önemlidir. Öğrenciyi kendi kitabına müfredatına göre değerlendirmek çok önemlidir. Başarının 41 vilayete göre dağılımını sağlamak çok önemlidir.
 

- OKS sonuçlarında başarılı olan-olamayan öğrencilerin gözlerinden öpüyorum. 500 tam puan alan öğrencileri kutluyorum. Başarılı Öğrencilerin öğretmenlerini ve velilerini de kutluyorum. Hayırlı uğurlu olsun.

ORGANİZE KOPYAYA SORUŞTURMA

MARDİN'in Kızıltepe İlçesi'nde, Ortaoğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nın (OKS) yapıldığı 9 okuldan 8'inde organize şekilde kopya çekildiği belirlendi. 36 öğrenincinin sınav sonuçları açıklanmazken, Valilik olayla ilgili soruşturma başlattı.

Kızıltepe'deki 9 okulda yapılan OKS'de 8 okulda organize şekilde kopya çekildiğinin belirlenip, 36 öğrencinin sınav sonuçlarının açıklanmaması üzerine Valilik tarafından soruşturma başlatıldı. Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, Vali Yardımcısı başkanlığında bir komisyon oluşturulduğunu, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'nın olayı araştırmak için ilçeye bir müfettiş gönderdiğini söyledi. Vali Kılıçlar, müfettiş ve oluşturulan komisyonun soruşturmayı sürdürdüğünü kaydetti.

Kızıltepe'deki kopya olayının 9 okuldan 8'inde yaşandığını söyleyen yetkililer, bazı kişilerin soru kitapçıkları dağıtıldıktan sonra, hemen soruları çözerek doğru yanıtları bulduğunu ve bu yanıtların sınav salonlarındaki bazı öğrencilere, oradaki görevli veya görevlilerce işaretlendirildiğinin belirlendiğini kaydetti. Yetkililer, soruşturma sonucunda bu öğrencilerin dışında da olaya karışan öğrenciler varsa onların da sınavlarının iptal edileceğini, olaya bazı öğretmenlerin ve diğer görevlilerin karıştığının anlaşıldığını kaydetti.

ÖSS VE YDS SONUÇLARI YARIN

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçları da yarın açıklanacak. ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, sınavların sonuçlarına ilişkin bilgiler, saat 10.00’da YÖK’te düzenlenecek basın toplantısıyla açıklanacak. Adaylar sonuçları aynı gün saat 10.30’dan itibaren //oss.osym.gov.tr  ve //oss2008.osym.gov.tr  internet adreslerinden öğrenebilecekler.

 

İŞTE OKS BİRİNCİLERİ
Sınavda MF ve TM puan türlerinde 97 öğrenci 500 tam puan alarak birinci  oldu.  Buna göre birinci olan öğrencilerin isimleri şöyle:

Adıyaman Mustafa Baba İlköğretim Okulu Özgür Karabayır,


İstanbul Özel  Çamlıca Coşkun İlköğretim Okulu Enes Suyabatmaz,


Bilecik 700. Yıl  İlköğretim Okulu Bora Usanmaz,


Konya Özel Konya Model İlköğretim Okulu  Sema Nur Mutlu,


Edirne Özel Edirne İlköğretim Okulu Sarp Kürüm,


Gaziantep Özel Emine Nakıboğlu İlköğretim Okulu Yusuf İlker Yaman,


Ankara Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu Baran Tabur,


İstanbul Kocaragıp  Paşa İlköğretim Okulu Engin Kara,


Muğla Adile İhsan Mermerci İlköğretim  Okulu Erman Azdemir,


İstanbul Özel Acarkent Doğa İlköğretim Okulu Berk  Özbakır,


Kırşehir 23 Nisan İlköğretim Okulu İsmail Yazıcı,


Samsun Özel  Ezgililer İlköğretim Okulu Kerim Bahadır Şeker,


Kırklareli Özel Büyük  Şimşek İlköğretim Okulu Semih Berk Öncel,


Ankara Salih Alptekin  İlköğretim Okulu Gizem Taş,


Düzce Özel Düzce Kültür İlköğretim Okulu  Melike Dertli,


Kocaeli Özel Erkul İlköğretim Okulu Furkan Özcan,


İstanbul Halil Atamavcı İlköğretim Okulu Ali Barış Kaba,


Mersin Anamur  İlköğretim Okulu Hasan Berkay Çelik,


İstanbul Rasathane İlköğretim Okulu  Can Ayvaz,


Konya İhsan Özkaşıkcı İlköğretim Okulu Fatma Didem Kesler,


Malatya Özel Turgut Özal İlköğretim Okulu Nezaket Ezgi Güven,


Çanakkale  75. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu Erdem Zuhal,


İstanbul Özel Yeşilköy  2001 İlköğretim Okulu Mehmet Yıldız,


Muş Yavuz Selim İlköğretim Okulu  Esmanur Fil,


İstanbul 700. Yıl Osmangazi İlköğretim Okulu Ebru Özdemir,


Sivas Özel Sultan Murat İlköğretim Okulu Çağatay Akkoyun,


Kırıkkale  Namık Kemal İlköğretim Okulu Çağrı Demirel,


Ankara TED Ankara Koleji  Vakfı Özel İlköğretim Okulu Erknaz Ecehan Erk,


Samsun Özel Delta  İlköğretim Okulu Burak Ceyhun Karaca,


Kastamonu Ali Fuat Darende  İlköğretim Okulu Elifnur Erdem,


İstanbul Özel Oğuzkaan İlköğretim Okulu  Andaç Demir,


İstanbul Esentepe İlköğretim Okulu Sinem Gündoğdu,


Kırşehir  Merkez İlköğretim Okulu Mukaddes Damla,


Adana Özel Adana İlköğretim  Okulu Bekir Batuhan Çelebi,


Kayseri Özel Yılmaz Akansu İlköğretim Okulu  Gökçe Canhilal,


Kocaeli Özel Erkul İlköğretim Okulu Asel Öztürk,


Gaziantep Özel Mutafoğlu İlköğretim Okulu Muhammed Yusuf Durmuş,


Eskişehir MAT-FKB Özel Gelişim İlköğretim Okulu Gözde Berkil,


İstanbul  Milli Eğitim Vakfı Özel Basınköy İlköğretim Okulu Zeynep Rana Demir,


Ankara Hamdullah Suphi İlköğretim Okulu Gülce Küreli,


Kocaeli  Değirmendere Uğur Mumcu İlköğretim Okulu Kutay Onaylı,


İstanbul Özel  Bahçelievler İhlas İlköğretim Okulu Mustafa Düremez,


Afyonkarahisar Özel  Zafer İlköğretim Okulu Metehan Çekiç,


Ankara Özel Beypazarı İlköğretim  Okulu Emine Büşra Çevik,


Kars Özel Çelik Başarı İlköğretim Okulu Mert  Can Aslanoğlu,


Sakarya Özel Ufuk Işık İlköğretim Okulu Şule İdacı,


Muğla  Emirbeyazıt İlköğretim Okulu Mehlika Beste Yücedağ,


Aydın Özel Muzaffer  Ancın İlköğretim Okulu Erhan Çağırıcı,


Kocaeli Özel Erkul İlköğretim  Okulu Setenay Gel,


Zonguldak İstiklal İlköğretim Okulu Betül Seda  Güzelhan,


Tekirdağ Özel Gürsoylar İlköğretim Okulu İbrahim Engin Hakvar,


Kocaeli Mevlana İlköğretim Okulu Yasemin Gümüş,

İzmir Namık Kemal  İlköğretim Okulu Fatma Nur Murat,


Ankara Özel Yüksel Sarıkaya İlköğretim  Okulu Ezgi Gökçe,


İzmir Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu Halit Anıl Eray,


İstanbul Özel Bilgi İlköğretim Okulu İpek Dursun,


Kocaeli Özel Erkul  İlköğretim Okulu Ali Emre Coşkun,


Van Özel Serhat İlköğretim Okulu Özge  Büşra Arar,


İstanbul Özel Başakşehir Burç İlköğretim Okulu Leyla Elmas,


Düzce Özel Yunusbey İlköğretim Okulu Osman Aydın,

 

Bursa Karaoğlan  İlköğretim Okulu Pınar Aydın,


Kütahya Özel Başaran Yıldız İlköğretim  Okulu Burhan Işık,


Seyhan Özel Çukurova Birfen İlköğretim Okulu Irmak  Kepenek,


Bingöl Kazım Karabekir İlköğretim Okulu Hacer Dinler,


Muğla  Kenan Evren İlköğretim Okulu Onur Melih Gedik,


Bursa Özel Emine Örnek  İlköğretim Okulu Ayca Ceren Coşgunoğlu,


Isparta İMKB İlköğretim Okulu  Bayram Kurt,

 

Çorum Fatih İlköğretim Okulu Enes Furkan Kurt,


Adana Özel  Bilimkent İlköğretim Okulu Ahmet Gülek,


Diyarbakır Mustafa Kemal  İlköğretim Okulu Hüseyin Çubuk,


Ankara Hürriyet İlköğretim Okulu Zarife  Nurbanu Mendi,


Malatya TED Malatya Koleji Özel İlköğretim Okulu Hamit  Doruk Aktan,


Hatay Fatih Aliye Müderris İlköğretim Okulu Ozan  Pastacıgil,


Tekirdağ Talat Paşa İlköğretim Okulu Çağatay Geçko,


İstanbul  Özel Irmak İlköğretim Okulu Alpertunga Ertin,


Ankara Hüseyin Hüsnü  Tekışık İlköğretim Okulu Tunahan Aytaş,


Konya Özel Meram Abdullah Aymaz  İlköğretim Okulu Hayrunnisa Pektaş,


İzmir Güzel Yalı İlköğretim Okulu  Güliz Kıvançlı,


Kahramanmaraş Özel Rabia Arıkan İlköğretim Okulu Mustafa  Kesim,


Adana İsmet İnönü İlköğretim Okulu Oğuzhan Özer,


İstanbul Gazi  İlköğretim Okulu Mehmet Asım Gümüş,


Bursa Özel Emine Örnek İlköğretim  Okulu Cem Çelik,


Kocaeli Özel Yuvacık Atayurt İlköğretim Okulu Özlem  Zürap,


İzmir Karşıyaka İlköğretim Okulu Aysu Eryaşar,


Osmaniye Özel Yeni  Serhat İlköğretim Okulu Mervenur Baraklı,


İstanbul Özel İstanbul Çevre  İlköğretim Okulu Nevbahar Ece Bulaner,


Konya H. Ahmet Yesevi İlköğretim  Okulu Fatih İkbal Karaefe,


Mersin Çankaya İlköğretim Okulu Ezgi Uğuz,


İzmir Özel Yamanlar Özyurt İlköğretim Okulu Cihat Ögütçü,


İzmir Özel  Bergama Bakırçay İlköğretim Okulu Emre Kara,


Gaziantep Özel Seçkin  İlköğretim Okulu Mizgin Aşkın,


Ankara Bedriye Halil Naciye Mıhcıoğlu  İlköğretim Okulu Giray Efe,


İstanbul Özel Avcılar Fatih İlköğretim Okulu  Efe Yasin Akman,


Ankara Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu Zehra Uçar,


Çanakkale Terzialan İlköğretim Okulu Murat Sağın,


İstanbul Özel Merter  Fatih İlköğretim Okulu Recep Çelebi,


Tokat Gaziosmanpaşa İlköğretim  Okulu Cihat Erbay.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle