GeriEğitim Öğretmenler tabletlerle ders verme tekniğini öğrenecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğretmenler tabletlerle ders verme tekniğini öğrenecek

Öğretmenler tabletlerle ders verme tekniğini öğrenecek
refid:26191949 ilişkili resim dosyası

İstanbul genelinde 3 yılda 120 bin öğretmene, 20 bin öğrenciye ve 36 bin veliye teknoloji alanında mesleki ve kişisel gelişim eğitimi verilecek. Kadınların interneti kullanımı ve girişimcilik alanlarında farkındalık yaratılacak. Öğretmenler de tabletli sınıflarda ders verme tekniklerini öğrenecek.

Öğretmenlerin gelişimlerini desteklemek, yeni bilgi alanları yaratarak öğrenci ve velilerin sosyal ve bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İntel ortak çalışma başlattı. İşbirliği kapsamında yürütülecek ‘Gelecekte Eğitim’ projesi ile 3 yılda İstanbul genelinde 120 bin öğretmen, 20 bine yakın öğrenci ve 36 bin veliye eğitimler verilecek. Öğretmenler, tabletli sınıflarda etkili ders işleme tekniklerini öğrenerek, branş eğitimcileriyle birlikte yeni yöntemler geliştirecek, uygulama konularında yeni stratejiler tasarlayacaklar.

232 öğretmen eğitim aldı

Kurumlar arasında Nisan 2013’de başlatılan çalışmalar doğrultusunda, projede uzman eğitmenlerin yetiştirilmesi amacıyla ‘İntel Öğretmen Programı Temel Bileşenleri’ eğitimi için 102, ‘Öğrenme Süreci Tasarımı’ için 66, ‘Kadın ve Teknoloji’ alanında ise 24 öğretmen eğitildi. 232 eğitimci diğer meslektaşlarının mesleki eğitimlerine katkıda bulunmak, öğrenci ve velilerin teknoloji kullanımını desteklemek için çalışacak.

10 bin öğretmene eğitim

Çalışma kapsamında 2014 yılı sonuna kadar 10 bin eğitimci “Temel Bileşenler”, “Bire Bir Öğrenme”, “Tabletli Sınıflarda Eğitim” gibi farklı alanlarda eğitim alacak. İl genelinde bu çalışmalar internet üzerinden paylaşılacak. Kadınların teknolojiyi daha yakından takip edebilmeleri için 1.200 veliye farkındalık ve girişimcilik programları uygulanacak.

Duyuruları il milli eğitim yapacak

Öğretmenler için düzenlenecek çalışmalar mahalli hizmetiçi eğitimler aracılığı ile yapılacak. Bunlar İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından duyurulacak. Başvuran ve gönüllü eğitimcilerden oluşan gruplara çeşitli programlara uygulanacak, eğitimler verilecek. Veli ve öğrenciler için planlanan çalışmaları da elektronik içerikler aracılığı ile katılımcılara ulaşacak.
“Gelecek Eğitim” projesi için biraraya gelen İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İntel, programın geniş bir kitleye ulaşacağını açıkladı.

Hedef, 21’inci yüzyıla ayak uyduran eğitim modeli

Eğitim dışında öğrenme tecrübesinin de önemli olduğunu anlatan İntel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Yalım Eriştiren, “Çalışmanın amacı 21. yüzyıl becerilerini öğrencilere kazandırmak. Bunun ilk adımı öğretmenlerin eğitimleri tamamlandı, veli ve öğrencilere de anlatılacak. Geçen yıl başlanan projede bu sene binlerce katılımcıya ulaşmak istiyoruz. Hedefimiz sadece eğitimde dönüşümü sağlamak değil. Bunun ülkeye ekonomik, bilimsel, teknolojik gibi her alanda katkı yağacağına inanıyoruz. Bu desteğimiz her zaman sürecek.”

Çevirimiçi eğitim ortamı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ise şöyle konuştu:
“Teknolojinin eğitim ortamlarında kullanımı, sosyal medyanın da işin içine girmesi ile eğitimcilerin işi de zorlaştı. Fatih Projesi ile birlikte eğitimin içeriğini desteklemek için bu çalışmaları yürütüyoruz. Geleceğin sınıflarını oluşturarak, geleceğin ders yapılan alanlarını yeniden çağımıza adapte etmek istiyoruz. Teknolojiyi en iyi biçimde kullanmak ve okullarda vazgeçilemeyen geleneksel modelleri ile birleştirmeyi amaçlıyoruz. Eğitimci olarak omuzlarımızda bir görev ve sorumluluk var. Bunun araç olduğunu bilerek, bizi biz yapan değerleri ıskalamadan, üreten değer katan, gelenekleri koruyan bir toplum olmaya çalışmalıyız. Bunun içeriğini de doldurmak bizim görevimiz. Bu nedenle bu proje önemli yere sahip. İntel firmasıyla ile yapılan çalışma Fatih Projesi ile yürütülecek. Bundan sonra gidilecek yer, bundan sonra amacımız öğretmen veli, öğrencilere çevrimiçi bir platform oluşturmak. İyi örnekleri sergilemek ve bunları en uç yerlere ulaştırarak her an, 7 gün 24 saat üretilenleri paylaşmak.”

Eğitimin en kilit aktörü öğretmenler

Muammer Yıldız, “İl Milli Eğitim geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi, öğrencilere velilere öğretmenlere her alanda destek vermeye, eğitim alanına yönelik yeni çalışmalara devam edecek. Bizler onlara güveniyoruz. Doğru imkanları sağlayarak kişisel ve mesleki eğitimlerine katkı yağmaya devam edeceğiz. Bu amaçla bu projeyi geliştirdik. Çevrimiçi ortamlarda, öğretmenlerin öğrencilerin velilerin programları aktif kullanmasını istiyoruz. Eğitimciler tabletli sınıflarda geleceğin eğitim ortamlarında çalışmaların devam etmesi bu konuda farkındalık kazanmaları için bunları yapıyoruz. Onları Fatih Projesi’ne adapte etmeye de çalışıyoruz. Bu nedenle teknoloji kullanımına destek veriyoruz. 2013 yılından bu yana yüzlerce öğretmen eğitim aldı. Hepimizin görevi öğretmenleri harekete geçirmek, yola onlarla devam etmek, onları desteklemek. Bunun için çalışmalıyız. Eğitimin en önemli aktörü onlar. Mevlana’nın, ‘Dün dünle gitti bugün yeni şeyler lazım cancağızım’ sözü biçim için de geçerli. Bu projeyi yaparken yarın daha iyi bir yerde olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
Muammer Yıldız ayrıca, işbirliği kapsamında ‘Uluslararası İntel Eğitim Zirvesi’nin 2-3 Aralık’ta İstanbul’da düzenleneceğini de sözlerine ekledi.

False