GeriEğitim Öğretmenler ‘meraklı öğrenci’ için buluşacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğretmenler ‘meraklı öğrenci’ için buluşacak

Öğretmen Ağı tarafından düzenlenecek Yaratıcı Problem Çözme Programı'nda eğitimciler ‘Öğrencilerin merakını nasıl artırabiliriz?’ temasıyla bir araya gelecek. Öğretmenler bu konudaki yeni yöntemleri konuşacak.

Öğretmenler ‘meraklı öğrenci’ için buluşacak
Abone Olgoogle-news

Eğitimciler, Yaratıcı Problem Çözme Programı'nda ‘Öğrencilerin merakını nasıl artırabiliriz?’ temasıyla bir araya gelerek bu konudaki yeni yöntemleri tartışacak. Eğitim Reformu Girişimi'nin yürütücülüğünü üstlendiği, öğretmenlerin meslektaşları ve farklı disiplinlerden kişi ve kurumlarla bir araya geldiği bir paylaşım ve iş birliği ağı Öğretmen Ağı, İstanbul'un ardından 23-24 Mart ve 20-21 Nisan tarihlerinde Başkentte Yaratıcı Problem Çözme Programı'nı gerçekleştirecek.

Öğretmen Ağı İletişim Sorumlusu Fulden Ergen, Yaratıcı Problem Çözme Programı'nın Ankara TED Üniversitesi’nde yapılacağını söyledi. Ergen, öğretmenlerin her gün karşılaştıkları problemlere yönelik yeni ve farklı bir bakış açısıyla çözüm geliştirme yöntemlerini öğrenme fırsatını bulduklarını anlattı. Bu seferki programın ana konusunun ‘Öğrencilerin merakını nasıl artırabiliriz?’ olarak belirlendiğini belirten Ergen, "Programa katılan öğretmenler grup olarak çalışmalar yapacak. 'Öğrencilerin merakını nasıl artırabiliriz?' temasına yönelik yenilikçi çözümler üretecekler. Her bir grup konuyu farklı açılardan ele alacak. Ankara ayağında 30 öğretmenin programa katılmasını hedefliyoruz" dedi.

‘DÖNÜŞÜMÜN BAŞLADIĞI YER ÖĞRETMENLERDİR’
Ergen, sonuncusu geçen hafta İstanbul'da yapılan Yaratıcı Problem Çözme Programı'nda, öğretmenle öğrencinin birlikte keşfettiği öğrenme sürecinin nasıl yapılabileceği, öğrencilerin yargılanma korkusu duymayacakları güvenli ortamların nasıl yaratılabileceği, sınıflarda merakı tetikleyen öğrenme ortamlarının nasıl oluşturulabileceği gibi konularla ilgili önerilerin ortaya çıktığını anlattı.

Program kapsamında öğretmenlerin hafta sonu ikişer gün olacak şekilde bir araya geldiğini, sahaya inerek araştırmalar yaptığını ve grup arkadaşlarıyla bu gözlemlerini paylaştığını belirten Ergen, buradan edindikleri tecrübeleri de diğer meslektaşlarına aktarma imkânı bulduklarını söyledi.

Denizli'de düzenlenecek programda siber zorbalığın ele alınacağını, ayrıca Tokat, İzmir, Çanakkale, Mersin ve tekrar İstanbul'da da Yaratıcı Problem Çözme Programı'nın gerçekleştirileceğini anlatan Ergen, şöyle konuştu:
"Yaratıcı Problem Çözme Programlarını üç yıldır düzenliyoruz. Bu sene geçmiş yıllardan farklı olarak ilk kez programın tamamını öğretmenlerin yürütücülüğünde gerçekleştiriyoruz. Böylelikle yaratıcı problem çözme konusunda yetkin öğretmenlerin bir araya gelmesine imkân sağlanacak. Bu programlar sayesinde öğretmenler kendi sınıflarında, okullarında yeni bir bakış açısı sağlıyor ve yeni yöntemler öneriyor. Öğretmenlerin yaratıcılığına, öz güvenlerinin gelişmesine de katkı sunuluyor. Geliştirilen çözümleri kendi sınıflarında uyguluyor, tasarım odaklı düşünme metodunu öğrenmiş oluyorlar.

Eğitimde değişimin, dönüşümün başladığı yer öğretmenlerdir. Öğretmen Ağı serüveninin başladığı nokta da bu bakış açısı. Bizler 'yaratıcı değişim öğretmenle başlar' diyoruz. İnisiyatif alan, harekete geçen öğretmenleri desteklemek bizim yegane çıkış noktamız."

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle