GeriEğitim Öğretmenler anlayışlı olmalı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğretmenler anlayışlı olmalı

Öğretmenler anlayışlı olmalı
refid:26450531 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Soma'da bir yandan maden faciasında hayatını kaybeden işçilerin acısı yaşanırken, bir yandan da pedagoglar, psikologlar hem yetişkinlere, hem de çocuklara destek çalışmalarını sürdürüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı 70 rehber öğretmenden oluşan bir ekip göndererek, okullardaki öğrenci ve öğretmenlere yönelik çalışma yapıyor.Hacettepe Üniversitesi de üniversitede görevli uzmanlardan oluşan bir heyeti, Somalılara psikolojik destek vermek üzere ilçeye gönderdi. Pedagog ve psikologların çocuklarla ilgili öğretmenlere ve idarecilere uyarısı, “Rutinlerine devam edip, okula gitmeliler. Ama yazılılar konusunda biraz daha anlayış gösterilmeli” oldu.

Rutin devam etmeli

Uzman Pedagog Halide Karaarslan, şu bilgileri verdi: “Öğrencilerin yazılılarının ertelenmemesi, zamanında yapılması gerekiyor. Yazılıların ertelenmesi ciddi kaygılar yaratabilir. Bu nedenle rutin devam etmeli. Çocukların böyle bir durumda sınava girmeleri bile çok önemli olduğu için öğretmenler, idareciler yazılı sonuçları konusunda anlayışlı olabilir. Mutlaka hepsinin pedagog ve psikolojik danışmanlık alması gerekiyor. Öğretmenlerin de pedagog ve psikologlardan destek almaları gerekiyor, çocuklara nasıl yaklaşacakları konusunda. Çünkü bir süre sonra yardım edenlerin, yani öğretmenlerin de yardıma ihtiyacı olabilir. Bir de üniversite sınavlarına girecek 12’nci sınıf öğrencileri var. Belki YÖK bir kontenjan ayırmayı düşünebilir. Üniversite sınavları, Türkiye genelinde yapılan bir sınav ve zaten çocukların takvimlerinde var. Ama çok büyük olasılıkla başarıları hem kendi beklentilerinden, hem de onlardan beklenenden düşük olacaktır. Bu nedenle belki YÖK kontenjan ayırabilir.”

Güvende hissetmeliler

Türk Psikologlar Derneği Travma Komisyonu Üyesi Tuba Akyüz ise, öncelikle çocukların kendilerini ve ailelerini güvende hissetmeleri gerektiğini söyledi. Şu anda Soma’da insanların neye ihtiyacı olduğuna bakmak gerektiğini belirten Akyüz, “Çok kollektif bir yakınlaşma süreci var. Herkes destek olmaya gidiyor. Çocuklara oyuncaklar, yardımlar gidiyor. Burada yapılacak çalışmaların uzun vadeli olması gerekiyor. Yetişkinlerin kendilerini toparlamaları gerekiyor ki, çocuklara destek olabilsinler. Hem öğretmenler, hem de idareciler ve aileleri toparlanmalı. Sosyal ve ekonomik anlamda kendilerini güvende hissetmeleri lazım. Çocuklar tabii ki çok savrulmuş durumdalar. Üniversite sınavlarını vs. düşünecek durumda değiller ve çok da haklılar, onlara destek olmak gerekiyor, herhangi bir zorlama olmadan. O çocuklardan şu anda büyük beklentiler yok, bu konuda anlayışlı olunması önemli olur” dedi.

Yazılılar ertelenebilir

Psikolog Doktor Nevin Dölek ise, kaybı olan, olaya şahit olan çocuklara ayrı ayrı destek verilmesi gerektiğini belirterek, “Üniversite sınavlarına giren öğrencilerle biraz daha yakından ilgilenilebilir ama önemli olan hayatın devam ettiğini algılatmak, çok ayrıcalık tanımadan ilgilenilmeli. Çünkü, her sene yakınlarını kaybeden birçok çocuk sınavlara giriyor. Okullarda da belki bu hafta yapılacak yazılılar ertelenebilir” diye konuştu.

Somalı çocuklara eğitim bursu

Somalı öğrencilere burs olanakları yaratan kurumlardan bazıları şöyle:
- Ağrı’da bir ilköğretim okulunun yapımına katkıda bulunmak için Türkiye’de konser verecek olan ünlü müzisyen Anjelika Akbar, elde edilecek gelirin bir bölümünü Soma’da yetim kalan çocuklara eğitim bursu olarak aktaracak. Konser 22 Mayıs’ta Yaşar Üniversitesi’nde.
- Türk Eğitim Vakfı (TEV), vefat eden veya çalışamayacak durumda olan işçilerin ilk, orta, lise ve yükseköğrenim gören çocuklarına, eğitim hayatları boyunca burs vereceğini açıkladı.
- Fenerbahçe Spor Kulübü İcra Kurulu Başkanı Hasan Hakkı Yılmaz, Somalı 100 çocuğun eğitiminin Fenerbahçe’den sağlanacağını açıkladı. Yılmaz, ilk aşamada Somalı çocuklar için 1 milyon 800 bin TL’lik bütçe ayrıldığını söyledi.
- Türk Eğitim Derneği (TED), tüm Türkiye’yi bağış yapmaya davet ederek kampanya başlattı. Kendi öz kaynaklarından nakdi yardımın yanı sıra TED Eğitim Gönüllülerine de görev çağrısında bulundu. Buna göre TED, acılı ailelere psikolojik ve eğitimsel (kitap, kırtasiye yardımları, gönüllü öğretmenlerce ders verilmesi vb.) destekte bulunacak.
- Milli Eğitim Vakfı (MEV) Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Özçukurlu, şehitlerin okul çağındaki çocuklarını yatılı ve pansiyonlu okullarda, tüm masraflarını karşılayarak okutacaklarını, üniversitelilere de burs vereceklerini söyledi.
- Darüşşafaka Cemiyeti’nden yapılan açıklamada, 1 Haziran’da yapılacak sınava madenci şehitlerin çocukları giremeyeceği için 20 Mayıs Salı günü yapılacak yönetim kurulu toplantısında, Darüşşafaka’ya giriş koşullarını taşıyan çocuklar için çözüm üretilmeye çalışılacağı bildirildi.
- Üç büyük dershane temsilcisi ÖZ-DE-BİR, GÜVENDER ve TÖDER, şehit madencilerin sınavlara hazırlanan ortaokul ve lise son sınıfta okuyan veya mezun olmuş çocuklarının, yaşadıkları yerlerdeki veya en yakınlarındaki dershanelerinden yeni öğretim yılında ücretsiz olarak yararlanabileceklerini açıkladı. Ayrıca Soma merkezde bulunan Açı, Hedef, Körfez, Merkez ve Sınav Dershanelerine devam eden şehit madenci çocuklarının bu yıla ait kalan borçları silinecek.
- Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden işçilerin üniversitede okuyan çocuklarına burs verecek. TDV Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun, Soma'daki maden faciasında vefat edenlerin tarifsiz acılarının herkesin yüreğini dağladığını belirtti.Yerin metrelerce altında oldukça zor şartlarda çalışmak gayretindeyken vefat edenlere Allah'tan rahmet dileyen Tutkun, "Yaralar sarılmalı, acı paylaşılmalıdır" dedi. TDV'nin de bu anlayışla üzerine düşen görevi yerine getirmek için tüm imkanlarını seferber ettiğini vurgulayan Tutkun, "Öncelikle vefat eden kardeşlerimizin evlatlarından üniversitede okuyan çocuklarına bizlere müracaat etmeleri halinde üniversite öğrenimleri boyunca burs desteği sağlamaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz" diye konuştu. Tutkun, burs başvurularının vakıf genel merkezinin yanı sıra Soma Diyanet Vakfı Şubesine (Müftülüğe) de yapılabileceğini söyledi. (AA)
- Okan Üniversitesi de, Soma’daki yaraların sarılması için burs ve bağış kampanyası başlattı. Üniversiteden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Okan Üniversitesi olarak faciada hayatını kaybeden madencilerimizin yakınlarının acısını biraz olsun azaltmak amacıyla burs ve bağış kampanyası başlattık. Bu kapsamda Manisa Valiliği’nin yönlendirmeleri doğrultusunda Somalı 10 üniversite adayına ÖSYS puanlarına göre Okan Üniversitesi’ne yerleştikleri takdirde tüm yükseköğrenim hayatı boyunca karşılıksız tam burs verilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca yine üniversitemiz tarafından İstanbul Valiliği’nin izniyle başlatılan yardım kampanyasında elde edilecek nakdi bağış geliri de Soma’daki ihtiyaç sahiplerine iletilecek. Tüm Türkiye’yi yasa boğan faciadan etkilenen ailelere destek olmak amacıyla duyarlı tüm öğrenci, akademisyen ve idari personelimizi bağış yapmaya davet ediyoruz.”
Hesap numaraları şöyle:
Hesap Adı : Okan Üniversitesi Soma Yardım Hesabı
IBAN : TR510001500158007302212665
Şube : Vakıfbank Kadıköy / İstanbul Şubesi (1080)

False