GeriEğitim Öğrencilerin dişi çürük
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrencilerin dişi çürük

Mersin’de ilköğretim okulularında yapılan sağlık taramasında, 58 bin öğrenciden 20 bininin dişlerinin çürük olduğu saptandı.

Valilik koordinesinde, il genelindeki ilköğretim okullarında, İl Milli Eğitim ve Sağlık müdürlükleri işbirliğiyle ‘Sağlıklı Eğitim Sağlıklı Öğrencilerle olur’ sloganıyla, ‘Okul Sağlığı Projesi’ uygulandı. Sağlık taramasından geçirilen öğrencilerin sağlık profilleri çıkarılıp, hasta olanların tedavileri yapıldı. Örnek projede 146 sağlık ocağından 597 sağlık görevlisi, 517 ilköğretim okulundaki 1 ve 6’ncı sınıflarda okuyan 58 bin öğrenciyi sağlık taramasından geçirdi. Öğrencilerden 3’te birinin dişlerinin çürük olduğu saptandı. Taramalarda, kulak-burun-boğaz hastalıkları da ikinci sırada yer aldı. Projeyi yakından takip eden Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, “Diş çürüklerinin bu nispette yüksek olması toplumumuzun beslenme alışkanlığındaki yetersizlik, bozukluk ve yanlış bilgilenmenin göstergesi kabul edilebilir. Bu, öğrencilerimizde olduğu gibi ebeveynlerinde de diş fırçalama ve ağız bakımı alışkanlığının olmadığının göstergesidir. Doktorlarımız tarafından öğrencilerimize muayene sonunda diş ve ağız bakımı konusunda eğitim verilmiştir” dedi.

Diş çürüğünden sonra kulak, burun, boğaz hastalığının en çok görülen rahatsızlık olduğunu kaydeden Vali Aksoy, son sırada ise kasık fıtığının geldiğini söyledi.

False