GeriEğitim Öğrenciler LGS’yi yorumladı: Sözel kolaydı, matematik zorladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrenciler LGS’yi yorumladı: Sözel kolaydı, matematik zorladı

Öğrenciler LGS’yi yorumladı: Sözel kolaydı, matematik zorladı

1 milyon 8’inci sınıf öğrencisinin katıldığı LGS sona erdi. Adaylar ilk oturumda sözel bölümden 50 soruya 75 dakikada cevap verdi. İkinci oturumda ise, 40 sayısal sorusu için 60 dakika süreleri vardı. Sınavdan çıkan öğrenciler, sözel bölümü kolay bulsa da, sayısal sorularında özellikle de matematikte zorlandıklarını söyledi. İşte öğrencilerin yorumları.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bu yıl ilk kez uyguladığı ve katılımın zorunlu olmadığı Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) ilk ve ikinci oturum tamamlandı.

Sözel bölümde sekizinci sınıf Türkçe dersinden 20; din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden 10’ar soru için 75 dakika süre tanındı.

İkinci oturum olan sayısal bölümde ise, matematik ve fen bilimleri derslerinden 20’şer olmak üzere 40 soruyu 60 dakikada yanıtladılar. Ortaokul sekizinci sınıfta okuyan yaklaşık 1 milyon öğrencinin katıldığı sınavı öğrenciler değerlendirdi. Kimi adaylar, sözel sorularının beklediklerinden kolay olduğunu söylerken, sayısal bölümde zorlandıklarını belirtti. Adaylar, özellikle de matematikte zorlandıklarını anlattı. İşte öğrencilerin görüşleri:

MATEMATİK ZORLAYICIYDI
Ayşe Su Bora: Sözel oturum, sayısala göre daha kolaydı. Sayısalda beş boş bıraktım. Matematik zorlayıcıydı biraz, beni zorladı. Fende çok zorlanmadım. Sayısalda beklediğim sorular çıkmadı ama yine de yapmaya çalıştım, olduğu kadarıyla.

SAYISAL ELEYİCİ OLACAK
Yiğit Erdoğan: Sözel kolaydı, ancak sayısal çok zordu. Eleyici olacağını düşünüyorum. Özellikle matematik ve fenin soruları zorluyordu. Boş bıraktım, muhtemelen yanlışlarım da var. Kolay bir sınav değildi.

MANTIK SORUSU YAPAMADIM
Miraç Ovaç: Türkçe, sözel bölüm kolaydı. Sorular çok uzundu ancak yanıtlar çok basitti. Sayısalda mantık sorusu çıktığı için yapamadım. Fen kolaydı ama matematik baya zorladı. Derste işlediklerimizden çıkmadı, o yüzden zorlandım.

İŞLEMLER UZUNDU
Eren Çanak: İlk oturum kolaydı, Türkçe paragraf soruları uzundu, farklı soru yoktu. İngilizce’de bir iki soru ilginçti, tablolu olan karışıktı. Din dersi de iyiydi. Matematik çok zordu, işlemleri uzatan, karışık sorular vardı. Birçok işlem yaptıran sorular çıktı. Fen de bitkilerle ilgili tablolar zordu. Matematik sınav sonucunu belirleyecek.

False