ODTÜ ücretsiz yapay zeka eğitimlerinin ikinci dönemini başlattı

Güncelleme Tarihi:

ODTÜ ücretsiz yapay zeka eğitimlerinin ikinci dönemini başlattı
Oluşturulma Tarihi: Mart 16, 2021 11:29

Orta Doğu Teknik Üniversitesince (ODTÜ) geliştirilen ‘Bilgeİş’ eğitim portalı üzerinden ücretsiz düzenlenen ‘Herkes İçin Yapay Zeka’ kurslarının ikinci dönemi başladı.

Haberin Devamı

ODTÜ Uzaktan Eğitim Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, ODTÜ Bilgeİş Eğitim Platformunun ‘Kodluyoruz Sosyal Girişimi’ işbirliği ve ‘EMpower’ desteğiyle yapay zeka üzerine yeni bir etkinliğe imza atıldığını söyledi. Türkiye'de yapay zeka alanında uzman insan gücü yetiştirme çalışmalarına erken yaştan başlanmasının önemini belirten Çağıltay, şöyle konuştu:

‘SERTİFİKA ALACAKLAR’
“ODTÜ ve Kodluyoruz Sosyal Girişimi işbirliği yapay zeka alanında başlattığı çalışma, herkese açık bir eğitim programı. Hayatımızın hemen her alanını etkileyen, geleceğin elektriği olarak da adlandırılan yapay zeka çağına Türkiye'yi hazırlamak için Orta Doğu Teknik Üniversitesinin halka açık eğitimler sunduğu Bilgeİş Eğitim Platformu üzerinden eğitimleri tamamlayanlar ODTÜ'den sertifika alacak. Türkiye'de özellikle lise öğrencilerinden başlayarak herkesi yapay zekanın ne olduğuna ve hayatları nasıl etkilediğine dair bilgilendirmeyi amaçlayan ‘Herkes için Yapay Zeka’ eğitim serisi iki dersten oluşuyor. İlki Ekim 2020'de yayınlanan Herkes için Yapay Zeka-1 ismindeki eğitime ilk 4.5 ayda 4 bin 132 kişi başladı, 1300 kişi eğitimi başarıyla tamamlayıp sertifika alarak yüksek bir tamamlama oranına ulaştı. Serinin ikinci eğitimi de 15 Mart 2021'den itibaren ODTÜ'nün herkese açık eğitimleri sunduğu Bilgeİş platformunda yayınlanmaya başlandı. Eğitim videolarını takip edip değerlendirme sorularını doğru cevaplayan tüm katılımcılar ODTÜ, Kodluyoruz ve EMpower destekli sertifikayı almaya hak kazanacak. Eğitimler, herkese açık, temel hedef kitle ise lise öğrencileri ve öğretmenler.”

Haberin Devamı

Kodluyoruz Sosyal Girişimi tarafından dersi başarıyla tamamlayan ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen lise öğrencileri ile çalışma grupları oluşturacak. Bu çalışma gruplarında alanında uzman mentorlar öğrencilere eşlik edecek. Türkiye'nin her yerinden öğrencilere açık olan bu gruplar ile farklı illerden öğrenciler fikirlerini tartışabilecek ve beraber projeler üretebilecekler. ‘Herkes İçin Yapay Zeka’ eğitimlerine ODTÜ Bilgeİş eğitim portalı üzerinden https://bilgeis.net/tr/courses/category/43/kodluyoruz adresinden kayıt olunup ücretsiz ve online olarak erişilebilecek.

Haberin Devamı

Derslerde yapay zekayı anlamak için temel bilgiler bulunuyor. Yapay zekanın sosyal bilimler açısından değerlendirmesi ele alınıp yapay zeka uygulamalarının etik açısından doğurduğu sorunlar da paylaşılıyor. Katılımcılar, yapay zeka uygulaması geliştirilmesini sağlayan ‘veri bilimi’ sürecinin nasıl gerçekleştiğini öğrenirken, dünya çapında en popüler programlama dillerinden biri olan Python programlama dilini de ele alıyor. Eğitimin ikinci bölümde ise makine öğrenmesi ve bilgisayarda görme konularına giriş yapılıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!