GeriEğitim Müdürlere ‘uzaktan eğitim’ eğitimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müdürlere ‘uzaktan eğitim’ eğitimi

Müdürlere ‘uzaktan eğitim’ eğitimi
Abone Olgoogle-news

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Okul yöneticilerinin uzaktan eğitim süreçlerinde tasarım ve yönetim becerilerinin geliştirilmesi programına yaklaşık 50 bin civarında okul yöneticimiz katıldı. Bunun sayısı artacak" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, okul yöneticilerinin uzaktan eğitim süreçlerindeki tasarım ve yönetim becerilerinin geliştirilmesi amacıyla UNICEF işbirliğinde hazırlanan ‘Okul Yöneticilerinin Kapsayıcı Eğitim Bağlamında Uzaktan Eğitim, Tasarım ve Yönetim Becerilerinin Geliştirilmesi’ uluslararası akredite sertifikalı mesleki gelişim programının tanıtımını, MEB Başöğretmen Salonu'nda düzenlenen törende yaptı.

Okul yöneticilerinin eğitiminin son derece kritik olduğunu belirten Selçuk, şunları söyledi:
"Okullarımızın rengi, neşesi, niteliği doğrudan doğruya okul müdürlerimizin yetkinliği ve motivasyonuyla ilgili bir konu. Yapılan bu çalışma aslında tarihi olarak büyük bir değer taşıyor. Okul müdürlerimiz, okuldaki ilişkiler ağının okulun içinde olagelen iletişimin büyük ölçüde mimarlarıdır. O nedenle bu mimariyi kurarken çok daha nitelikli olarak kurma konusunda desteğimizle her zaman yanlarındayız. Her nesil kendi zamanıyla kendi çağıyla geliyor ve o nesillere ayak uydurabilmek için okul müdürleri ve öğretmenlerin sürekli kendilerini yenilemeleri gerekiyor. Aslında siz okulun liderliğini yürütürken büyük bir değişimi ve dönüşümü de yönetiyorsunuz ve sizin bu yönetiminiz, okulun ne kadar yol alacağını, öğretmenlerin ve öğrencilerin kurumda ne kadar mutlu olacağını, nasıl akışkan bir süreç yaşayacağını doğrudan doğruya etkiliyor. Ama bunun tam tersi olursa eğer 'Başımıza iş açmayalım hocam', ya da öğrenciler için ‘Durun durduğunuz yerde çocuğum' gibi ifadeler olursa o zaman da sistemin tıkandığını rahatlıkla görürüz. Bizim güzel işlerimiz olsun, çocuklarımız durmasınlar, yürüsünler, öğretmenler ve öğrencilerimiz okul yöneticilerinin açtığı yolda hızla ilerlesinler.

Okul müdürlerinin çok fazla bürokratik işleri oluyor, lojistik işlerle uğraşıyorlar. Bütün çabamız bu yükün azaltılması ve okul müdürlerinin gerçekten eğitimle uğraşmaları konusunda fırsat bulmaları için. Yöneticilerin eğitim ekosistemini geliştirebilmeleri için her türlü tedbiri aldık. Onların gelişimi, onların mutluluğu okulun mutluluğu, yani öğretmenin ve çocuğun mutluluğu demek. Biz ne kadar iyi bir teşkilata sahip olursak ne kadar iyi müfredata sahip olursak olalım iyi bir eğitim kadrosuna sahip olmazsak bunlar çok da anlamlı olmayacaktır. Bakanlık olarak biz her zaman okul yöneticilerimizin, müdürlerimizin, müdür yardımcılarımızın yanında olacağız ve onları destekleyeceğiz. Bunun için de çok yeni çalışmaların peşindeyiz.

ELİNDE SANKİ BİR SİHİRLİ DEĞNEK VARMIŞ GİBİ
UNICEF’le işbirliği içinde uzaktan eğitim sürecinde dijital materyallerin geliştirilmesi, salgın döneminde okul güvenliğinin sağlanması, sosyal duygusal becerilerin geliştirilmesi, teknoloji liderliği, proje tasarımı, kriz ve kriz yönetimi gibi pek çok kitap hazırlandı. Bütün bunlar bizim ortak bir dilimizin gelişmesine hizmet edecek, bütün bunlar bizim eğitimin kalitesinin arttırma noktasında kavramlarımızı ve terimlerimizi geliştirmemize hizmet edecek. Okul yöneticilerinin uzaktan eğitim süreçlerinde tasarım ve yönetim becerilerinin geliştirilmesi programına yaklaşık 50 bin civarında okul yöneticimiz katıldı. Bunun sayısı artacak ve bu eğitimlerin hazırlanan kitapları çerçevesinde, eğitim yazılımları çerçevesinde devam etmesi söz konusu olacak. Bir okul müdürü gerçekten yetkinliğiyle, motivasyonuyla harekete geçtiğinde 'Bu okul gerçekten o okul mu' sorusunu sordurabiliyor. Yani elinde sanki bir sihirli değnek varmış gibi bir okulun çehresini değiştirme, okul-çevre ilişkilerini güzelleştirme, öğretmenin mutluluğunu, öğrencilerin öğrenme sorumluluğunu yükseltme gibi konularında son derece başarılı işler yapabiliyorlar. Biz bakanlık olarak üzerimize düşeni yaparsak biliyoruz ki okul müdürlerimiz de yapacak. Bugünkü çalışma da bu fikrin bir sonucu ve bizim yöneticilerimizle yazamayacağımız başarı hikayesi yok, buna gönülden inanıyoruz.

SALGIN DÖNEMİ BİZİM İÇİN ASLINDA EĞİTİMİN BİR FIRSATI DA OLDU
Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü ve UNICEF işbirliğinde öğretmenlerle ilgili daha önce pek çok çalışma yürütüldü. Salgın dönemi eğitim yöneticilerine, okulların kültürünü, atmosferini dönüştürmek, okulları ‘barış yuvası’na dönüştürmek açısından fırsat sundu. Çalışmada emeği geçenlere, UNICEF'e ve okul yöneticilerine teşekkür ediyorum. Bu tür çalışmaların damlaya damlaya belirli bir suyun iz bırakması gibi kısa ve orta vadede sistemde çok büyük bir davranışsal değişime de hizmet edecek. O yüzden bu tür işleri çok çok önemsiyorum."

Milli Eğitim Bakanı Selçuk daha sonra, Okul Yöneticilerinin Kapsayıcı Eğitim Bağlamında Uzaktan Eğitim, Tasarım ve Yönetim Becerilerinin Geliştirilmesi programına katılan okul yöneticilerine dijital sertifikalarını yapılan canlı bağlantılarla takdim etti.

‘TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK OKUL YÖNETİCİSİ MESLEKİ GELİŞİM PROGRAMINI YÜRÜTTÜK’
MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı ise 2023 Eğitim Vizyonu'nda okul yöneticiliğinin ve mesleki gelişimin önemine vurgu yapıldığını hatırlatarak, bakanlık olarak bu amaçla pek çok program geliştirdiklerini anlattı. UNICIEF'le ortaklaşa yürütülen yüz yüze mesleki gelişim programına geçen yıl 11 bin okul yöneticisinin katıldığını anlatan Boyacı, "Çalışma, Türkiye'nin en büyük okul yöneticisi mesleki gelişim programı oldu. Projeyle, meslektaşların tecrübelerini birbirleriyle paylaştığı yeni bir çerçeve sunuldu. İkinci grup eğitimlerinde ise Kovid-19 sürecinde okul yöneticilerinin idari, teknik, iletişim konularını ele aldık Şu ana kadar 40 bin okul yöneticisi bu eğitimleri aldı ve bu yılın sonuna kadar 200 bin yönetici eğitimleri alacak. Bundan sonraki süreçte okul yöneticilerimize yönelik projelerimizi derinleştirerek arttırmaya devam edeceğiz" dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle