GeriEğitim MIT ile Boğaziçi anlaştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MIT ile Boğaziçi anlaştı

MIT ile Boğaziçi anlaştı

Boğaziçi Üniversitesi, dünyanın en iyi teknik üniversitesi MIT ile çekirdekten proje geliştirecek.

1863’de Robert Kolej olarak kurulan, 153 yıllık köklü tarihi ve eğitim ve araştırma performansı ile dünyanın en seçkin üniversiteleri arasında yerini almış olan Boğaziçi Üniversitesi, 1861’de kurulan, teknoloji ve mühendislik alanında ‘Dünyanın en iyi teknik üniversitesi’ olarak tanınan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile ‘Çekirdek Fonlar’ başlığı altında akademik ortaklık imzaladı. Boğaziçi Üniversitesi ve MIT, Science and Technology Initatives (MISTI) programı kapsamında kurulan MISTI-Boğaziçi fonu ile iki kurumun araştırmacıları arasında işbirliği kurulmasını ve her yıl en az üç projenin finanse edilmesini öngörüyor.

MIT’in MISTI Global Çekirdek Fon Programı MIT akademik kadrosunun dünyanın farklı ülkelerindeki meslektaşlarıyla küresel işbirlikleri kurmalarına olanak sağlarken; Boğaziçi Üniversitesi ile imzalanan işbirliğiyle Türkiye’den ilk kez bir üniversite MISTI programına dahil edilmiş oluyor.

Söz konusu işbirliği hakkında bilgi veren Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu söz konusu programın Boğaziçi Üniversitesi açısından önemine değinerek, “MIT ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin ortak projeler tasarlayıp yürütmesi bizi çok heyecanlandırıyor. Programda öğrencileri bir araya getiren projelere öncelik verilecek. Bu sayede araştırma altyapımızı dünyanın en iyi araştırma üniversitelerinden biri ile paylaşarak güçlendiriyor olacağız. Araştırma projeleri sadece fen, mühendislik ve teknoloji alanlarında değil sosyal ve beşeri bilimlerde de olabilecek’’ dedi.

72 NOBEL ÖDÜLLÜ İSMİN BULUNDUĞU MIT İLE ORTAK KOMİTE KURULACAK

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri ve araştırmacıları, öğrenci ve mezunları arasında 72 Nobel ödüllü ismin yer aldığı MIT ile bu program kapsamında ortak bir akademik komite kuracak. Boğaziçi Üniversitesi ve MIT mensuplarından oluşacak akademik komitenin uygun gördüğü projelerin ödüllendirileceği program, iki üniversitedeki araştırmacıları ortak projeler geliştirmek için teşvik etmeyi hedefliyor. İki üniversitenin de her bölümünden tam zamanlı akademisyenlere açık olan programda ödüle layık görülen projeler 30 bin dolara yakın fon kazanacak. 

Program iki üniversite arasındaki akademik iletişimi artırmakla beraber; araştırma alanlarında uluslararası bakış açılarıyla tamamlayıcılığı artırma imkânı sunuyor. Projelerin MIT ve Boğaziçi katılımcıları arasında dengeli bir katılım gözetmesi, her iki kurumun araştırma alanlarına ve ekiplerine yönelik tamamlayıcı nitelikte olması ve öğrenci katılımına da açık olması amaçlanıyor.

SON BAŞVURU TARİHİ 19 EYLÜL

MISTI-Boğaziçi programına 2016-2017 dönemi için son başvuru tarihi 19 Eylül 2016. Ortak araştırma alanında çalışan iki üniversitedeki akademisyenlerden sadece birinin online başvuru portalından proje kaydını gerçekleştirmesi bekleniyor. Kazanan projeler Ocak 2017’de açıklanacak. Fonlama Ocak 2017- Ağustos 2018 dönemi için geçerli olacak.

Program kapsamında geçen yıl toplam 86 uluslararası araştırmacıya 2 milyon dolar  tutarında fon yaratıldı. Fona hak kazanalar toplam 214 proje önerisi arasından seçildi. 2008’de başlatılan program kapsamında bugüne kadar toplam 530 projeye 11.7 milyon dolar kaynak sağlandı.

 

 

 

 

 

False