GeriAraştırma Megaron nedir ve hangi uygarlığa aittir? Megaron mimari özellikleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Megaron nedir ve hangi uygarlığa aittir? Megaron mimari özellikleri

Megaron nedir ve hangi uygarlığa aittir? Megaron mimari özellikleri

Dünya genelinde birbirinden farklı mimari türleri bulunmaktadır. Özellikle megaron da dikkat çeken yapılar arasında yer alıyor. Megaron nedir ve hangi uygarlığa aittir? Megaron mimari özellikleri nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Megaron eski çağlarda inşa edilen bir tür megaron çeşidi olarak bilinir. Megaron tarzı yapılar genellikle Ege çevresinde kullanılmaya başlanmıştır. Yunan tapınaklarının eski hali de megaron tipi yapıya işaret etmektedir.

 Megaron Nedir?

 Megaron tarihin geçmiş dönemlerinde eski çağlarda inşa edilmiş olan bir mimari türü olarak bilinmektedir. Megaron tarzı yapılar Ege çevresinde yoğunlukla kullanılmıştır. Yunan tapınağı prototipi şeklinde olan megaronların dikdörtgen bir yapısı bulunur. Megaron tarzı mimari ise günümüzde kullanılmamaktadır. Megaron tarzı mimari milat öncesi 3000'li yıllarda ortaya çıkmıştır. Ayrıca megaron Yunan tapınaklarının en eski haline megaron denilmektedir. Megaronlar yapısı itibari ile çok dikkat çekicidir.

 Megaron Hangi Uygarlığa Aittir?

 Tarihi dönemlerde birbirinden farklı yapılar ortaya çıkmıştır. Milattan önce 3000'li yıllarda ortaya çıkan megaron tarzı yapılar erken tunç çağında ortaya çıkmıştır. Yunan tapınağının prototipi olan megaronlar farklı yapıları ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle uzun ev modeline uygun olarak megaron giriş bölümünde dehliz vardır. Dikdörtgen şeklinde yapılan megaron çeşitlerinin sütunlu bir de girişi bulunur. Eski zamanlarda yoğun bir şekilde inşa edilen megaron genellikle Yunan uygarlığına aittir denilebilir. Yunanlılar tarihte megaronu yoğun olarak kullanmışlardır. Yunan tapınaklarının eski halini andıran megaronlar kısa bir giriş bölümüne sahiplerdir.

 Megaron Mimari Özellikleri

 Yunan tarihinde önemli bir yere sahip olan megaron mimari gelişimin önemli bir göstergesidir. Megaron yapım şekli itibariyle depo olarak da kullanılabiliyor. Megaron mimariye sahip yapılar tarihte genellikle kralların ve soyluların kaldığı yerler olarak biliniyordu. Megaron mimarinin yansıtıldığı yapılar özellikleri nedeni ile gösterişli ve ihtişamlıdır. Konforlu bir yaşama elverişli olan megaron tarzı yapılar çok sık kullanılmıştır. Megaron tarzı mimariye sahip olan yapılarda çeşitli oda ve büroların açıldığı avlu da yer almaktadır. Megaron tarzı mimarinin günümüzde de etkileri bulunur. Özellikle Türkiye Mimarlar Odası'nın amblemi de dik şekilde çizilen bir Megaron planıdır.

 Megaron Mimari İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 Megaron yapının birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Megaron tipi mimari başlangıçta sütunsuz olarak inşa edilmiştir. Daha sonraki yıllarda ise mimariye sütun da eklenmiştir. Megaron tipi mimari genellikle tapınak, depo ve soyluların kaldığı yer olarak kullanılıyordu. Mezopotamya ile birlikte Anadolu'da mimarlığın doğuşu da megaronun ortaya çıkması ile ilişkilidir. Megaron mimari oldukça gelişmiş ve konforlu bir yapıya sahiptir. Megaron'un en önemli özelliği Anadolu'da gerçek anlamda mimarlığın doğuşu olarak bilinmektedir. Mimarlığın ilk yapısı da megaron olarak bilinir.

 Megaron tarih öncesi çağlarda ortaya çıkmıştır. Megaron, prehistorik dönemlerde Anadolu'da depo ve konut ihtiyacının giderilmesi için kullanılmaktadır. Megaron, dikdörtgen şeklindeki yapılara verilen isimdir. Megaron tarzı mimari Anadolu'da özellikle Hititler, Frigler ve Lidyalılar döneminde sıklıkla kullanılmıştır. Megaron girişleri arka oda, giriş ve tavandan kısmından oluşmaktadır. Megaron tarzı yapıların orjinalleri Yunan Medeniyeti'ne aittir. Yunan mimari yapısının da kullanıldığı megaronlar günümüz mimarisine de ışık olmuştur. Megaron Anadolu medeniyetleri dışında Giritliler, Mikenliler ve Akhalar tarafından da çok sık kullanılmıştır. Tüm bu uygarlıklar tarafından megaronlar Ege üzerinden Anadolu'ya taşınmıştır.

 Mimarlıkta ortaya çıkan her yenilik önemli bir adım olarak bilinmektedir. Megaronlar mimarinin de temelini oluşturmaktadır. Mimaride ilk adım olarak bilinen megaron yapısı itibari ile ön plana çıkar. İlk örnekleri erken bronz döneminde ortaya çıkan megaron Ege Bölgesi'nde yoğun olarak kullanılmıştır.

False