GeriAraştırma Medya okuryazarlığı nedir ve neden önemlidir? Medya okuryazarlığı örnekleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Medya okuryazarlığı nedir ve neden önemlidir? Medya okuryazarlığı örnekleri

Medya okuryazarlığı nedir ve neden önemlidir? Medya okuryazarlığı örnekleri

Günümüze baktığımız zaman televizyon, gazete, dergi ve bunlara benzer birçok iletişim yolu olduğu görülmektedir. Bu iletişim yolları bazen olumlu bazen ise olumsuz sonuçlara neden olabilir. Medya okuryazarlığı da bu açıdan oldukça önemlidir. Medya okuryazarlığı nedir ve neden önemlidir? Medya okuryazarlığı örnekleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Medya okuryazarlığı, herkesin sıklıkla duyduğu ve merak ettiği bir kavramdır. Medya okuryazarlığının içeriği oldukça geniştir. Bu açıdan düşünüldüğünde medya okuryazarlığının iyice öğrenilmesi gerekmektedir. Özellikle çocukların medyada konusunda doğru eğitilmesi lazımdır. Doğru bir eğitim ile medya okuryazarlığı geliştirilebilir.

Medya Okuryazarlığı Nedir ve Neden Önemlidir?

Medya okuryazarlığı; görsel, işitsel ve bunlara benzer medya türlerine karşı eleştirel bir bakış açısı ile kendi medya iletilerini üretmek olarak tanımlanmaktadır. Medyanın olumlu veya olumsuz katkıları olabilir. Bu yüzden iyi bir eğitim ve örnekler işe medyanın doğru aktarılması gerekmektedir. Doğru bir aktarım ile medyanın olumlu yanları ortaya çıkabilir.

Medya gün geçtikçe değişmektedir. Bu değişim zaman zaman çok hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Değişimi takip etmek ve zamana ayak uydurmak gerekmektedir. Bu sayede medyanın olumlu etkileri daha çok olacaktır.

Okuryazarlık ise herkesin bildiği basit bir kavramdır. Bu kavramın tanımında yazabilme ve okuyabilme bulunmaktadır. Okuryazar sayısının arttığı ülkelerde daha modern ve daha gelişmiş bir ortam bulunmaktadır. Medya ve okuryazarlık ilişkisi de burada başlamaktadır. Medyanın sınırı yoktur. Zaten medyanın gelişimi de çok hızlı bir şekilde olmaktadır. Bu açıdan medya okuryazarlığı büyük bir önem kazanmaktadır.

Medya Okuryazarlığının Amacı Nedir?

Günümüzde yer alan teknoloji hayatın her yanına yayılmıştır. Yani medyayla iç içe yaşadığımız görülmektedir. Radyo, televizyon, bilgisayar, gazete ve daha birçok unsur medyanın içerisinde yer almaktadır. İnsanların birbirleriyle olan İletişimleri bile medyayı ortaya çıkarmaktadır.

Medya okuryazarlığının amacı da tüm kitle iletişim araçlarından gelen iletileri anlama, yorumlama ve yeni bir ileti ortaya çıkarmaktır. Bu durumda medya okuryazarlığının önemli olduğu görülmektedir. Medya okuryazarlığı insanları bilinçli yapmaya yaramaktadır. Bilinçli olan insanlar hayata karşı farklı bakmayı ve yeniliklere açık olmayı öğrenirler.

Medya Okuryazarlığı Örnekleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile medyanın önemi daha çok ortaya çıkmıştır. Özellikle sosyal medya insanların neredeyse genelinde etkili olmuştur. Bu yüzden insanlar bilinçli bir şekilde yetişmelidir. Aksi halde medyanın olumsuz etkileri insanların hayatını ele geçirebilir. Medya okuryazarlığının sayesinde bilinçli insanlar yetişmektedir.

Medya okuryazarlığı insanlara doğruyu ve yanlışı gösterir. Yani bir kişi herhangi bir medyadan aldığı veya gördüğü bir iletiyi doğru şekilde yorumlamalıdır. Bu yorumun sayesinde doğruya kolayca ulaşılabilir.

Örneğin, bir medya aracı insanları zararlı bir ürün almaya yönlendirebilir. Bu yönlendirmeye bilinçli olan kişiler direnç gösterirken, başka kişiler dahil olabilir. Bu noktada medya okuryazarlığı oldukça önemlidir. Bilinci olan ve eleştirel düşünmeye sahip olan bir kişi asla yanlış bir yönlendirmeye kanmaz.

 Medyanın büyük bir etkisi olduğu görülmektedir. Bu etki her zaman olumlu bir şekilde olmayabilir. İzlediğiniz veya okuduğunuz bir iletişim aracından doğru mesajları çıkarmanız gerekmektedir. Bunu da ancak aklı başında ve bilinçli olan kişiler yapabilir. Bunu sağlamak için okuryazarlığı teşvik etmek lazımdır. Medya ve okuryazarlık ilişkisini anlayan herkes çok doğru adımlar atabilir.

 Medya Okuryazarlığının Katkıları

 - Kişi çevresine karşı çok duyarlı olurken aynı zamanda yorumlama yeteneğine sahip olmaktadır,

 - Görsel, işitsel ve yazılı medya bu sayede daha iyi bir şekilde anlaşılabilir.

 - Bilgiye ulaşmak daha hızlı olur,

 - Sorumluluk sahibi ve bilinçli kişiler yetişmesi sağlanır,

 - Problem çözme ve araştırma yeteneği daha çok artar. 

False