MEB’den öğretmenlerin alan değişikliğine sınır

Güncelleme Tarihi:

MEB’den öğretmenlerin alan değişikliğine sınır
Oluşturulma Tarihi: Aralık 19, 2017 13:06

MEB, potansiyel öğretmen adaylarının mağdur edilmemeleri bakımından, alan değişikliği yoluyla yapılacak öğretmen atamalarının sınırlı tutulduğunu açıkladı.

Haberin Devamı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) internet sitesinden, öğretmen alan değişikliğiyle ilgili duyuru yapıldı. Duyuruda yeterli potansiyel aday olmadığından, öğretmen ihtiyacı karşılanamayan özel eğitim alanına yapılacak alan değişikliği ile özel eğitim alanında bulunan öğretmen ihtiyacının karşılanmasının amaçlandığı ifade edildi. Kapatılan alanlarda görev yaptığından fiilen yerine getireceği ders görevi bulunmayan öğretmenlerin ihtiyaç olan diğer alanlara atanmaları yoluyla daha etkin hale getirilmeleri hedeflendi.

Duyuruda, "Sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktayken 540 saatlik Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programı'nı başarıyla tamamlayan öğretmenlerin özel eğitim alanına, kapatılan alanlarda görev yapmakta olup görev yaptıkları alanlar dışında başka bir alanda yükseköğrenimini bitirenlerden Talim ve Terbiye Kurulu’nun 20 Şubat 2014 tarihli ve 9 sayılı kararına göre mezun oldukları yükseköğrenim programları atanacakları alana da kaynak olanların, bu alanlara 'alan değişiklikleri' yapılacaktır" bilgisi paylaşıldı.

Haberin Devamı

POTANSİYEL ÖĞRETMEN ADAYLARI MAĞDUR EDİLMEYECEK
Bakanlığın öğretmenlerin alan değişikliğiyle ilgili kararında, şu ifadeler yer aldı:
"Alan değişikliği, öğretmen ihtiyacı ve kamu yararı göz önünde bulundurularak sınırlı tutulmuştur. Şöyle ki Bakanlığımız kadrolarında görev yapan öğretmen sayısı 904 bin 679'a, norm kadroya göre öğretmen doluluk oranı ise ortalama yüzde 90'a ulaşmıştır. Bazı alanlarda doluluk oranı yüzde 100'ün üzerindedir. Atama bekleyen potansiyel öğretmen adayı sayısı 412 bin 15'tir. Halen eğitim fakültelerinde 267 bin 61, eğitim fakültesi dışında öğretmenliğe kaynak olan diğer yükseköğretim kurumlarında ise 433 bin 422 olmak üzere toplam 700 bin 483 öğrenci öğrenim görmektedir. Bu veriler göz önünde bulundurularak potansiyel öğretmen adaylarının mağdur edilmemeleri bakımından alan değişikliğinin sınırlı tutulması gerekli görülmüştür. Zira alan değişikliği yoluyla yapılacak atamalar potansiyel adayların atanabileceği kontenjanların daha da daralmasına ve hatta bazı alanlar bakımından atanma imkanlarının kalmamasına yol açacaktır."

Haberle ilgili daha fazlası: