GeriEğitim MEB eğitime erişemeyenlerin peşinde 
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MEB eğitime erişemeyenlerin peşinde 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Türkiye genelinde açık öğretim ortaokul ve liselerinde kayıtlı 3,5 milyonu aşkın öğrenciden 1 milyon 650 bininin aktif eğitimlerini sürdürdüğünü belirterek, "Ama eğitime erişebilmesini, öğretime katılmasını istediğimiz daha milyonlarca kesimimiz var." dedi.

MEB eğitime erişemeyenlerin peşinde 
Abone Olgoogle-news

Altunel, bakanlık bünyesindeki açık öğretim ortaokul ve liseleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.     

Açık öğretim uygulamasının, okuma fırsatı bulamayan her yaşta vatandaşın eğitim imkanına erişebilmelerini temin etmek için hayata geçirildiğini vurgulayan Altunel, bakanlığın açık öğretim ortaokulları ve liseleri ile mesleki açık öğretim liseleri uygulamasının bulunduğunu ancak bu konuda yeterince bilgilendirme yapılamadığını müşahede ettiklerini söyledi.     

Altunel, "Türkiye genelinde bugün itibarıyla açık öğretim okullarımızda sayısı 3,5 milyonu geçen kayıtlı öğrencilerimiz bulunmaktadır. Bunların 1 milyon 650 bini aktif şekilde eğitimlerine devam ediyor. Ama şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki eğitime erişebilmesini istediğimiz, öğretime katılmasını istediğimiz daha milyonlarca kesimimiz var." ifadelerini kullandı.     

"Engelli, yaşlı, hasta olmak mazeret değil"     

Bu okullarda "engelli, yaşlı, hasta" gibi mazeretlerin yerinin bulunmadığını düşündüğünü dile getiren Altunel, şöyle devam etti:     

"Çünkü engelliler başta olmak üzere sınava gelemeyenlerin evlerine sınavı götürebiliyoruz. Yani vatandaşımız, 'Eğitim almak istiyorum', 'Okumak istiyorum' derse, biz o vatandaşımızın her aşamada eğitime erişebilmesi konusunda başta Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı olmak üzere bu hizmeti kendilerine ulaştırıyoruz. Dolayısıyla bu durumdaki vatandaşlarımızın özellikle kayıt dönemlerinde açık öğretim okullarımıza kayıtlarını yaptırmalarını ve artık öğrenmenin yaşının olmadığını en güzel örnekleriyle göstermelerini arzu ediyoruz. Bizimle beraber kültür ve medeniyet dünyamızdaki medeniyet değerlerimizi öğrenmeye onları da davet ediyorum."     

Açık öğretim okullarında eğitim gören vatandaşların, üniversite eğitimi almalarını beklediklerine değinen Altunel, "Bu durumdaki vatandaşlarımızın hepsini üniversiteli yapmak bizim için hem güzel hem de çok mutluluk duyacağımız bir görevdir." diye konuştu.     

 

 

 

 

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle