MEB, bu yıl sektöre nitelikli eleman yetiştiren 18 bin öğretmene eğitim verdi

MEB, bu yıl sektöre nitelikli eleman yetiştiren 18 bin öğretmene eğitim verdi

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Bir yılda mesleki ve teknik alan ve atölye öğretmenlerinin yüzde 35'i işbaşı ve mesleki gelişim eğitimi aldı. Eğitimlerin yüzde 95'ini sektörlerle kurduğumuz işbirlikleri sayesinde verdik. Bu sonuç mesleki ve teknik eğitimde sektörlerle kurulan güçlü işbirliklerinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

Haberin Devamı

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) olarak mesleki ve teknik ortaöğretimde bir yılda atılan önemli adımların sürdürülebilirliğinin sağlanması için alan öğretmenlerinin işbaşı eğitimleri ve mesleki gelişimleriyle ilgili kapsamlı bir paket hazırladıklarını söyledi. Bu yıl için başlangıçta 8 bin 400 öğretmenin işbaşı ve mesleki gelişim eğitimi almasını planladıklarını belirten Özer, şöyle konuştu:

'EĞİTİMLER SEKTÖRLERLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ'
“Yeni işbirlikleriyle bu sayıyı 10 bine çıkarttık. Bu hedefe 2019'un ilk sekiz ayında ulaşınca bu yıl işbaşı ve mesleki gelişim eğitimi alacak öğretmen sayısını 15 bin olarak güncelledik. Düzenlediğimiz merkezi ve mahalli eğitimlerde bu yıl toplam 18 bin atölye ve laboratuvar dersi öğretmeni, işbaşı ve mesleki gelişim eğitimi aldı. Böylece 2019 yılında öğretmen eğitimiyle ilgili koyduğumuz hedefin de üzerine çıktık. Bu kapsamda bir yılda mesleki ve teknik alan ve atölye öğretmenlerinin yüzde 35'i işbaşı ve mesleki gelişim eğitimi almış oldu. Bunun yanında işbaşı ve mesleki gelişim eğitimi alan öğretmen sayısı 2018 yılına göre yedi kat arttı. Mesleki ve teknik eğitim alanında çok güçlü işbirlikleri kurduk ve bunun meyvelerini kısa sürede almaya başladık. 2019 yılında 18 bin öğretmenimize verdiğimiz işbaşı ve mesleki gelişim eğitimlerinin yüzde 95'ini sektörlerle kurduğumuz işbirlikleri sayesinde verdik. Bu sonuç mesleki ve teknik eğitimde sektörlerle kurulan güçlü işbirliklerinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Süreçte, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile sektör temsilcilerinin büyük katkısı oldu.”