GeriEğitim Matematik ve feni eğlenceyle öğretmek için yeni proje
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Matematik ve feni eğlenceyle öğretmek için yeni proje

Matematik ve feni eğlenceyle öğretmek için yeni proje
Abone Olgoogle-news

Çocuklara fen ve matematik becerisi kazandırmak için ‘Matematik Fen Eğlenerek Öğren’ projesi başlatıldı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile Garanti Bankası’nın birlikte yürüttüğü ve 37 ildeki TEGV etkinlik noktalarında uygulanacak programla, 3.5 yılda yaklaşık 100 bin çocuğa ulaşılması planlanıyor.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ve Garanti Bankası, çocuklara matematik ve fen becerisi kazandıracak 'Matematik Fen Eğlenerek Öğren' projesi için bir araya geldi. Projede, 2'nci sınıftan 8'inci sınıfa kadar ilköğretim çağındaki çocuklara, matematik ve fen bilimlerinin temel bilgi ve becerilerinin kazandırılması, bu sayede bilimsel düşünen, problem çözebilen ve bilime karşı olumlu tutum geliştiren nesiller yetişmesine katkıda bulunulması hedefleniyor. Türkiye’nin 37 ilindeki TEGV etkinlik noktalarında uygulanacak programla, 3.5 yılda yaklaşık 100 bin çocuğa ulaşılması planlanıyor. Matematik ve Fen Eğlenerek Öğren Eğitim Programları, 2015-2016 sonbahar etkinlik döneminden itibaren TEGV’in 9 eğitim parkı ve 38 öğrenim birimi olmak üzere toplam 47 etkinlik noktasında çocuklarla buluşacak. 2016-2017 sonbahar etkinlik döneminden itibaren program, TEGV’in Gezici Öğrenim Birimleri'nde (Ateşböceği) ve okullarda da uygulanacak. Programlar, 10 hafta sürecek. Haftada 2 etkinlik saati olması planlandı. 

“Araştıran, sorgulayan nesillere ihtiyacımız var”

Toplantıda konuşan Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için eğitimin ve buna erişimin şart olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Garanti Bankası olarak, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi için, eğitimin niteliğini ve buna erişimi artırmanın şart olduğuna inanıyoruz. Bizim için önemli olan, topluma sürdürülebilir fayda yaratma stratejimiz doğrultusunda, destek verdiğimiz projelerin de sürdürülebilir, kalıcı değer yaratır nitelikte olması. Kurucusu olmaktan gurur duyduğumuz, öğretmenlerimizin kişisel ve mesleki gelişimi alanında çalışan Türkiye’nin ilk ve tek vakfı olan Öğretmen Akademisi Vakfı, bu anlayışın en somut örneği... Bugün de yine aynı düşünceyle, TEGV ile bir arada olmaktan mutluyuz. Günümüzde ‘gelişmişlik’ tanımı ‘bilgi toplumu’ kavramıyla paralel ilerliyor. Bilginin gücüyle şekillenen bu dünyada söz sahibi olabilmek, hedeflenen yarınlara ulaşabilmek için, iyi yetişmiş, bilgi donanımı yüksek, en önemlisi araştıran ve sorgulayan nesillere ihtiyacımız var. Bunun da yolu, altyapısı güçlü, nitelikli bir eğitimden geçiyor. Bu kapsamda, uzun yıllardır Türkiye’de temel eğitime katkı yolunda son derece önemli bir misyon üstlenmiş, değerli projelere imza atmış Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın, Matematik Fen Eğlenerek Öğren projesine destek vermekten büyük gurur duyuyoruz. Projenin kısa sürede pozitif sonuçlara ulaşacağına inanıyor; değerli paydaşımız TEGV’in yöneticilerini ve gönüllü çalışanlarını, bugüne kadar gösterdikleri başarılardan dolayı içtenlikle kutluyorum” dedi.

“Çocuklarımız donanımlı bireyler olacak”

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Mete Meleksoy da, “Garanti Bankası’nın işbirliğinde hayata geçirdiğimiz Matematik-Fen Eğlenerek Öğren Eğitim Projesi ile çocuklarımızın ilköğretim çağında kazanmaları gereken temel fen ve matematik becerilerini destekliyoruz. Matematiği ve feni severek öğrenen, bu alanlardaki yetkinliklerini artıran çocuklarımız okulda öğrendiklerini pekiştirecek, hayatın içinde daha donanımlı bireyler olacaklar. Yaklaşık 100 bin çocuğumuzun yararlanmasını hedeflediğimiz bu özgün ve yenilikçi eğitim projesi sayesinde çocuklarımızı gelecekte bilimin altın sayfalarında görmek istiyoruz. Bu hayalimizi gerçekleştirmek amacıyla TEGV’e destek veren kurumsal ortağımız Garanti Bankası’na teşekkür ediyor, yeni eğitim projemizin tüm çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bu programı alan bir çocuğun ileride Nobel ödülüne ulaşabileceğine inandıklarını belirten Meleksoy, şunları söyledi:

"Bizim Mardin Savur'da bir birimimiz var. Mardin Savur'da köyleri dahil dokunmadığımız çocuk yok. Aziz Sancar eğer çocukluğunda TEGV olsaydı o Savur biriminden muhakkak geçmiş olacaktı. Matematik Fen programı olsaydı, onu da almış olacaktı. İnancımız şudur; bu birlikteliklerle bir gün bir TEGV çocuğumuz matematik fen programını alacak ve Nobel ödülüne ulaşacak."

“Dünya problem çözen bireyler istiyor”

TEGV Eğitim Programları Bölüm Müdürü Suat Kardaş ise programın içeriğini şöyle anlattı:

“İki alana çok önem veriyoruz. Ulusal ve uluslararası araştırmalar, matematik ve fenin, çocukların başarıyı yakalaması, hayat boyu öğrenen bireyler olmaları için kritik bir alan olduğunu gösteriyor. OECD’nin araştırması çocuklara temel becerileri öğretemediğimiz zaman 21’inci yüzyıl için daha önemli hale gelen yaratıcılık, eleştirel düşünme gibi becerileri kazanamadıklarını ortaya koyuyor. Matematik neden önemli? Hayatımız gittikçe dijitalleşiyor. Gittikçe sayılar daha fazla hayatımızda yer almaya başlıyor. Veri temelli, mantıklı kararlar alabilmek için her yurttaşın en azından asgari düzeyde matematik bilmesi gerekiyor. Dünya problem çözen bireyler istiyor. Proje ile hedefimiz temel matematik ve fen bilimlerinin bilgi ve becerilerini kazandırarak çocukların bilimsel düşünen, problem çözebilen, bilime karşı olumlu tutum geliştiren, motivasyonları, özgüvenleri yüksek bireyler olmalarına katkıda bulunmak. Hedef kitlemiz proje boyunca 100 bin çocuk ve 5 bin gönüllü. Matematik ve fen olmak üzere iki eğitim programımız var. İkisi de çocukların yaparak, yaşayarak öğrendiği, oyun temelli yaklaşım. Dijital içerikle de destekleniyor. Bu program çok yaygın uygulanacak. TEGV’in bütün noktaları ve işbirliği yaptığımız okullarda uygulanacak. Bu programların çocukların ve gönüllülerin üzerindeki etkisini de bilimsel yöntemlerle ölçeceğiz.”

 

 

 

 

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle