Maaş kelimesinin eş anlamlısı nedir? Maaşın eş anlamı ile örnek cümleler (TDK)

Maaş kelimesinin eş anlamlısı nedir Maaşın eş anlamı ile örnek cümleler (TDK)

Dilimize Arapçadan geçmiş olan maaş kelimesi ayş sözcüğünden türetilmiştir. Ayş, yaşamak anlamına gelirken, maaş, bir insanın yaşamını sürdürebilmesi için kazanması gereken para demektir. Kelime 18. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren aylık anlamında kullanılmaya başlanmıştır. Maaş kelimesi mecazen yaşamak ve dirlik anlamına gelir. Maaş kelimesinin eş anlamlısı nedir? Maaş kelimesiyle eş anlamlı olan sözcükleri örnek cümlelerle birlikte sizler için derledik.

Haberin Devamı

Maaş kelimesiyle örnek cümleler: 1- Aybaşında maaşımı alır almaz tüm borçlarımı kapatacağım. 2- Terfi aldığım için artık maaşım çok daha yüksek yatacak.

 Maaş Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

 1- Ücret:

 Belirli bir hizmet karşılığında kişilere günlük, haftalık ya da aylık olarak ödenen paraya ücret denir. Ücret kelimesinin yan anlamı ise fiyattır.

 2- Ödenek:

 Öz Türkçe bir sözcük olan ödenek, ''ödemek'' fiilinden türetilmiştir. Ödenek ile maaş kelimeleri cümle içerisinde birbirinin yerine kullanılabilir.

 3- Mahane:

 Dilimize Farsçadan geçmiş olan mahane kelimesi aylık olarak ödenen maaş anlamına gelir. Bu kelime daha çok memur maaşları için kullanılır.

 Maaş Eş Anlamı ile Örnek Cümleler (TDK)

 1- Müdür bey ''ücretlerin'' bir hafta kadar gecikeceğini söyledi.

Haberin Devamı

 2- Ücret konusunda anlaşamadığımız için birlikte çalışmama kararı aldık.

 3- Kamu çalışanlarına ayrılan ek ödenek bu yıl oranında arttı.

 4- İstediğim kadar ''mahane'' alamasam da çalıştığım işten memnunum.

 5- Bu ay mahaneler bayram öncesinde yatırılacak.

 

Haberle ilgili daha fazlası: