Liselilere ceza, üniversitelilere beraat

Liselilere ceza, üniversitelilere beraat

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) iki yıl önce düzenlenen bir toplantıya katılan ÖSYM Başkanı Prof.Dr.Ali Demir’i protesto için toplantının yapıldığı binaya yumurta atan 4 lise öğrencisine 3’er ay 10 gün hapis cezası verildi, 9 üniversite öğrencisi ise açılan kamu davasında beraat etti.

Haberin Devamı

OMÜ’de 2012 yılında düzenlenen bir toplantıya katılan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’i protesto için toplantının yapıldığı binaya yumurta atan 4’ü liseli toplam 13 öğrenciye, kamu davası açıldı. Çocuk Mahkemesi’nde, görevli kamu memuruna mukavemet suçundan yargılanan 4 lise öğrencisine geçen yıl 3’er ay 10 gün hapis cezası verildi. Daha sonra bu ceza ertelendi. Ayrıca haklarında kamu malına zarar verme ve görevi yaptırmama suçlarından dava açılan 9 üniversite öğrencisinin davası da Asliye Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlandı. Mahkeme sanıklar hakkındaki iddialarla ilgili her türlü şüpheden uzak, somut delil elde edilememesini gerekçe göstererek öğrencilerin beraatına karar verdi.

Mahkemenin karar metninde olay yerinde yapılan eylemlerin, başından itibaren emniyet görevlileri tarafından kameraya alınıp fotoğrafladığını belirtilerek, "Öğrencilerin ellerinde dövizler ile slogan attıkları, bunun haricinde müştekilere yönelik, müştekilerin görevlerini yapmasını engelleyecek nitelikte direndiklerine ve kamu binalarını kirletmek amacı ile yumurta attıklarına dair herhangi bir görüntü kaydı ve belgenin bulunmadığı, sanıkların sayısının birkaç katı miktarda olan özel güvenlik görevlileri tarafından oturmakta olan sanıkların etrafı sarılıp zorla tıka basa bir araca bindirildikleri, sanıkların kamu malına zarar verme kastıyla yumurta atarak kirlettikleri ve bindirdikleri aracın camına zarar verme kastıyla hareket edip kamu görevlilerine görevlerini yerine getirmelerini engelleme kastıyla etkin bir şekilde direndiklerine dair cezalandırılmalarına yeter nitelikte her türlü şüpheden uzak somut delillerin elde edilememesi nedeniyle beraatlerine karar verilmiştir" ifadeleri yer aldı.

Haberin Devamı

Davada yargılan öğrencilerden olan Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencisi 24 yaşındaki Murat Yılmaz, kararın kendilerini mutlu ettiğini belirterek, "Biz sadece demokratik tepkimizi göstermek istedik. Başka bir amacımız yoktu. Ali Demir’i, şifre skandallarını protesto ettik. Biz sözün bittiği yerde yumurtanın başladığını düşünüyoruz" dedi.