GeriEğitim Liseliler ‘oturduğu yerden’ elektrik üretti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Liseliler ‘oturduğu yerden’ elektrik üretti

İzmir'de, iki lise öğrencisi ders sırasında oturarak elektrik üretimini sağlayacak sandalye geliştirdi. Üzerine oturan kişinin vücut sıcaklığını elektrik enerjisine dönüştüren sandalye, INSPO Uluslararası Bilim Proje Olimpiyatı'nda dünya ikincisi oldu

Liseliler ‘oturduğu yerden’ elektrik üretti
Abone Olgoogle-news

İzmir'de, iki lise öğrencisi tarafından geliştirilen ‘termoelektrik sandalye’, oturan kişinin vücut sıcaklığını elektrik enerjisine dönüştürüyor. ‘Oturdukları yerden’ elektrik üreten gençler, ders sırasında üretecekleri elektrikle sınıfın aydınlatma ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

İzmir Atatürk Lisesi öğrencileri Cevat Ata Kabaağaçlı ve Alperen Ovak'ın danışman öğretmeni Benal Hepsöğütlü rehberliğinde hazırladığı ‘Termoelektrik Sandalye’ adlı projeyle temiz ve uygun maliyetli elektrik üretimi amaçlandı. Çalışmalarında bir termoelektrik soğutucusu olan peltier malzemesini kullanan öğrenciler, işe iki alüminyum levha arasına bu malzemeyi yerleştirerek başladı. Koltuğu alttan alüminyum levhayla soğutan liseliler, sandalyenin üzerine oturulmasıyla oluşan sıcaklık farkını peltier sayesinde elektriğe dönüştürdü.

‘SANDALYENİN MALİYETİ 100 LİRA’
Okulun 11’inci sınıf öğrencisi Cevat Ata Kabaağaçlı, oturulan sandalyeyle ısı alışverişi yapıldığını, projelerinde de bundan faydalandıklarını söyledi. Kabaağaçlı, içinde çok sayıda iletken bulunan peltiere ısı enerjisi uygulandığında, bir kısım elektronların hareket ederek elektriği açığa çıkardığını belirtti.

Oturdukları yüzeydeki ısı alışverişinden yararlandıklarını anlatan Kabaağaçlı, şöyle konuştu:
"Sandalyede ortam ve yüzey sıcaklığını gösteren iki termometre var. Alüminyumun ısı iletkinliği iyi olduğu için projede alüminyum parçalar tercih ettik. Sandalyenin bize maliyeti 100 lira civarında. Enerji verimliliğini artırmak için çalışmalara devam edeceğiz. Şu anda bir sandalyeden bir volt elektrik üretebiliyoruz. Öncelikli hedefimiz sınıflarda kullanmak. Sınıfta 30-35 kişiyiz, oturduğumuzda bir ısı enerjisi oluyor, bu enerjiyle sınıfın aydınlatmasını karşılayabiliriz. Böylece aydınlatma maliyeti düşer. Sandalye iş yerlerinde ya da toplu taşıma araçlarında da kullanılabilir. Günümüzün önemli bir kısmı oturarak geçiyor. Oturarak üreteceğimiz enerji göz ardı edilemeyecek kadar fazla."

10’uncu sınıf öğrencisi Alperen Ovak ise üretilecek elektrik miktarını artırmayı amaçladıklarını söyledi.

‘PATENT BAŞVURUSU YAPACAĞIZ’
İzmir Atatürk Lisesi Müdür Yardımcısı ve projenin danışman öğretmeni Benal Hepsöğütlü, INSPO Uluslararası Bilim Proje Olimpiyatı 2018'de enerji alanında dünya ikinciliği kazandıklarını anlattı. 

Alternatif enerji üretimi konusunun önem kazandığını belirten Hepsöğütlü, öğrencilerin de bu alanda bir yıldan fazla çalışarak termoelektrik sandalyeyi yaptığını söyledi. Hepsöğütlü, "Çevreye zarar vermeyen, temiz enerji önemli. Patent başvurusu yapacağız. Okulda uygulama amacımız var. Her sınıfta en az 30 öğrenci var, onların oturarak 40 dakika boyunca enerji ürettiğini ve o sınıfın enerji ihtiyacını karşıladığını düşünürseniz çok büyük bir başarı" dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle