GeriEğitim Liseli aşçılar yarıştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Liseli aşçılar yarıştı

Liseli aşçılar yarıştı

MEB, Türkiye Otelciler Birliği ve Metro Türkiye’nin sektör-okul işbirliğini geliştirmek amacıyla başlattığı 3’üncü Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve Metro Türkiye’nin sektör-okul işbirliğini geliştirmek amacıyla başlattığı 3. Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. ‘Sektör Yetenek Avında’ projesi kapsamında Metro Türkiye’nin bünyesinde yer alan Gastronometro’da gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan TÜROB Başkanı Eresin, üçüncü kez düzenledikleri bu yarışmadan çok memnun olduklarını söyledi. Özel sektör ile liselerde okuyan öğrenciler arasında bir köprü oluşturmayı amaçladıklarını belirten Eresin, şöyle konuştu:
“Onlara başta iş güvencesi olmak üzere, yaptıkları mesleğin ne kadar özel olduğunu aktarabilmeye çalışıyoruz. Son yıllarda gastronomi en cazip turizm ürünü haline geldi. Gastronomiyle ilgili çalışmalara geç başlanmasına rağmen bugün baktığımızda bakanlıklarımız ve özel sektör el ele verip hızlı bir ilerleme kaydettik. Önümüzdeki birkaç yıldan sonra bu gençlerin sayesinde de Türkiye gastronomi sektöründe adından söz ettirecektir.

TURİZM SEKTÖRÜNÜN AYAĞA KALKTIĞINI İLAN ETMEK İSTİYORUZ
Türkiye’nin en önemli özelliği nitelikli hizmetimiz ve misafirperverliğimiz. Son dönemde nitelikli hizmet verebilmek için nitelikli elemanlara ihtiyacımız var. Yetişmiş eleman sıkıntısı çekiyoruz. Turizm meslek liseleri yeterince öğrenci bulamadığı için dönüştürülmeye başlandı. Biz tekrar turizm sektörünün ayağa kalktığını ilan etmek istiyoruz. Yarışmanın gelecek yılki hazırlıklarına şimdiden başlayağız.”

‘GENÇ ŞEFLERİN, ANADOLU LEZZETLERİ GİBİ KENDİ HİKAYELERİNİ YAZMALARINI ARZU EDİYORUM’
Metro Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Boris Minialai ise genç şefleri desteklemenin Türk mutfağının değerlerini gelecek nesillere aktarma amacıyla atılan en önemli adımlardan biri olduğunu belirtti. Minialai, “Türk mutfağının uluslararası alanda tanıtılması için genç şeflerimizin büyük bir sorumluluk taşıdığına inanıyorum. Geleceğin şefleri olarak Türkiye’nin zengin lezzetlerini tüm dünyaya tanıtacak ve tattıracak. Türk mutfağını en iyi şekilde öğrenerek, geleneklerini bilerek ve reçetelerinde, menülerinde coğrafi işaretli ürünleri kullanarak Türk mutfağının bilinirliğini sağlama yolunda önemli adımlar atmaları gerekiyor. Genç şeflerimizin Türk mutfağına sahip çıkmalarını ve Anadolu lezzetleri gibi kendi hikayelerini yazmalarını arzu ediyorum” dedi.

12 OKULA TOPLAM 85 BİN TL’LİK ÖDÜL
Yarışmada birinci olan Etiler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İnoksan’dan 10 bin TL’lik, ikinci olan Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 6 bin TL, üçüncü olan Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise 4 bin TL’lik hediye çekiyle ödüllendirildi. Şile Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ecolab’dan hijyen ödülü alırken, katılımcı tüm okullara ayrıca Ecolab’dan 4’er bin TL değerinde hijyen ürünleri paketi hediye edildi. İlk üçe giren okullara ayrıca Pirge tarafından şef bıçağı verildi.

Yarışmaya katılan 12 okul şöyle:
- Selahattin Eyyübi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
- Kadıköy Mualla Selcanoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
- Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
- Küçükçekmece İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
- Şişli Kervansaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
- Asım Kibar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
- Etiler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
- Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
- M. İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
- Selimpaşa İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
- Katip Mustafa Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
- Şile Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

False