Lise öğrencileri kuzey ışıklarının peşinde

Güncelleme Tarihi:

Lise öğrencileri kuzey ışıklarının peşinde
Oluşturulma Tarihi: Mart 11, 2016 14:54

Lise öğrencileri Kuzey Buz Denizi’nde Norveç’in Kuzey Kutbu’na en yakın şehri olan Longyearbyen’de kurdukları araştırma istasyonu ile kutup ışıklarını gözlemliyor.

Haberin Devamı

Lise öğrencileri, kutup ışıkları ve manyetizma hakkında çalışmalar yapıyor. Bilfen Liseleri Robot Kulübü öğrencileri kutup ışıklarını gözlemlemek için Norveç Longyearbyen’de istasyon kurdu. Bu sayede kutup ışıkları ve manyetizma hakkında çalışmalar yapan öğrenciler morötesi ışın miktarını ölçen bir sistem de geliştirdi.

Norveç, Svalbard’da bir istasyon kurabilmek için hazırlıklara başlayan öğrenciler Svalbard Üniversitesi ile temasa geçti. Üniversitenin Norveç Kuzey Kutbu Enstitüsü’ne yönlendirdiği öğrenciler, şehir içine kurulacak bir istasyon için kendilerine yer gösterecek bir firma ile hareket etmeleri gerektiğini öğrendi. Gerekli izinleri alan öğrenciler bir firma ile anlaşarak istasyonlarını kuracakları yeri netleştirdi. 20 kişilik bir öğrenci grubu ile Longyearbyen’e giden liseli gençler altı aydır üzerinde çalıştıkları istasyonlarını kurarak ilk verilerini almaya başladı.

Haberin Devamı

Bu istasyon sayesinde sıcaklık, basınç ve nem değerlerinin yanında morötesi ışını miktarı, infrared ışın miktarı, toplam aydınlanma şiddeti miktarı ve 3 boyutlu olarak manyetik alan şiddeti miktarı ölçümlenebiliyor. Öğrenciler, sıcaklık, basınç ve nem gibi meteorolojik verileri kullanarak küresel ısınma ile ilgili gözlemler de yapıyor.

Projede elde edilen verilere ‘www.bilfenarastirmaistasyonu.com/veriler’ adresinden ulaşılabiliyor.

Haberle ilgili daha fazlası: