GeriEğitim LGS için uykunuzdan fedakarlık etmeyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

LGS için uykunuzdan fedakarlık etmeyin

LGS için uykunuzdan fedakarlık etmeyin

6 Haziran’da yapılacak LGS sınavı için artık sayılı günler kaldı. Uzmanlar öğrencilere stres ve kaygı yönetimi, verimli ders çalışma teknikleri gibi birçok tavsiyelerde bulunuyor. Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun da sınav öncesi uykudan fedakarlık edilmemesini söyledi. Coşkun “Dengeli bir rutin sınav performansını olumlu etkiler” diyor.

Bir milyondan fazla öğrencinin heyecanla beklediği Liselere Geçiş Sınavı (LGS) bu yıl, 6 Haziran Pazar günü yapılacak. Bir yandan zorlu koşullarda eğitim-öğretimlerine devam etmeye çalışan 8’inci sınıf öğrencileri, diğer yandan sınava hazırlanmaya devam ediyor. Doç. Dr. Coşkun, sınava gerecek öğrenciler için önerilerde bulundu.

DİKKAT DAĞITICI UNSURLARI UZAKLAŞTIRIN
Stresi artıran unsurlardan en önemlisi başarısızlık korkusu olduğunu söyleyen Doç. Dr. Coşkun  “Nedenini bildiğimiz duygularla başa çıkmamız daha kolaydır. Öğrencilerin sınav yaklaştıkça sınavın sonuçlarına ilişkin olumsuz düşüncelere kapılmaması, sınav performansına odaklanması gerekir. Sınava az bir zaman kaldığı için soru çözmeye ve en çok zorlandıkları konulara yoğunlaşarak performanslarını artırmaları faydalı olacak. Deneme sınavları yapan adayların gerçek sınavda olduğu gibi belirli süre kullanmaları, sık sık oda, mekân değiştirmeden testi tamamlamaları odaklanmaya yardımcı olur.”

SORUDA İSTENİLENİ ANLAMAYA ÇALIŞIN
“Soruları çözerken soru tekniklerine dikkat etmek gerek. Artık sorular uzun paragraflardan, çıkarımda bulunmaları gereken verilerden oluşuyor. Çoklu neden sonuç ilişkilerine dayalı, analiz becerisi gerektiren bu soruları çözebilmek için sadece bilginin dışında soruda istenilenleri anlayabilmek ayrı bir çaba gerektiriyor. Sınavda soru kökünü iyi kavramak, seçeneklerden çıkarımda bulunmak ve tüm bunları belirli bir hızda yapabilmek için bolca soru çözerek hazırlanmak gerekiyor. Sınavda zamanı etkili kullanabilmede bu hazırlıkların önemi büyük.”

TEST ÇÖZMEK İÇİN UYKUSUZ KALMAYIN
“Öğrencilere sınav öncesinde kendilerini fiziksel ve zihinsel olarak fazla yormamaları, genel rutinlerine aykırı bir hazırlık yapmamalarını öneriyorum. Dengeli bir uyku, çalışma ve dinlenme programını sınava kadar devam ettirmek gerekiyor. Son zamanım, uykudan fedakarlık yapıp test çözeyim derken aslında bilişsel yorgunluğu artırıyor olabilirler. Bu da dikkat dağınıklığına neden olabilir. Dengeli bir rutin sınav performansını olumlu etkiler. Sınav öncesinde olduğu kadar sınav sırasında da heyecan yaşayabilirler. Heyecanlarının sınav performansını olumsuz etkilememesi için sınava odaklanmalılar. Soruları genel olarak hızla inceleyip, zihinlerinde uygulama sıralaması yapmak işe yarayabilir. Bildikleri sorulardan başlayarak bu heyecanı yönetebilirler.”

False