Kuşlar nasıl, nerede ve ne kadar uyur?

Güncelleme Tarihi:

Kuşlar nasıl, nerede ve ne kadar uyur
Oluşturulma Tarihi: Nisan 27, 2022 04:40

Kuşlar hakkında bireysel araştırma yapanlar, nasıl uyuduklarını merak edebiliyor. Kuşların nasıl uyuduğu ve nerede uyuduğu çok araştırılan bilgiler arasındadır. Kuşların gün içerisinde ne kadar süre uyuduğu hakkında yapılan bazı araştırmalar bulunuyor. Kuşların uykusuyla alakalı araştırma yapan her birey doğru bilgilere ulaşmak istiyor. Kuşlar nasıl, nerede ve ne kadar uyur? Kuşların uykusuyla ilgili merak edilen bilgileri sizler için derledik.

 

Haberin Devamı

Kuşların sayısı diğer canlılara göre daha fazladır. Kuşlar da her canlı gibi belirli zamanlarda uyuyabiliyor. Kuşlar genellikle bitkilerin yoğun olduğu bölgeleri seçerek uykuya dalıyor.

Kuşlar Nasıl, Nerede ve Ne Kadar Uyur?

İnsanların sevdiği canlılar arasında kuşlar da bulunuyor. Kuşlara karşı ilgisi olan herkes, bir takım araştırmalar yapabiliyor. Hayvanlara ilgisi olanlar genel anlamda kuşları inceleyebiliyor. Kuşların dünya üzerinde çok fazla türleri bulunuyor. Türleri merak edilen kuşlar araştırılarak öğrenilebiliyor. Kuşların hakkında en çok merak edilen konulardan biri de, nasıl uyuduklarıdır. Kuşların da diğer canlılar gibi uyuma ihtiyacı bulunuyor.

Kuşların türüne göre uyuma şekilleri değişiklik gösterebiliyor. Kuşların uyku sırasında yaptığı bir takım hareketler bulunuyor. Tüneme kelimesi pek çok kişinin mutlaka duyduğu bir kelimedir. Tüneme, kuşların uyku sırasında geçiş yaptığı pozisyondur. Kuşlar uyumak için ilk olarak tüneme pozisyona girer ve uykuya dalar. Kuşların türüne göre değişiklik gösterse de, genellikle ağaçlık alanlarda uyumayı tercih ederler.

Haberin Devamı

Soğuk havalarda sıcak bir alan bularak uykuya dalar. Kuşların uyuduğunu görmek pek mümkün olamayabiliyor. Fakat kuşlar her zaman çok yoğun bitkilerin olduğu bölgeleri tercih ediyor. Korunma içgüdüsüyle daha çok bitki olan bölgelerde uyuyabiliyor. Kuşların uyku ihtiyacı günlük 10 ile 12 saat arasındadır. Kuşlar belirledikleri bölgelere tüneyerek günlük uyku ihtiyacını karşılayabilir. Uyku düzenleri her kuşun farklı şekilde olabiliyor.

Kuşun yapısal özelliklerine göre uyuma bölgesi değişiklik gösterebiliyor. Kuşların bilindiği üzere farklı ve değişik türleri bulunuyor. Büyüklük bakımından da ele alındığında, her alanda uyku uyuyamayabiliyorlar. Özellikle büyük boyutta olan kuşlar uyku için genellikle açık alanları tercih ediyor. Her canlı gibi kuşlarda kendilerine yuva yaparak uyku için bir bölge hazırlıyor. Kuşların en çok tercih ettiği uyku bölgeleri ağaçlık alanlardır.

Ağaçlık alanlarda oluşturulan yuvalar kullanılarak günlük uyku ihtiyacı karşılanır. Kuşlar kendini korumak adına güvenilir bir alan yuva yaparak uyuyabilir. Tüneme yöntemini kullanarak uyku pozisyonuna geçiş yapıyor ve uykuya dalıyor. Uykuya dalan kuşlar uyku sırasında oldukça hassas olduklarından dolayı, rahatsız olabiliyor.

 

Haberle ilgili daha fazlası: