Kürtçe ‘Sosyal Bilimler Sözlüğü’ basıldı

Kürtçe ‘Sosyal Bilimler Sözlüğü’ basıldı

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abdullah Kıran, Kürtçe Sosyal Bilimler Sözlüğü'nü tamamladı. Kıran, yaklaşık bir yıl süren çalışma sonucunda hazırlanan sözlüğün basımını gerçekleştirdi.

Haberin Devamı

Kıran, Kürtçe'de pek çok sözlük çalışması yapıldığını belirterek, sosyal bilimlerde yapılacak çalışmaya acil ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Hazırladıkları sözlüğe Kürtçe'de ihtiyaç duyulduğunu anlatan Kıran, Kürtçe terminoloji anlamında ciddi problemler olduğunu belirtti.

Bu ihtiyacın halen devam ettiğini dile getiren Kıran, şöyle konuştu:
"Dolayısıyla eğitim ve öğretim alanında kullanılmayan veya kullanma şansı bulamayan pek çok dillerde olduğu gibi çağdaş terminoloji sorunu, Kürtçe'nin de önündeki en büyük sorunlardan biri. Kürtçe yazım konusundaki çalışmalara 5 yıl önce başladım. Son bir yıldır kavramlar sözlüğü üzerine çalışma yaptık. Bir yıl gece gündüz bu sözlük üzerinde çalıştım."

"Öğrenci ve akademisyenlerden görüş alındı"

Kıran, çalışmalarının kavramlar anlamındaki sıkıntıyı gidermeye ciddi katkı sunacağını söyledi. MŞÜ bünyesinde akademik bir çalışma yaptığını aktaran Kıran, şunları söyledi:
"2 yıldan beri üniversitenin Kürdoloji alanında yüksek lisans bölümü bulunuyor. Bu yıl bir de lisans düzeyinde öğrenci kabul ettik. Dolayısıyla bu çalışmanın üniversitede çalışan bir akademisyen tarafından yapılması ayrıca önemli. Üniversitelerde Kürdoloji alanında çalışmalar ve Kürtçe’nin eğitim alanında kullanımı daha da ivme kazanacak. Daha ileriye gidecek. Bu tür çalışmalar bu sürece ciddi anlamda katkı sağlayacak ve eksiği giderecek. Kavramlar üzerine hazırladığımız bu sözlük bir ilk. Bu çalışmayı farklı üniversitelerden bir ekiple yapmayı isterdik ama imkanlar göz önünde alındığında bunun uzun zaman alacağını gördük. Zamanımız ve imkanlarımız el vermediği için çalışmayı biz yaptık."

Kıran, "Üniversitemizde yüksek lisans derslerinde 100'ün üzerinde öğrenci var. Temel kavramları Kürt dili üzerine yüksek lisans yapan öğrencilerle tartışarak hazırlamaya çalıştık" diye konuştu.

Kıran ayrıca, kavramların Kürtçe, İngilizce ve Türkçe sözlükte yer aldığını sözlerine ekledi.