GeriEğitim Öğretmenlere KPSS 81 il merkezinde... Son başvuru 13 Temmuz'da
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğretmenlere KPSS 81 il merkezinde... Son başvuru 13 Temmuz'da

Öğretmenlere KPSS 81 il merkezinde... Son başvuru 13 Temmuz'da

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, "KPSS "ÖABT'yi geçtiğimiz yıl 30 ilde uygulamıştık, bu yıl ise adaylarımızın sınav merkezlerine rahat ulaşımını sağlamak için sınavı 81 il merkezinde yapacağız. Geçen yıl 17 il merkezinde gerçekleştirdiğimiz KPSS alan bilgisi oturumlarını bu yıl 30 il merkezinde gerçekleştireceğiz. 2020-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi'nin yapılacağı il sayısını 17’den 30 il merkezine çıkardık" dedi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, başvuruları 30 Haziran'da başlayacan ve 13 Temmuz’a kadar sürecek Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nin (ÖABT) bu yıl 81 ilde, KPSS alan bilgisi oturumlarının ise 30 ilde uygulanacağını söyledi. ÖSYM tarafından 20 Eylül'de düzenlenecek ÖABT'te bazı yeniliklerin olduğunu belirten Aygün, "ÖABT bu yıl da 18 branşta uygulanacak. Ayrıca ÖABT'yi geçtiğimiz yıl 30 ilde uygulamıştık, bu yıl ise adaylarımızın sınav merkezlerine rahat ulaşımını sağlamak için sınavı 81 il merkezinde yapacağız" diye konuştu.

Halis Aygün, adayların, 12-13 Eylül'de yapılacak KPSS Alan Bilgisi Testi oturumlarına rahat ulaşımını sağlamak için sınavın yapılacağı il sayısını arttırdıklarını belirterek, "Geçen yıl 17 il merkezinde düzenlediğimiz KPSS Alan Bilgisi Testi oturumlarını bu yıl 30 il merkezinde düzenleyeceğiz. Bunun yanında 27 Aralık'ta düzenlenecek 2020-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi'nin (DHBT) yapılacağı il sayısını da 17’den 30'a çıkardık. Sınava katılacak tüm adaylarımıza şimdiden başarılar diliyorum" dedi.

ÖABT 18 ALANDA YAPILACAK
ÖSYM tarafından düzenlenen ÖABT bu yıl, Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, lise matematik, fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil (İngilizce), rehber öğretmenlik, sınıf öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği, imam hatip lisesi meslek dersleri öğretmenliği ve beden eğitimi öğretmenliği olmak üzere toplam 18 alanda uygulanacak. Öte yandan KPSS'nin Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri oturumları da 6 Eylül'de yapılacak.

False