GeriEğitim Kitap kumbarasına 3 ayda 468 kitap
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kitap kumbarasına 3 ayda 468 kitap

Kitap kumbarasına 3 ayda 468 kitap
refid:23162572 ilişkili resim dosyası

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) öğrencileri tarafından yerleşkede kitap kumbarası oluşturuldu. Kumbaraya 3 ayda 468 kitap toplandı. Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencileri ise, ilkokullara kitap temin etmek için ‘Kitap Kumbaram’ kampanyasıyla kitap toplamaya başladı.

AÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Yunus Topal,anlamlı bir proje yapmak ve insanları kitap okumaya teşvik etmek amacıyla üniversitenin yerleşkesindeki Olbia Çarşısı’na kitap kumbarası kurduklarını söyledi. Kumbaranın üzerine “Akdeniz okuyor, haydi kitabını al da gel” afişi astıklarını anlatan Topal, okuduğu kitaptan başkalarının da yararlanmasını isteyen öğrencilerin bu kitaplarını kumbaraya bıraktıklarını söyledi.

Kumbarada 3 ayda 468 kitap toplandığını aktaran Topal, “Kitapları ilçeler ve köylerdeki okullara dağıtıyoruz” dedi.

Topal, kitap sayısının artması için öğrencilere yönelik bilgilendirme çalışması yaptıklarını belirtti.

Uygulamanın yaygınlaşması için Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile de görüştüklerini söyleyen Topal, Akaydın’ın bu teklifi sıcak karşıladığını ve her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade ettiğini bildirdi. Bu doğrultuda Cumhuriyet Meydanı, Kapalı Yol gibi vatandaşların yoğun olduğu yerlerde kitap kumbarası oluşturmak istediklerine işaret eden Topal, daha fazla kitabın toplanabilmesi için Antalyalılardan destek istedi.
Üniversite öğrencilerinden Salim Dikilitaş da kitap kumbarası uygulamasından memnun olduğunu söyledi. Okuduğu kitapların bir kısmını kumbaraya attığını dile getiren Dikilitaş, “Kitaplarımdan başkaların da faydalanmasını istiyorum. Bu uygulamanın okuma alışkanlığını artıracağına inanıyorum” diye konuştu. Dikilitaş arkadaşlarına, kitap kumbarasına destekte bulunmaları çağrısında bulundu.

İlkokul öğrencileri için kitap topluyorlar

Öte yandan Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BEYSO) 4’üncü sınıf öğrencileri ise, sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Maldan Köyü’ndeki ilkokul öğrencilerine kitap temin edebilmek için kumbara yaptırdı.

BESYO 4’üncü sınıf öğrencileri ‘Alan Dersi’ kapsamında ‘Kitap Hasadı’ sosyal sorumluluk projelesini hayata geçirdi. Öğrenciler Şeyda Belli, Burcu Gıran, Tülin Demir, Beliz Bodur ve Emine Polat sponsor yardımıyla yaptırdıkları ‘Kitap Kumbaram’ adlı kumbarayla kitap toplamaya başladı. Tarzan Meydanı’na konulan kumbaranın 3 Mayıs Cuma gününe kadar meydanda kalacağını söyleyen Şeyda Belli, “Bir gün içinde kumbaramızın içinde 500 kitap birikti. Biriken kitapları Maldan Köyü’ndeki ilkokul öğrencilerine teslim edeceğiz. Duyarlı Manisalıları kumbaraya kitap atmaya çağırıyoruz” dedi.

False