Kaylule Uykusu Nedir, Faydaları Nelerdir? Kaylule Uykusu Ne Zaman Ve Nasıl Yapılır?

Güncelleme Tarihi:

Kaylule Uykusu Nedir, Faydaları Nelerdir Kaylule Uykusu Ne Zaman Ve Nasıl Yapılır
Oluşturulma Tarihi: Nisan 21, 2022 09:58

Suudi Arabistan, Suriye, Irak ve Afganistan gibi Arap ülkelerinde sıkça kullanılan kaylule kelimesi, Araplara özgü olan bir alışkanlıktır. Bu sözcük ise, uyuklamak manasına gelen kayl kelimesinden türetilmiştir. Kaylule ise, özellikle öğle saatlerinde ve yaz aylarında yapılan 1- 2 saatlik şekerleme anlamına gelir. Kaylule uykusu nedir, faydaları nelerdir sizler için derledik.

Haberin Devamı

Kaylule kelimesi ile yakın ve eş anlamlı olan üç farklı sözcük vardır. Bunlardan ilk ikisi öz Türkçe olan kestirme ve şekerleme sözcükleridir. İspanyolca kökenli bir kelime olan siesta kelimesi de öğle uykusu anlamına gelir. 

 Kaylule Uykusu Nedir? 

 Kaylule, öğle sıcağında çalışmamak ve vücudu dinlendirmek için yapılan şekerlemelere denir. Sözlük anlamı öğle uykusu olan kaylule ise, Hz. Muhammed tarafından da oldukça tavsiye edilmiştir. Kaylule, vücudu zinde daha tutar ve gün içinde oldukça yorulan vücudun dinlenmesini sağlar. 

 Kaylule Uykusu Faydaları Nelerdir? 

 Gündelik yaşantımız içinde yoğun bir tempoda çalışan biriyseniz zaman zaman vereceğiniz molalar, vücudunuzun dinlenmesini sağlar. Bu sayede performansınızın gücünü arttırır. Tam da bu anlamda hem sünnet olan davranışlardan hem de bedeninizi dinlendirecek olan kaylule uykusunu rahatlıkla yerine getirebilirsiniz. Peygamber Efendimiz (SAV)'in da müslümanlara sıkça önerdiği kaylule uykusunun pek çok açıdan faydası vardır. Bunlar hem bedensel hem de zihinsel anlamda sağladıkları faydalardır. Sünnet ibadetler arasında yer alan kaylule uykusunun faydaları bilimsel olarak da kanıtlandı. Kaylule uykusunun başlıca faydaları ise şunlardır; 

Haberin Devamı

Erken yaşlanmayı ve cildin kırılmasını önler. Güzellik uykusu adı verilen bu şekerleme, büyüme hormonlarını da salgılayarak ölü hücrelerin de yenilenmesini sağlar. 

Gün içinde yaptığınız bu istirahat sayesinde performansınız artar ve konsantrasyonunuz güçlenir. Yapılan araştırmalara göre, günde bir saatlik şekerleme yapmak zihinsel ve fiziksel aktivitelerin performansını artırır.

 Vücut uyku halindeyken kendini onarır. Her gün yaşadığımız yoğun stres ve bünyemizde biriken toksinler sonucunda zararı onaran yararlı proteinler üretir.

 Hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur.

 Yine yapılan bazı araştırmalara göre şekerleme sırasında geçici bir şekilde hafızanın içindeki bilgiler, geçici hafıza boşaltılır ve kalıcı hafızaya dönüştürülür. Bu sayede beyinde edinilen bilgiler kolay kolay akıldan çıkmaz.

Haberin Devamı

 Kolay kilo vermenizi sağlar. Uykusuzluk iştahımızdan sorumlu olan hormonları da bozar. Bu hormonların dengesi bozulursa da daha çok yemeye başlarız. Kaylule uykusu da kısa şekerlemeler yaparak bu hormonları dengede tutulmasını sağlar. 

Kaylule Uykusu Ne Zaman ve Nasıl Yapılır? 

 Gün ortasındayken ve güneş tam tepedeyken yapılan kaylule uykusu, bir tür kısa şekerleme olup vücudumuzun da dinlenmesini sağlayan en önemli ve en gerekli ibadetler arasında yer alır. Zinde ve dinlenmiş olan bir beden ibadetlerini yerine getirirken daha rahat ve kolay hareket edebileceği için her Müslümanın hayatında en az 2-3 defa yapması önerilen bir ibadet türüdür. Bu ibadet, vücudun dinlenmesini ve dinç kalmasını sağlar.

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!