Karneleri Bakan dağıttı... Öğrencilerin sorularını yanıtladı...Velilere ‘kitap okuma’ ödevi verdi

Güncelleme Tarihi:

Karneleri Bakan dağıttı... Öğrencilerin sorularını yanıtladı...Velilere ‘kitap okuma’ ödevi verdi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 14, 2024 11:56

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Ankara Şehit Yasin Kendircioğlu Ortaokulunda öğrencilere karne dağıttı. Burada eğitime ilişkin soruları yanıtladığı bir basın toplantısı da düzenleyen Bakan Tekin, öğrencilerin bu yıl karnelerinde ilk kez yer alan ‘sosyal etkinlik değerlendirmelerini’ de okudu. Öğrencilerin soru ve isteklerini de dinleyen Bakan Tekin; “Eğitim öğretim yılı başlarken bazı değişiklikler yapmıştık. Önümüzdeki yıldan itibaren uygulanacak yeniliklerde öğretmenlerimiz, dersleri biraz daha eğlenceli, görerek ve uygulayarak anlatacak” dedi. Öğrencilere devamsızlık affının olmayacağını hatırlatan Bakan Tekin velilere de yaz tatilinde çocuklarla beraber kitap okuma ödevi verdi.

Haberin Devamı

Bakan Tekin, 2023-2024 eğitim öğretim yılının son gününde Ankara Şehit Yasin Kendircioğlu Ortaokulu’ndaydı. Burada öğrencilere karneleriyle birlikte tavsiyeler de veren Bakan Tekin, eğitim camiası ve öğrencilerin Kurban Bayramı’nı da kutladı. Öğrencilere yaz tatili planlarını soran Bakan Tekin, onlardan eğitimdeki yenilikleri değerlendirmelerini de istedi.

TÜM EĞİTİM CAMİASINA TEŞEKKÜR
“Bütün öğretmenlerimize ve öğrencilerimize güzel bir eğitim öğretim yılını geride bıraktığımız için teşekkür ediyorum. Herkesin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum.Öğrencilerimiz, sizler de inşallah büyüklerinizle bayramlaşır ellerini öper harçlıklarınızı da güzel güzel harcarsınız” diyen Milli Eğitim Bakanı Tekin öğrencilere;
“Eğitim öğretim yılı başlarken bazı değişiklikler yaptık. Türkçe’de geçme notunu yükselttik. Cep telefonlarını yasakladık. Önümüzdeki seneye de bazı hazırlıklar yapıyoruz. Olmasını istediğiniz bir şey var mı?” diye sordu.

Haberin Devamı

ÖĞRENCİLER SORDU BAKAN TEKİN CEVAPLADI
Bakan Tekin, bir öğrenciden gelen ‘LGS test yapılıyor, niye ders sınavları açık uçlu yazılı yapılıyor’ sorusuna; ”LGS test ise bazı şeyler de açık uçlu olsun, isterseniz sınavlarınızı test yapalım LGS’yi açık uçlu yapalım” dedi. Öğrenciler bu seçeneği sınıfça reddetti. Bakan Tekin’in, “Beden eğitimi ders saatinin yükseltilmesi ve sanat faaliyetleri içeren derslere ağırlık verilmesini isteyen öğrencilere cevabı ise; “Öğretmenleriniz size ders anlatırken biraz daha eğlenceli, görerek ve uygulayarak anlatacak. Dünyada başka ülkelerde nasıl daha eğlenceli hale geliyorsa, biz de öyle yaptık. Zaten normal derslerde de her kademenin başlangıcı için oynayarak eğlenerek öğreneceğiniz bir döneme giriyoruz” oldu. ‘Neden ilkokullarda sınavı kaldırdınız?’ sorusu üzerine ise Bakan Tekin; “İlkokullardaki çocukları sınavla ölçmeye gerek yok. Okulu sevmeleri yeterli. Zaten sonra hep sınava girecekler hiç olmazsa ilkokulda rahat etsinler” şeklinde yanıt verdi.

“SOSYAL ETKİNLİĞE NEDEN ÖNEM VERDİK?”
“Bu yıl karnelerdeki sosyal etkinlik değerlendirmeleri geçen yıllarda yoktu. Niye bunu yaptık?” diyen Bakan Tekin şöyle devam etti;
“Öğrencilerimizin okulla beraber toplumun değerleriyle bütünleşik bir şekilde yetişmelerini istiyoruz. Bu yıl öğretmenlerimizden bol bol sosyal etkinlik yapmalarını rica ettik. Derslerin dışında iyi bir insan, vatandaş olmak gibi özelliklerinizin de ön plana çıkmasını istiyoruz. Sosyal etkinlik değerlendirmeleri detaylı ve güzel yazılmış” dedi. Bakan Tekin’in yaz tatili tavsiyesi de, “Aileleriniz size tatilde kitap okuyun derlerse, ‘hadi beraber okuyalım’ deyin. Anne ve babalarınıza ödev veriyorum, televizyonu kapatıp sizlerle beraber kitap okusunlar” şeklinde oldu.

Haberin Devamı

DEVAMSIZLIK AFFI YOK
Devamsızlık ve sınıf tekrarı, öğretmenlerimizin itibarlarının korunması ve öğrenci başarısının artırılması için alınan tedbirdi. Burada bir af ya da düzenleme düşünmüyoruz. 12’inci sınıf çocuklarımızın üniversite hazırlıkta en çok faydalanacakları alanın okullarımız olduğuna inanıyoruz. Çocuklarımız bu düzene alışacaklar ve okulda daha fazla vakit geçirecekler. Normale döndük aslında.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!