GeriEğitim İstanbul'da ilk zil kitap kurtları için çaldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'da ilk zil kitap kurtları için çaldı

İstanbul’daki okullarda öğrenciler ilk derse kitap okuyarak başladı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı katılımıyla kitap okuma etkinliği hayata geçirildi. Vali Yerlikaya, "İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün projesi, İstanbul Valiliğinin öncülüğünde yürütülecek. Şehrimizdeki tüm yavrularımızı okuma dostu yapacağız. Sadece derste okul sıralarında değil, tramvayda, metroda, stadyumda, otobüs duraklarında ve yaşamı paylaştığımız İstanbul'un her köşesinde okuyacağız. Daha çok düşüneceğiz. Hayatı güzelleştirmek ve paylaşmak için 'beşikten mezara, yitik malımız olan ilmi' okuyarak elde edeceğiz" dedi.

İstanbul'da ilk zil kitap kurtları için çaldı
Abone Olgoogle-news

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan ve kent genelindeki 1.061 ortaokul ile 830 lisede gerçekleştirilen ‘İstanbul'u Okuyorum Projesi’ni başlattı. Florya'daki Şehit Pilot Muzaffer Erdönmez Ortaokulu'nu ziyaret eden Yerlikaya, 5-C sınıfı öğrencileriyle bir süre kitap okudu.

Yerlikaya, İstanbul'daki tüm ortaokul ve liselerde ‘İstanbul'u Okuyorum Projesi’ni 22 Kasım itibarıyla başlattıklarını söyledi. Projeyle çocukların, gençlerin var olan okuma alışkanlıklarının düzeyini yükseltmeyi, alışkanlığı olmayanlara ise okumayı sevdirmeyi amaçladıklarını belirten Yerlikaya, "İlk derste öğretmenlerimiz, öğrencilerimizle İstanbul'a ait kültür, sanat ve yaşadığımız, hayatımızı paylaştığımız tüm kültürel, sanatsal mekanları, müzeleri, şehrimize ait her şeyimizi ve yaşama sanatımızın parçası olan her şeyi en güzel şekilde okumaya başlıyoruz. Tabii sadece İstanbul'a ait şeyler değil. Önceliğimiz, başlangıcımız ve çıkış noktamız İstanbul" dedi.

Gençlerin geleceğin teminatı olduğunu, bundan dolayı her birinin fazlasıyla okuyarak hayata hazırlanmaları gerektiğini söyleyen Yerlikaya, şöyle devam etti:
"Okumak, onların en önemli aşkları olsun istiyoruz. Arzumuz, hedefimiz bu. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün projesi, İstanbul Valiliğinin öncülüğünde yürütülecek. Şehrimizdeki tüm yavrularımızı okuma dostu yapacağız. Sadece derste okul sıralarında değil, tramvayda, metroda, stadyumda, otobüs duraklarında ve yaşamı paylaştığımız İstanbul'un her köşesinde okuyacağız. Daha çok düşüneceğiz. Hayatı güzelleştirmek ve paylaşmak için 'beşikten mezara, yitik malımız olan ilmi' okuyarak elde edeceğiz. Hedefimiz bu. Okumakla ilgili gayretlerimiz artacak ama yazmak da istiyoruz."

‘DERGİ YARIŞMASI YAPACAĞIZ’
Yazmayı sevdirmek için de bazı aktivitelerin yapılacağını, çocuklara yazma alışkanlığı kazandırılması için de okullarda dergi ve gazetelerin çıkarılacağını anlatan Yerlikaya, "Şehit Muzaffer Erdönmez Ortaokulu'nda dergi çıkartılacak. Bu çocuklarımız yazı yazacak. Fatih'ten hoşlanan tarih, futbol seven futbol yazıp, yorum yapacak. Sonrasına tüm ortaokul ve liseler arasında en güzel dergi yarışması yapacağız. En güzel yazıları kimler yazmış, bunu belirleyeceğiz. En güzel resimleri ve karikatürleri kimler yapmış, bunları tespit edeceğiz. Bu çocuklarımıza güveniyoruz. Daha çok okuyacağız. Daha az internet ve televizyonda vakit geçireceğiz" diye konuştu.

Çocukların ve gençlerin vakitlerini televizyon karşısında ve internet başında geçirmemeleri gerektiğini hatırlatan Yerlikaya, sözlerini şöyle tamamladı:
"Hem evrenselde hem de geçmişimizden en iyi olanı alacağız. Bunu okuyarak yapacağız. Okumak, okumak, okumak? İlk emir de 'oku'ydu. Çocuklarımız, dünyayı kitap penceresinden okumayla beraber hıfzedecek ve onlarla birlikte 'Cumhuriyetimizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracağız.' Çocuklarımıza inanıyoruz, güveniyoruz."

‘TEMATİK OKUMALAR YAPILACAK’
İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ise çok farklı tematik okuma gerçekleştirileceğini belirtti. Yazıcı, şu bilgileri verdi:
"Bu projenin birçok bileşeni var. Tematik okumalar yapılacak. Yarın öbür gün tarihsel bir mekanda okuma yapılacak. Ayasofya, Topkapı gibi tarihi mekanlarda ya da otobüs, metrobüs, metroda kitap okuyacaklar. Mevsim kış olduğunda kar altında okuma yapılacak. Hayvanları Koruma Günü'nde hayvan temalı okumalar yapılacak. Şehitler Günü'nde şehitlerle ilgili kitap okunacak. Okuma gündemde tutulacak. Ortaokul ve liselerin tamamında olacak. Gelecek sene İstanbul'un dışına kaydırılacak. Komşu iller; Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve Bursa ile devam edecek. Bir sonraki adım olarak projeyi Marmara Bölgesi'nde gerçekleştirmek istiyoruz."

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle