GeriAraştırma Isıl işlem nedir, nasıl ve neden yapılır? Isıl işlem görmüş ne demek ve ısıl işlem çeşitleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Isıl işlem nedir, nasıl ve neden yapılır? Isıl işlem görmüş ne demek ve ısıl işlem çeşitleri

Isıl işlem nedir, nasıl ve neden yapılır? Isıl işlem görmüş ne demek ve ısıl işlem çeşitleri

Birçok farklı yapı konusunda ısıl işlem ön plana çıkmaktadır. Özellikle metaller üzerinden arzu edilen şekli yakalamak konusunda, bu yöntem günümüzde yaygın biçimde kullanılıyor. Peki, ısıl işlem nedir, nasıl ve neden yapılır? Isıl işlem görmüş ne demek ve ısıl işlem çeşitleri hakkında tüm detayları derledik.

Sıralı ve aşamalı şekilde ısıl işlem ele alınmakta ve uygulanmaktadır. Metaller üzerinden belirli bir sıcaklık doğrultusunda yapılan işlem olarak da ifade etmek mümkün. Günümüzde metallerin değişik alanlarda kullanılabilmesi için, ele alınan en önemli çalışmalar arasında bulunduğunu söylemek gerekir.

 Isıl İşlem Nedir?

 Metallerin genel olarak mekanik özelliklerini geliştirmek amaçlı uygulanan işlem ısıl işlem olarak bilinmektedir. Aynı zamanda metalurjik bir işlem türü olarak da ifade edilir. Genel anlam üzerinden bakıldığı vakit ise, metaller belirli bir sıcaklıkta tavlanır ve buna bağlı olarak yapıları arzu edilen faza getirilir. Bu sayede farklı şekiller belirli bir sıcaklık üzerinden ortaya çıkarılması ile beraber, günümüzde birçok değişik alanda kullanım imkanı sağlar. Özellikle metallerin sertlik ve mukavemet etkilerini daha iyi şekilde iyileştirmek amacı da ele alınan bir yöntemdir.

 Isıl İşlem Nasıl Yapılır?

 Belli aşamalar ışığı altında metaller için ısıl işlem gerçekleştirilmektedir. Günümüz koşulları doğrusunda birçok farklı alanda kullanılan bu yapı, hassas ve detaylı bir çalışma üzerinden gerçekleştirilir.

 - Öncelikle metaller belirli bir ısı altında tavlanır.

 - Bu tavlama kullanılacak alan ile beraber metalin özelliklerine ve sıcaklığa bağlı olarak değişkenlik gösterir.

 - Böylece yapılacak tavlama ile beraber metal istenilen faza getirilir.

 - Daha sonra metal aynı şekilde soğutulur.

 - Böylece granüller oda sıcaklığında termodinamik üzerinden denge fazı gerçekleşmemiş bir noktaya hapsolur.

 Yukarıdaki işlemler sıralı bir şekilde ele alınmak suretiyle metaller ısıl işlem görür. Böylece kullanılacak adına bağlı olarak metaller istenen sertlikle ve şekil ile beraber düzen üzerinden hazır hale getirilir.

 Isıl İşlem Neden Yapılır?

 Isıl işlem daha çok metallerin metalik özelliklerini geliştirmek amaçlı ele alınmaktadır. Özellikle sertlik ve mukavemet ile beraber şekil bakımından ön plana çıkar. Ayrıca metal bir parçanın özelliklerinde bazı değişiklikler yapmak için uygulanmaktadır. Tabii bunun dışında birçok farklı sebep ön plana çıkıyor.

 - Aşınma dayanımını artırmak

 - Mekanik özelliklerini iyileştirmek

 - Sünekliği geliştirmek ve yumuşatmak

 - Kaba tane yapısını inceltmek

 Genel anlamda yukarıdaki sebeplerden dolayı günümüzde metaller üzerinde ısıl işlem yapılmaktadır. Böylece metaller kullanılacak alanda çok daha güçlü, dayanıklı ve istenilen şekil üzerinden değerlendirilmektedir.

 Isıl İşlem Görmüş Ne Demek?

 Isıl işlem görmüş anlamı metalin belli bir sıcaklık üzerinden tavlanması şeklinde ifade edilir. Aniden soğuması ile beraber metallerin çok daha güçlü ve dayanıklı hale gelmesi olarak anlatmak mümkün. Özellikle tokluk ve çekme ile beraber akma gibi sorunların önüne geçilir. Diğer yandan kaba yapısı inceltilir ve daha güzel bir görünüm ortaya çıkarılır. Tabii nasıl işlem ile beraber Ayrıca istenilen şekilde elde edilir ve süneklik geliştirilmesi ile beraber daha yumuşak bir noktaya ulaştırılır. Yani kısacası metaller kullanım alanlarında çok daha etkili şekilde değerlendirilir. Bu sebepten dolayı bu tür metaller ısıl işlem görmüş şeklinde anlatılmaktadır.

 Isıl İşlem Çeşitleri

 Amaca uygun olarak farklı ısıl işlem çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle metallerin kullanım amacı ile beraber yapısına bağlı olarak farklı ısıl işlem çeşitleri öne çıkar.

 - Gerilim giderme

 - Normalizasyon

 - Tavlama

 Yukarıda verilen bu 3 işlem amaca uygun şekilde ele alınır ve metaller üzerinde uygulanır. Özellikle birçok farklı uygulama için önemli bir yere sahip işlemler içerisinde gelir.

False