GeriEğitim İngilizce öğretmeni, cebe girdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngilizce öğretmeni, cebe girdi

İngilizce öğretmeni, cebe girdi
Abone Olgoogle-news

ODTÜ, koronavirüs salgını sürecinde cep telefonları üzerinden İngilizce konuşma ve yazma pratiği yaptırabilen mobil teknoloji geliştirdi. ‘Donut’ isimli ücretsiz uygulama, doğru telaffuz, konuşmaların farklı sözcüklerle yeniden yapılandırılması gibi özellikler sunuyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), koronavirüs salgını sürecinde cep telefonları üzerinden İngilizce konuşma ve yazma pratiği yaptırabilen ücretsiz mobil teknoloji geliştirdi. ODTÜ Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu Modern Diller Bölümü öğretim görevlisi Jason Steinberg, ‘Donut’ uygulamasıyla cep telefonu üzerinden istenilen zamanda İngilizce konuşma pratiği yapılabileceğini söyledi. Uygulamada, kelime ve cümlelerin doğru telaffuzu, yanlışların takibi, yapılan konuşmaların farklı sözcüklerle yeniden yapılandırılması gibi özellikler bulunduğunu anlatan Steinberg, uygulamanın uzaktan öğretim sürecinde İngilizce konuşma ve yazmaya yönelik bir çözüm sunduğunu vurguladı.

Jason Steinber, özellikle koronavirüs salgını süresince bu pratiğin yapılamadığına dikkati çekerek, yeni yazılımla ilgili şu bilgileri verdi:
"Ne yazık ki piyasada kolay erişilebilir ve yüksek kalitede bir çözüm yok. Bizler bu sorunu çözebilmek için Donut'ı tasarladık. Donut, İngilizce konuşma ve yazmayı otomatik olarak öğretebilen bir uygulama ve internet sitesi. Donut her şeyi değiştirecek ve isteyenlerin cebindeki İngilizce öğretmeni olacak. Bütün yapılması gereken uygulamayı Play Store üzerinden indirmek ve konuşmaya başlamak. Donut'ın yapay zeka sistemi otomatik olarak konuşmayı ve dilbilgisini puanlayarak daha üst seviyedeki kelime bilgisi için önerilerde bulunuyor. Her kelime için istenildiği kadar anlam ve yorum getiriyor.”

‘TEKNOLOJİNİN SINIRLARI ZORLANIYOR’
ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi ve yazılımın geliştiricilerinden Orçun Devrim ise uygulamanın doğal ve derinlemesine İngilizce öğrenme süreci sağladığını anlattı. Uygulamayla teknolojinin sınırlarının zorlandığını belirten Devrim, "Bu salgın döneminde insanlara İngilizce bilgilerini ve hayatlarını iyileştirebilecekleri bir imkân da sunulmuş oluyor" dedi.

Donut isimli mobil uygulamaya Google Play Store'dan, bilgisayarlarla yazılımı kullanmak isteyenler için ise ‘donutlanguage.com’ adresinden ulaşılabiliyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle