‘İmam hatip lisesi sayısını 440’tan 1017’ye çıkardık’

‘İmam hatip lisesi sayısını 440’tan 1017’ye çıkardık’

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Bakanlık olarak, 2002-2003 öğretim yılında 440 olan imam hatip lisesi sayısını 2014-2015 yılı itibarıyla 1017'ye çıkardıklarını söyledi.

Haberin Devamı

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV), Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yürüttüğü proje kapsamında planlanan İmam Hatip Liselerinde Din Öğretiminde Kalite Çalıştayı, Konya'da başladı.

İki gün sürecek çalıştayın açılışında konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, AK Parti iktidarları döneminde birçok soruna çözüm ürettiklerini belirtti.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakan Ahmet Davutoğlu, bakanlar, komisyon başkanları ve milletvekillerinin katkılarıyla katsayı sorunu, 8 yıllık kesintisiz eğitimdeki dönüşüm ve başörtüsü sorunu gibi birçok problemin AK Parti döneminde çözüldüğünü ifade eden Erdem, "Bakanlık olarak, 2002-2003 öğretim yılında 440 olan imam hatip lisesi sayısını 2014-2015 yılı itibarıyla 1017'ye çıkardık. Halkın talebi doğrultusunda bu noktaya geldi" dedi.

Erdem, yine 6287 sayılı Eğitim Kanunu ile 1644 adet ortaokul açıldığını, 2014 yılı değişikliklerinden birinin de bütün imam hatip liselerinin, Anadolu imam hatip lisesi haline getirilmesi olduğunu belirtti.

Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri

Erdem, bu dönemin önemli katkılarından birinin de uluslararası imam, hatip ve hafızlar yetiştiren okulların devreye girmesi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Türkiye Diyanet Vakfıyla yürütülen ortak çalışma kapsamında 72 ülkeden getirilen 1109 öğrenci, Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liselerinde okuyor. Bu okullardan biri de Konya'da, Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi. 309 öğrenci de burada eğitim almakta. 17 tane proje okulu, İngilizce ve Arapça hazırlık sınıfı olan okuldan biri de Tahir Büyükkörükçü İmam Hatip Lisesi. Konya'da 3 tane yeni Anadolu imam hatip lisesi açacağız."

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı, AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler de din eğitimi ve öğretiminin önemli bir konu olduğuna işaret etti.

'İmam hatiplere gidemeyen bir kardeşinizim'

Her darbe döneminde ilk el atılan konunun İmam Hatip'ler olduğunu belirten İşler, şöyle konuştu:

"İmam hatipler zaman zaman budanmıştır. 1972 muhtırasından sonra imam hatiplere gidemeyen bir kardeşinizim. Düz ortaokulda okumak durumunda kaldım. Bunu her zaman görüyorsunuz. 28 Şubat hadisesi olduğu zaman 1996-1997 eğitim öğretim yılında imam hatiplerde 511 bin 502 öğrenci var iken, 1998-1999'da bu sayı 192 bine düştü. 2002-2003 eğitim öğretim yılında da 64 bin 534'e kadar indi. Bu, bir budamanın, bir operasyonun sonucudur."

Her şerrin ardından bir hayrın ve fırsatların geldiğini, okulların daha da gürleşerek yoluna devam ettiğini belirten İşler, "İmam hatiplerde artık bundan sonraki mesele nitelik ve kalite meselesi. Hakikaten kaliteli, ahlaklı, liderlik ve önderlik yapacak, örneklik teşkil edecek nesiller yetiştirmek durumundayız" diye konuştu.

50 ilden imam hatip mezunları katılıyor

TİMAV Genel Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz ise sağladığı imkan ve desteklerden dolayı Gençlik ve Spor Bakanlığına teşekkür etti.

Çalıştayın açılışına, Konya Valisi Muammer Erol, AK Parti Konya milletvekilleri, 50 ilden gelen imam hatip lisesi mezunları, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Haberle ilgili daha fazlası: