GeriAraştırma Hudeybiye Antlaşması Nedir? Hudeybiye Antlaşması Tarihi, Maddeleri, Önemi Ve Sonuçları Kısaca Özeti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hudeybiye Antlaşması Nedir? Hudeybiye Antlaşması Tarihi, Maddeleri, Önemi Ve Sonuçları Kısaca Özeti

Hudeybiye Antlaşması Nedir? Hudeybiye Antlaşması Tarihi, Maddeleri, Önemi Ve Sonuçları Kısaca Özeti

Müslümanların bir devlet olarak saygı görmesi için anlaşma içerinde bulunması şart olmaktaydı. Özellikle Müslümanın Mekkeli müşriklerle yapmış oldukları Hüdeybiye anlaşması oldukça önemlidir. Bu anlaşmayı merak eden bireyler de genellikle Hudeybiye Antlaşması nedir? Hudeybiye Antlaşması tarihi, maddeleri, önemi ve sonuçları kısaca özeti nedir? Soruları bulunmaktadır. Bu ve benzeri soruların cevaplarını sizler için derledik.

Hudeybiye Antlaşması ile birlikte resmen Müslümanları müşrikler tarafından tanınması gerçekleşmiştir. Fakat her savaşta ve barışa odluğu gibi Hudeybiye Antlaşması asla kolay elde edilmemiştir.

Hudeybiye Antlaşması Nedir?

Müslümanlar ilk kez dünya ve orta doğu tarihinde meydana geldiklerinde oldukça tepki göstermek durumunda kalmışlardır. Özellikleri bulundukları Mekke coğrafyasında dahi göç etmek durumunda kalmışlardır. Bu göçler sonucunda Yahudilerle bir dizi anlaşma içinde bulunmuşlardır.

Bu anlaşmalar ile Müslümanlar güçlenip daha da kalabalık hale gelmişelerdir. Hüdeybiye savaşı Mekkeli müşrikler ile gerçekleşmesine bu güçlenme neden olmuştur. Devamında savaşları sonu olarak bu iki düşman topluluk arasında Hudeybiye Antlaşması imzalanmıştır. Bu anlaşma maddeleri ile resmen Müslümanların tanınması sağlanmıştır.

Hudeybiye Antlaşması Kimler Arasında Gerçekleştirilmiştir?

Hudeybiye Antlaşması Müslümanlar ile Mekkeli müşrikler arasında gerçekleşmiştir. Bu anlaşma meydana gelene kadar pek çok savaş ve Müslümanlara pek çok işkence uygulanmıştır. Birçok milleti ve birçok kavmi etkileyecek olan Müslümanlık için son derece önemli bir savaş olarak görülmektedir. Ve bu nedenle Müslümanlık gelişim açından Hudeybiye Antlaşması oldukça önemlidir.

Hudeybiye Antlaşması Tarihi ve Özeti

Hudeybiye Antlaşması tam olarak Mekkeli müşrikler ile Müslümanlar arasında 628 yılında imzalanmıştır. Bu anlaşmanın devamında Müslümanlar için daha parlak ve daha ılımlı bir hava esmiştir.

Hudeybiye Antlaşması Maddeleri

Hudeybiye Antlaşması maddeleri pek çok birey tarafında merak edilmektedir. Özellikle daha sağlıklı bir Müslümanlık geleceği için bu maddelerin her bir noktası son derece önemli olmaktadır. Hudeybiye Antlaşması maddeleri şöyle olmaktadır.

 • Esirler karşılıklı olarak koşulsuz ve şartsız olarak serbest kalacaktır.
 • İki topluluk arasında hiçbir şekilde on yıl savaş olmayacak ve her iki devlet bir birinin yaşamın saygı gösterecektir.
 • Müslümanlar bu yıl Kâbe'yi ziyaret etmeksizin geri dönecekler fakat gelecek yıl içeresinde Müslümanlar sadece üç gün boyunca Kâbe’yi ziyaret etmelerin de her hangi bir sakınca yoktur. Bu süreç içinde Mekkeliler dışarı çıkacaklar.
 • Müslüman olup Kureyş kabilesine gelen olursa kesinlikle bırakılmayacaktır. Fakat Müslümanlara gidenler kesinlikle geri verilmek zorundadır.
 • Müslümanlardan hac, umre ve ticaret için Mekke ilinde gitmek isteyen insanların can ve mal güvenliği kesinlikle korunmak zorunadır.
 • Kureyş tarafında Mısır'a ve Şam'a her hangi bir sebepten gidenlerin de can ve mal güvenlikleri de teminat altında tutulmak zorunda olacaklardır.
 • Kureyş'ten başka diğer kabileler isterlerse Müslümanların, isterlerse Kureyş'in koruması altına girmelerin de her hangi bir sakınca yoktur.

Hudeybiye Antlaşması Önemi

Hudeybiye Antlaşması ile resmen Müslümanlar müşirler tarafından tanınmıştır. İçinde bulunma bazı maddeler oldukça kural dışı olsa da aslında bu durum Müslümanların lehine doğal yollarla dönmüştür. Ayrıca Mekkeli ile müşrikler arasında yapılan bu anlaşmalar neticesinde Müslümanlık gelişimi ve olgunlaşması için oldukça iyi ve kolay bir imkân sağlanmıştır.

Hudeybiye Antlaşması Sonuçları

Hudeybiye Antlaşması sonuç olarak Müslümanlar rahat bir nefes almışlardır. Hudeybiye Antlaşması bu sayede birçok millet ve kavim tarafından güvenirlikli ve tanınma oranı oldukça yükselmiştir. Hudeybiye Antlaşması ile barış ortamı oluşması Müslümanlığın gelişmesi açısından son derce önemli bir adımdır. Ayrıca Hudeybiye Antlaşması ile Mekke ilinin fethi de oldukça kolay bir hale gelmiştir.

False