GeriAraştırma Hostel nedir? Hostelde kalacaklara tavsiyeler ve dikkat edilmesi gerekenler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hostel nedir? Hostelde kalacaklara tavsiyeler ve dikkat edilmesi gerekenler

Hostel nedir? Hostelde kalacaklara tavsiyeler ve dikkat edilmesi gerekenler

Yeni yerler keşfetmek isteyen kişiler sık sık seyahatlere çıkmak isteyebilirler. Gezilecek yerdeki konaklama imkanları da çok merak edilebilir. Özellikle hosteller pek çok kişi için merak uyandırıyor. Hostel nedir? Hostelde kalacaklara tavsiyeler ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Hostel, Avrupa'da çok yaygın olan konaklama seçeneğidir. Daha çok gençlere hitap eden hosteller oldukça ekonomik bir konaklama imkanı sunar.

 Hostel Nedir?

 Seyahat ederek yeni yerler keşfetmek isteyen kişiler konaklamak için bütçelerine uygun ve konforlu alanlar ararlar. Hosteller de konaklamak için uygun alanlardan bir tanesidir. Türkiye'de çok yaygın olmayan hosteller Avrupa'da yoğun olarak bulunmaktadır. Her bütçeye uygun ekonomik hosteller vardır.

 Gençler arasında oldukça yaygın olan hostellerin bazı özellikleri otelden farklılık gösterir. Hostellerdeki odalarda genellikle birlikte kalınır. Bir tür yurt sistemi olduğunu söylemek de mümkün olabilir. Hostellerin yapıları da farklılık gösteriyor. Bazı hostel çeşitleri kapsül ve ya eski bir konak türünde olabiliyor.

 Hostelde Kalacaklara Tavsiyeler

 Geziye çıkan ve konaklamak için hostelleri tercih edecek olan kişilerin bazı detaylara çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Öncelikle gidilecek bölgedeki hosteller iyice araştırılmalıdır. Hostellerin fiyatları ve imkanları da göz önünde bulundurulmalı. Hostelin bulunduğu yerin güvenli olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra hostelde sunulan imkanlar ayrıntılı olarak değerlendirilmeli. Hostelin güvenli olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Hosteldeki giriş ve çıkış saatleri mutlaka öğrenilmeli. Her hostelde imkanlar ve prosedürler farklıdır. Bu nedenle hosteldeki tüm imkanlar iyice öğrenilmelidir.

 Hostelde Kalırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Hostelde kalırken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Hostelde kalmanın ilk aşaması doğru yatağın seçilmesidir. Yatak seçerken genellikle uç noktalarda priz ve cama yakın yerler tercih edilmelidir. Ranzada kalınacak ise üst kat seçilebilir. Hostelde konaklanırken değerli eşyalar göz önünde bulundurulmalıdır. Güvenli bir ortam olmayan hostellerde değerli eşyalar kilitli dolaplara da konulabilir. Hostellerin çoğunda da kilitli dolaplar bulunur. Hostelde hijyen en önemli konulardan bir tanesidir.

 Hijyenin sağlanması için kişisel temizliğe de çok dikkat edilmesi gerekir. Hostelde bir odada birden fazla kişi konakladığı için çevredeki insanları rahatsız etmemek gerekir. Onlara saygı duymak adına akşamları yüksek ses ile konuşulmamalıdır. Müzik dinlemek ve kapıları ses çıkararak açıp kapatmak diğer insanları rahatsız edebilir. Hostel pis ve düzensiz bir şekilde de kullanılmamalıdır.

 Hostel Hayatına Nasıl Uyum Sağlanır?

 Yurtdışı seyahatlerinde hostelde kalınacak ise hostel hayatına uyum sağlamak çok önemlidir. Her hostelin kendine has kuralları bulunmaktadır. Ayrıca hostellerin değişik bir havası ve ritüeli de bulunur. Hosteller de kalmak isteyenler kaldıkları hostelin giriş çıkış saatleri başka olmak üzere tüm imkanlarını ve kurallarını öğrenmemeliler. Konaklama sırasında diğer insanları rahatsız etmekten kaçınılması gerekmektedir. Hostelde kalırken girişken olunmalıdır. İmkanlar ayrıntılı olarak sorulmalı ve öğrenilmelidir. Hostelde kalınan süreçte insanlar ile tanışılarak iletişim kurulabilir. Bazı durumlarda arkadaşlıklar da doğacaktır.

 Hostelde kalırken insan ilişkilerinin doğru sağlanması çok önemlidir. Güvenli bir hostele gidildiği takdirde insanlarla iletişim kurulabilir. Hostelde kalanlar ile selamlaşmak ve odadaki kişiler ile hal hatır sormak da faydalı olacaktır. Kurulan iletişim sayesinde yeni kültürler keşfetme imkanı da doğacaktır. Hostel, otel kadar konforlu olmasa bile imkanları oldukça fazladır. Ortak kullanım alanlarına göre yapılacak pek çok alternatif aktivite bulunabilir. Hostel araştırması yapıldıktan sonra seçilen hostelde önceden rezervasyon yapılmalıdır. Hostelde bulunan küçük odalar fiyat olarak daha uygun olacaktır. O nedenle kalabalık ve büyük odaları tercih etmektense küçük odalarda kalınabilir.

False