GeriAtasözleri ve Anlamları Güzele Bakmak Sevaptır atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güzele Bakmak Sevaptır atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Güzele Bakmak Sevaptır atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)
Abone Olgoogle-news

Atasözleri geçmişten günümüze gelmiş olan kalıplaşmış, öğüt içerikli cümlelerdir. Eskiler tarafından bize aktarılmıştır. Bu sözler sayesinde eskilerin deneyimlerinden faydalanırız. Güzele bakmak sevaptır sözü de bunlardandır. Peki, güzele bakmak sevaptır atasözünün anlamı nedir? İşte, tüm detaylar. 

Güzele bakmak sevaptır atasözü bir insanın Allah'ın yarattığı şeylere bakması, onları güzel görmesi, sevmesinin sevap olduğunu, Allah'ın her yarattığının en güzel olduğunu anlatmaktadır.

Güzele Bakmak Sevaptır Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir? 

Güzele bakmak sevaptır atasözü TDK' da açıklanarak tanımlanmıştır. Şu şekilde tanımlanmıştır: İnsan, Allah'ın yarattığı şeylere hayranlık besleyerek bakar. Allah'ın ne kadar güzel şeyler yarattığını görür ve bunlara tanık olur. Onun ne kadar büyük olduğunu düşünür. Eğer güzele bakarak Allah'ı hatırlıyor isek, o bize Allah'ı andırıyorsa en güzel odur ve sevaptır. 

Güzele Bakmak Sevaptır Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

 Bu atasözünün cümle içinde kullanımına şu şekilde örnek verebiliriz: Allah'ın yarattığı her şey en hayırlıdır, en güzeldir ve hatta atalarımız bununla ilgili güzele bakmak sevaptır diyerek Allah'ın her yarattığının güzel olduğunu belirtmiştir.

 

False