GeriEğitim Girişimci üniversitelilere İtalya’da kredi desteği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Girişimci üniversitelilere İtalya’da kredi desteği

Girişimci üniversitelilere İtalya’da kredi desteği
refid:29059569 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Bahçeşehir Üniversitesi ile Roma’da bulunan akademik merkez arasında yapılan işbirliği ile girişimci üniversite öğrencilerine İtalya’da 15 ila 25 bin Euro arasında kredi sağlanacak.

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), Roma’da bulunan akademik merkezi aracılığıyla önemli bir işbirliğine imza attı. İtalya’nın başkenti Roma’da 3 yıl önce bir merkez açmış olan BAU, yine bu kentte faaliyet gösteren Mikro Kredi İçin Ulusal Kurumu (Ente Nazionale Per İl Microcredito - ENM) ile, genç Türk girişimcileri destekleyecek bir ortaklık anlaşmasına imza attı.

Anlaşma, İtalya Temsilciler Meclisi’nde düzenlenen bir toplantıyla duyuruldu.

Yoksullukla mücadele ile bireysel girişimciliğin önünü açmak adına 2005 yılında dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın tavsiyesiyle kurulan ENM’nin Başkanı ve aynı zamanda eski bir senatör ve bakan olan Mario Baccini yaptığı konuşmada, "Prestijli üniversitelerden biri olan Bahçeşehir ile bu anlaşmaya varmış olmaktan memnuniyet duyuyoruz" dedi.

BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ise, 18 bin öğrencisi ve 1000’i aşkın akademik kadrosuyla Türkiye’nin genç üniversitelerinden olduklarını hatırlatarak, uluslararası çapta bir üniversite olmalarının ise kendilerine büyük avantaj sağladığının altını çizdi.

Genç Türk girişimcilere İtalya’da 15 ila 250 bin Euro arası kredi

Daha sonra, ekim ayında başlayacak programa ilişkin bilgi veren Enver Yücel, şöyle konuştu: "3 yıl önce Roma’da bir kontak merkezi açmıştık. Bu merkezimizde zaman zaman Türkiye’den de gelen öğrencilere sertifika programları yapıyoruz. Burası, Türkiye-İtalya arasındaki ilişkilerin, ticaret ilişkilerinin daha da gelişmesine, kültürel değişimlere, kültürel işbirliklerine açık bir faaliyet gösteriyor. Roma’da Microcredito adlı kurum ile MBA programı (Master of Business Administration; İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı) yapmaya karar verdik. MBA yapan öğrencilere, fikri olan, girişimcilik alanında faaliyet göstermek isteyen gençlere kredi verme anlaşması bu. Böylece dünyada birkaç yıldan beri süregelen girişimcilik, yenilikçiliğe destek olmak adına İtalya’nın da başlattığı bir girişimle, Türkiye’den Roma’da MBA yapmak isteyen öğrenciler desteklenecek. Biz bu işbirliğini geliştirmek istiyoruz.
Bunun, Türkiye ve İtalya arasındaki ekonomik ilişkilere katkı sağlamasını istiyoruz."

Türkiye’nin, İtalya ile ekonomik ilişki ve işbirliğinde 4’üncü sırada olduğunu hatırlatan Yücel, söz konusu program çerçevesinde öğrencilere verilecek girişimcilik desteğinin 15 bin’den 250 bin Euro’ya kadar olacağı bilgisini de paylaştı.

Yücel, kredi sağlanacak öğrenci sayısında ise bir limit olmayacağını da söyleyerek, "Önemli olan öğrencinin girişiminin, bir yarar sağlayabilmesi" dedi.

"1 yıl içinde Roma’da üniversite açacağız"

Dünyanın çeşitli yerlerinde üniversite açtıklarını anımsatan Yücel, "Washington’da ve Berlin’de birer üniversitemiz var, Batum’da bir tıp üniversitesi kurduk. Roma’daki merkezimizi de bir yıl içinde üniversiteye dönüştürmeye çalışıyoruz. Bununla ilgili yasal süreci başlattık ve gayet de iyi gidiyor. Zannediyorum bir yıl içerisinde Roma’da da bir üniversitemiz olacak" diye konuştu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle