Geçen yılki puanla bu sene girmek zor

Geçen yılki puanla bu sene girmek zor

YKS sınavında bu sene ortalamalar yükseldi, sıralamalar geriledi. Uzmanlara göre geçen sene 350 puan alan bir aday 20 bininci sıralarda yer bulabilirken, bu yıl aynı puanı alan bir aday 30-35 bininci sıralara düştü.

Haberin Devamı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), merakla beklenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarını açıkladı. Uzmanlara göre, sınavdaki soruların kolay olması sıralamalara yansıdı. Eğitim uzmanı Salim Ünsal, sınavın kolay olduğunu bu nedenle adayların beklediği gibi bir sıralamayla karşılaşmadıklarını söyledi:

PANDEMİNİN ETKİSİ

“Bu sene pandemi nedeniyle yüz yüze eğitimi yapılamadığı için sınavın kısıtlı bir müfredattan olmasından dolayı AYT kısmında sorular adaylara kolay geldi. Bu nedenle geçmiş yıllara oranla daha çok soru yapılmış. Bu durum ortalamaları yükseltmiş. Ortalamalar yükselince bir sorunun net puan değeri düşmüş. Soruların daha çok aday tarafından yapılması bir puan aralığına düşen aday sayısını arttırdı. Matematik soruları kolay olunca, ortalama da 6’dan 8’e yükselince adayların sıralamalarına çok yansımış. Böyle bir farklılık ortaya çıktı. Öğrencilerin yoğunlaşma noktalarını değiştirdi. Örneğin geçen sene 350 puan alan bir aday 20 bininci sıralardayken bu yıl aynı puanı alan bir aday 30-35 bininci sıralamalarda olabilir. Adaylar beklentileri karşılayan bir sıralamayla karşılaşmadılar. Bunlar öğrencilerin tercih trendini de değiştirecektir. Yeni bir tercih güncellemesi yapacaklar.”

KORONAVİRÜS ADAY SAYISINI AZALTMADI
Eğitim uzmanı Salim Ünsal, “Sınava katılımlarda düşüş olmuş ancak pandemiden dolayı daha az katılım beklerdim. Adaylar pandemiden çok fazla etkilenmemişler” dedi.

Haberin Devamı

CEVAP KÂĞITLARI ERİŞİMDE

ÖSYM, adayların TYT, AYT ve YDT’nin cevap kâğıtlarını, sorulara verdikleri yanıtlarını ve değerlendirme sonuçlarını inceleyebilmeleri amacıyla https://ais.osym.gov.tr internet adresinden dünden itibaren 10 gün süreyle erişime açtı. Adaylar, T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle giriş yaptıktan sonra ilgili sınavı ve ‘Cevap Kâğıdı Görüntüleme’ ekranını seçerek sınavda kullandıkları cevap kâğıdı görüntüsünü, cevap kâğıdına yaptıkları işaretlemeleri, bu işaretlemelerin optik okuyucularla okunması sonucu elde edilen cevaplarını ve soruların doğru cevaplarını görebilecek.

TERCİHLER 6-14 AĞUSTOS’TA

Haberin Devamı

Adayların tercihlerini 6-14 ağustos tarihleri arasında yapacaklarını açıklayan ÖSYM, sınava ilişkin sayısal verileri de paylaştı. Buna göre, sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) 2 milyon 424 bin 718 aday başvurdu. 128 bin 580’i sınava girmedi. 248 adayın ise sınavı geçersiz sayıldı. Alan Yeterlilik Testleri’ne (AYT) 1 milyon 788 bin 590 aday başvurdu. 116 bin 214 aday sınava girmedi. 67 adayın sınavı geçersiz sayıldı. Yabancı Dil Testi’ne (YDT) 138 bin 177 aday başvurdu. 22 bin 598 aday sınava girmedi. 105 bin 579’u ise YDT’ye girdi. Altı adayın sınavı geçersiz sayıldı.

Haberin Devamı

TYT barajını geçenlerin oranı yüzde 77.32 oldu. 170 barajını geçenlerin oranı ise sayısalda yüzde 58.60, sözelde 83.02, eşit ağırlıkta 73.26, dilde 86.33 olarak gerçekleşti.

Sınav puanlarının yığınsal dağılımlarına bakıldığında TYT’de beş, sayısalda üç, sözelde bir, eşit ağırlıkta bir, dilde beş aday 500 puan aldı. YKS yerleştirme puanlarının yığınsal dağılımlarına bakıldığında ise 550 ve üzeri puan aralığında TYT’de 48, sayısalda 150, sözelde üç, eşit ağırlıkta sekiz, dilde 21 adayın olduğu görüldü.

Haberle ilgili daha fazlası: