Fransız lisesinde ay ve uyku arasında bir sergi

Fransız lisesinde ay ve uyku arasında bir sergi

Fransa’da 3 milyonu aşkın kişi tarafından ziyaret edilen ‘Nuit’ (Gece) sergisi, 18 Ocak 2019’a kadar İstanbul Saint-Joseph Lisesi’nde ziyaretçilerini bekliyor. Fransa Büyükelçiliği ve Türkiye Fransız Kültür Merkezi’nin desteği, Paris’teki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi işbirliğiyle gerçekleştirilen sergi, Gökyüzü, Doğa  ve Uyku olmak üzere üç ana bölümden oluşuyor.

Haberin Devamı

Fransa’da milyonlarca ziyaretçiye ulaşan ‘Gece’ sergisi 13 Kasım 2018 - 18 Ocak 2019 tarihleri arasında İstanbul’da. 2014’te Paris’teki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde (Muséum National d’Histoire Naturelle) gerçekleştirilen sergi, İstanbul Saint-Joseph Lisesi’nde ziyaret edilebilecek. ‘Gece’ sergisi, Saint-Joseph Lisesi Doğa Bilimleri Merkezi Koordinatörü Ahmet Birsel’in küratörlüğü ve Fuat Eşrefoğlu’nun sergi mekan tasarımıyla Türkiye’deki izleyicilerle buluşuyor. Fransa Büyükelçiliği ve Türkiye Fransız Kültür Merkezi gibi önemli kurumların desteğiyle gerçekleştirilen sergi, hafta içi her gün 15.00-18.00 saatleri arasında gezilebilecek.

GECEYE FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI GETİRİYOR
Günümüzde doğadan uzak kalan insanı tabiatla tekrar bir araya getirmeyi hedefleyen ‘Gece’ sergisi, ‘Gökyüzü’, ‘Doğa’ ve ‘Uyku’ olmak üzere üç ana bölümden oluşuyor. ‘Gökyüzü’ gökyüzünün yapısını, Ay’ın ve gezegenlerin hareketlerini ele alırken; ‘Doğa’, omurgalı ve omurgasız türlerin gece davranışlarını ve duyularını kullanma şekillerini; ‘Uyku’ ise uykunun evrelerini, hayatımızdaki önemini ve ışık kirliliğinin etkilerini anlatıyor.

ORMANDA YAŞAM DENEYİMİ
Saint-Joseph Lisesi’nin fauna koleksiyonundan bir tahnit seçkisine de yer veren ‘Gece’ sergisi, bilgilendirme panoları, multimedya istasyonları ve doğa sesleriyle ziyaretçilerine, gecenin karanlığında hüküm süren orman yaşamını deneyimleme olanağı sağlıyor. Sergi boyunca alacakaranlıkta bir ormanda gezinen ziyaretçi, her adımında duyacağı yaprak sesleri eşliğinde ağaçların ve farklı hayvan türlerinin arasından geçerek gecenin şiirsel ve gizemli dünyasında bir yolculuğa çıkıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: