Uzmanların LYS-2 yorumları: Fizik soruları öğrencileri zorladı

Uzmanların LYS-2 yorumları: Fizik soruları öğrencileri zorladı

460 bin 362 adayın başvurduğu LYS-2 (Fen Bilimleri) sınavında fizik testi öğrencileri zorladı. Adaylardan aldıkları bilgilere göre soruları yorumlayan uzmanlar, fizik testinin geçen yıla göre hem zorluk derecesinin artırıldığını, hem de bilgi ağırlıklı sorulara daha fazla yer verildiğini söyledi. İşte LYS-2 yorumları.

Haberin Devamı

KİMYA UMUT OLDU

Fem Yayınları Eğitim Koordinatörü Faruk Ardıç:

FİZİK: Öğrenciler fizik testinde oldukça zorlandılar. Müfredat dışı soru gelmemesine rağmen bazı sorularda ağdalı dil kullanılmış. Öğrenciler soruyu anlamak için birkaç kez okumak zorunda kaldı. 2015 yılı fizik sorularına göre hem zorluk derecesi artırılmış hem de bilgi ağırlıklı sorulara daha fazla yer verilmiş. Fizik soruları dağılımı bakımından tüm müfredatı tarayıcı sorulardan oluşmuş.

KİMYA: Kimya soruları kolay, öğrencilerin beklediği tarzda sorulardan oluşmuş. Öğrenciler için umut kaynağı oldu. Geçen sene olduğu gibi bu sene de konu hâkimiyeti olan öğrenciler için kimya soruları kolay geldi. Müfredat dışı soru gelmedi. Her zamanki gibi organik kimyadan 10 soru soruldu.

BİYOLOJİ: Soruları orta zorluk derecesinde geldi. Müfredat dışı soru sorulmadı. Konu dağılımında denge gözletildi. 2015 Biyoloji testiyle benzer zorluğa sahip. Yaklaşık beş sorunun seçici olduğu söylenebilir. Özellikle ‘Nükleik asit-protein sentezi’ sorusu ve ‘Popülasyon genetiği’ sayılabilecek soru daha çok dikkat çekiyor. Bunun dışında sürpriz sayılabilecek bir soru yok. Diğer sorular temel Biyoloji bilgisi ile çözülebilecek düzeyde. Sorular geneli itibariyle müfredata uygunluk gösteriyor. ’Ekoloji’ ve ‘Bitki biyolojisi’ sorularının oranı biraz azalmış.

 

 

BİYOLOJİ BİLGİYE DAYALI

Haberin Devamı

Nesibe Aydın Okulları uzmanları:

FİZİK: Sorular MEB’in özellikle son birkaç yıldır fizik konularının kazanımları ile ilgili yaptığı güncellemelerin içeriğine uygun. Müfredat dışından herhangi bir soru ya da kavram yok. Son birkaç yılın sınavlarıyla karşılaştırdığımızda, zorluk bakımından birbirine yakın olduğu gözlendi. Fen bölümünün tamamı değerlendirildiğinde, fizik sorularının öğrencileri zorladığı, öğrencilerin sıralamasında ve puanlarında daha belirleyici olacağı sonucuna varıldı. Fizik bölümünün belirleyici ders olmasında, 12’nci sınıf müfredatında bulunan modern fizik konuları ile ilgili sorular etkili oldu.

KİMYA: Kimya soruları genel olarak öğretim programlarına uygun. Müfredatı tarayıcı sorulardan oluşmuş. Geçmiş yıllarda olduğu gibi organik kimya sorularının yine belirleyici olduğu saptandı. Kimya sorularının bilgi ağırlıklı olduğu ve genel olarak 2015 kimya sorularından biraz daha zor olduğu sonucuna ulaşıldı.

BİYOLOJİ: Biyoloji soruları bilgiye dayalı. Soruların yaklaşık 1/3’ü 12’nci sınıftan; diğerleri ise 9, 10, 11’inci sınıf konularından dengeli bir dağılımla sorulmuş. 2015 LYS sınavı ile karşılaştırıldığında, bu yılın sınav sorularının daha kolay olduğu tespit edildi.

Haberle ilgili daha fazlası: