Fen ve teknoloji lisesi sınavına 9000 öğrenci girdi

Fen ve teknoloji lisesi sınavına 9000 öğrenci girdi

 Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi olmak isteyen 9 bin öğrenci sınava girdi.

Haberin Devamı

ApplyFentek sistemiyle öğrenci seçen Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri, 4 aşamadan oluşan bir sınav uyguluyor. Tek bir sınav puanıyla öğrenci seçmenin yeterli olmadığına dikkat çeken Bahçeşehir Koleji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özge Aslan, "Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerimizde fark yaratan geleceğin bilim insanlarını yetiştirme hedefiyle ilerlediğimiz için sınavımızın da farklı olması gerektiğine inandık. Bu nedenle okullarımızda bilgisayar üzerinden çevrim içi bir kabul sınavı gerçekleştiriyoruz" dedi.

"SESLİ VE VİDEOLU SORULAR YER ALIYOR"
Dr. Özge Aslan; Türkçe, matematik ve fen bilimlerinden soruların yer aldığı sınavın içeriği hakkında detayları paylaştı:
"Sınav yalnızca metin tabanlı sorulardan oluşmuyor. Aday öğrencilerin üzerindeki bilişsel yükü azaltmak adına sesli sorular da soruyoruz. Animasyon ve videoları izleyerek soruları cevaplıyorlar. Örneğin, öğrenci Türkçe dersindeki sesli bir soruyu, kulaklığını takarak metni dinleyip çıkarım yaparak yanıtlıyor. Fen bilimlerinde yöneltilen bir deney düzeneği sorusunu ise bir animasyonu izledikten sonra cevaplıyor. Matematik testinde öğrencinin verilenlerden yola çıkarak çıkarım yapmasını, grafik çizmesini bekliyoruz. Yani sadece standart çoktan seçmeli sorular yerine hem açık uçlu hem de çoktan seçmeli soruların yer aldığı bir sınav gerçekleştiriyoruz."

Haberin Devamı

"SINAVDA DÖRT AŞAMALI DEĞERLENDİRME YAPILIYOR"
Apply Fentek sisteminde aday öğrencilerin başarıları 4 aşamada değerlendiriliyor. İlk adımda, çevrim içi sınav var. 2’nci aşamada, aday öğrencilerin ApplyFentek sitesine yükledikleri portfolyolar değerlendiriliyor. Öğrenciler, Fen ve Teknoloji lisesinde okumak isteme nedenlerini, buradan mezun olduktan sonra Türkiye ve dünyanın gelişimi için neler yapacaklarını anlatıyorlar. 8'inci sınıf sonuna kadar sanat, spor ve bilimde hangi yarışmalara katıldıklarını, hangi ödülleri aldıklarını, hangi projeleri yaptıklarını belgelendiriyorlar.

BİR SONRAKİ AŞAMA MÜLAKAT
Öğrenci kabulünde 3’üncü aşamanın ise Bahçeşehir Koleji Genel Müdürlük Akademik Kurulu tarafından öğrencilerle bire bir mülakatlar gerçekleştirileceğini aktaran Dr. Özge Aslan, "İçinde bulunduğumuz yüzyılda öğrencinin girişimcilik ve etkili iletişim becerileri ve kendisini doğru ifade etmesi oldukça önemli. Bu nedenle öğrencilerle bire bir mülakatlar gerçekleştireceğiz. Yaptıkları çalışmalarını bize anlatmalarını bekliyoruz. Üçüncü adımı da tamamladıktan sonra dördüncü adımda haziran ayında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak merkezi sınava girmeleri gerekiyor. Böylelikle öğrenci seçme sürecimiz 4 adımda tamamlanmış olacak. Ayrıca okulların kontenjanları dahilinde sınavda başarılı olan öğrencilere belirli oranlarda burslar verilecek" dedi.

Haberin Devamı

SONUÇLAR 16 NİSAN'DA AÇIKLANACAK
Sınav sonuçları 16 Nisan 2021 Cuma günü açıklanacak. Sonrasında porfolyo değerlendirme ve mülakat süreci başlayacak. Online sınavda başarılı olan adaylar, 17–25 Nisan 2021 tarihleri arasında Bahçeşehir Koleji Akademik Kurulu tarafından düzenlenecek mülakatlara katılmaya hak kazanacaklar. 26 Nisan-10 Mayıs 2021 tarihleri arasında mülakat sonucunda kabul alan öğrencilere eğitim burs oranları bildirilecek ve ön kayıt işlemleri tamamlanacak. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri Kabul Sınavında kesin kayıt şartı olarak 6 Haziran 2021’de uygulanacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) girecek adayların sınav sonuç belgelerini ibrazı ile kesin kayıtları tamamlanmış olacak.

Haberle ilgili daha fazlası: