Felsefeciler "Türk milli eğitimini" mercek altına alacak

Felsefeciler Türk milli eğitimini mercek altına alacak

MEB’in Türk eğitim sistemini ve özel okulları felsefi bakış açısıyla ele alacağı 1’inci Eğitim Kongresi, 28 Kasım’da başlayacak.

Haberin Devamı

Antalya'da yapılacak ve üç gün sürecek kongrede "eğitim felsefesi", "estetik", "ontoloji ve metafizik", "medeniyet", "etik", "epistemoloji", "eğitim politikası", "özel öğretim kurumları", "antropoloji ve din" başlıklarında 50'nin üzerinde bildiri katılımcılarla paylaşılacak. Kongrenin Bilim Kurulu Başkanlığını ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet İnam yapacak.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, kongrenin kapanışında "21. Yüzyılda Eğitim Nasıl Olmalı?" konulu sunum yapacak.

Kongrede, Prof. Dr. Hasan Ünder'in başkanlığında, "Eğitime Felsefi Antropolojik Bakış: Nasıl Bir İnsan?", Prof. Dr. Niyazi Can'ın başkanlığında "Eğitim Felsefesinin Derslere Yansıması", Prof. Dr. Betül Çötüksöken'in başkanlığında "Eğitim Felsefesine Tarihsel Perspektiften Bir Bakış", Prof. Dr. Recai Doğan'ın başkanlığında "Kuramdan Uygulamaya Eğitim Felsefesi" konulu oturumlar düzenlenecek.

Kongrede ayrıca, Prof. Dr. Necati Cemaloğlu tarafından "21. Yüzyılda Türkiye'de Okulu Yeniden Tanımlamak" konulu, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Dombaycı tarafından "İhtilaflı Konuların Öğretimi, Otel Mombasa Örneği" başlıklarıyla çalıştaylar düzenlenecek.

Öte yandan, Prof. Dr. Ahmet İnam, Prof. Dr. Sadettin Ökten, Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, "Eğitimde Estetik" konulu bir panelde bir araya gelecekler. Prof. Dr. Ahmet Cevizci, Prof. Dr. Celal Türer, Prof. Dr. Hasan Ünder de "İnsan Modeli Oluşturmanın Felsefi Temelleri" konulu panel düzenleyecek.

Kongrede Yusuf Kaplan "Yeni Bir Medeniyet Ufku İçin Eğitimi Yeniden Düşünmek", Prof. Dr. Süleyman Hayri Bolay "Milli Aklın Gölgesinde Medeniyet Tasavvurumuz ve Eğitim Felsefemizin Temelleri", Prof. Dr. Hasan Onat "Yeni Uygarlık Arayışında Kök Değerler" konulu konuşma yapacak.

Prof. Dr. Eser Karakaş, Gülay Göktürk, Etyen Mahçupyan, İsmet Berkan da “Yeni Yüzyılda Yerel ve Evrensel Olmak Arasında” konulu toplantıda bir araya gelecekler.

Haberle ilgili daha fazlası: