GeriAtasözleri ve Anlamları Fare Çıktığı Deliği Bilir atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fare Çıktığı Deliği Bilir atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Fare Çıktığı Deliği Bilir atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)
Abone Olgoogle-news

Dilimizde kullandığımız pek çok atasözü vardır. Fare çıktığı deliği bilir atasözü de bunlardan bir tanesidir. Bu atasözünün doğru anlamı ile cümlede kullanılması için öncelikli olarak anlamının iyi bir şekilde öğrenilmesi gerekmektedir. Fare çıktığı deliği bilir arasözü ne demek? Fare çıktığı deliği bilir atasözünün cümle içinde kullanımı nasıldır? İşte, tüm detaylar.

Geçmişte yaşanan tecrübeler atasözlerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu sözleri kimlerin söylediği bilinmese de insanlara öğüt vermek amacı ile söylendiği bilinmektedir. Fare çıktığı deliği bilir atasözü de bu amaçla söylenen atasözleri arasındadır.

 Fare Çıktığı Deliği Bilir Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

 Bu atasözü bir kişi bir suç işlediği zaman bu suçu açığa çıktığında nereye saklanması gerektiğini de ayarlamıştır anlamında kullanılmaktadır. İnsanlar toplumda onaylanmayacak bir işe kalkıştıklarında bu işin açığa çıkması durumunda nasıl sıyrılacaklarını bilirler.

 Fare Çıktığı Deliği Bilir Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

 Müteahhit tüm suçlamalardan kurtuldu, ne de olsa fare çıktığı deliği bilir.

 Burada müteahhidin yapmış olduğu suçlar için kılıfını hazırladığı ve suçlar ortaya çıkınca bunun içinden bir şekilde sıyrıldığı anlatılmaktadır.

 

 

False