‘EBA Akademik Destek Sistemi'ne yoğun ilgi

Güncelleme Tarihi:

‘EBA Akademik Destek Sistemine yoğun ilgi
Oluşturulma Tarihi: Nisan 28, 2020 12:25

Milli Eğitim Bakanlığı'nın dijital eğitim platformu Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA), 11 ve 12'nci sınıflar için yeni nesil sorular ve onlarca kaynak kitap barındıran, ayrıca öğrencilerin ihtiyacına göre akıllı yönlendirme sistemiyle hedeflerine ilerlemelerini sağlayan Akademik Destek Sistemi'ne (ADES), gençler yoğun ilgi gösterdi. Koronavirüs salgını nedeniyle 25-26 Temmuz tarihine ertelenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) en verimli şekilde hazırlanmak için son bir ay içerisinde ADES’e kayıt olup, sistemi kullanan 11 ve 12'nci sınıf öğrencisi sayısı 828 bin oldu.

Haberin Devamı

AKILLI ÖNERİ SİSTEMİ DE VAR
‘EBA Akademik Destek Sistemi’nde her öğrenci yapay zekâ destekli sistem tarafından kendisi için önerilen çalışma stratejisiyle üniversite hedeflerine doğru ilerliyor. Sistem, öğrencilerin 'Sıfırdan Çalış', 'Eksiklerini Kapat' ve 'Sorulara Yüklen' gibi farklı stratejiler seçmesine olanak sağlıyor. Öğrenci tarafından hedeflenen bölümün puanı, puan türü, konuyla ilişkili ÖSYM’nin sorduğu soruların toplam sorulara oranı, öğrencinin bu ders ile ilişkili sınav bölümlerindeki net hedefleri gibi verilerle kişiye özel yol haritasını ADES oluşturuyor. Öğrenciler tüm konulara eşit zaman harcamak yerine, hedefe ulaşmak için önem vermeleri gereken konulara yönelebiliyorlar. Akıllı öneri sistemi de bulunan ADES’te 240 binden fazla soru bulunuyor. ADES’te öğrencinin bir konuyu ne derinlikte kavradığını kestirmek için öğrencinin deneme sınavı soruları ve test soruları cevapları, soru zorluk parametreleri ve hangi sıra ile çözüldükleri analiz edilerek hedefleriyle karşılaştırılıyor. Bunun sonucunda sıradaki konunun önerilip önerilmeyeceğine yine sistem tarafından karar veriliyor.

Haberin Devamı

'SİZE NE LAZIM DİYE SORDUK'
Akademik Destek Sistemine ilişkin değerlendirme yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şöyle konuştu:
“Yılın başında gençlerimize 'Size ne lazım' diye sorduk, ve ne lazım dedilerse EBA Akademik Destek Sistemi’ne öyle yön çizdik. Öğrencilerimiz üniversite sınavına hazırlanırken tam ihtiyaçları olanı ortaya koymak için büyük gayret sarf ettik. Elbette o zaman böyle bir salgın dönemiyle karşılaşabileceğimizi düşünmemiştik. Şu an içinde bulunduğumuz uzaktan eğitim koşullarında Akademik Destek Sistemi’ne olan ihtiyaç daha da arttı. Bir milyona yakın gencimizin gösterdiği ilgiden ve her gün sisteme kayıt yaptıran onlarca yeni öğrencimizin olmasından mutluluk duyuyoruz. Akademik Destek Sistemi’mizin yanı sıra EBA’da, LGS ve YKS’ye hazırlık yapan 8 ve 12’nci sınıf öğrencilerimizin tamamına sunduğumuz canlı ders uygulaması da her geçen gün daha fazla kullanılıyor. Öğrencilerimizin kendi öğretmenleri ve sınıf arkadaşlarıyla çevrimiçi ders yaptıkları EBA Canlı Sınıf uygulamasında 13 Nisan'dan itibaren, ilk 15 günde işlenen ders sayısı 650 bini aştı. Bu derslerin 150 bini ilk hafta yapılmıştı. Talep giderek yoğunlaştı. İkinci hafta 500 bin canlı ders yapıldı. Bunların yaklaşık 200 bini hafta sonunda işlendi. Uzmanlarımız EBA Kontrol Merkezi’nde 7 gün 24 saat daha fazla öğrenci ve öğretmene hizmet sunabilmek çalışıyorlar. Gelişen durumlara, öğrencilerimizin ihtiyaçlarına göre ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!